preloader

Rolls-Royce Boat Tail Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Rolls-Royce Boat Tail Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Yazı Boyutu:

Geçmişte “Dünyanın En Pahalı Yeni Otomobili” unvanını elde etmiş olan Rolls-Royce Boat Tail hakkında bilmeniz gerekenleri keşfedin.

Lüksün sınırı yok denildiğinde bu günleri de göreceğimizi biliyorduk. Otomotiv tarihinde adı her zaman en prestijli, en lüks ve de en pahalılar arasında anılan Rolls-Royce, geçmişte “Dünyanın En Pahalı Arabası” unvanını kazandı. Sadece 3 adet üretilen ve satış fiyatı 20 milyon sterlin yani yaklaşık 28 milyon dolar olan Rolls-Royce Boat Tail ile marka, bir kez daha liderlik koltuğunu ele geçirdi.

Rolls-Royce Boat Tail Hakkında Bilmeniz Gerekenler

2017 yılında Rolls-Royce’un Coahbuild yani kişiye özel üretimler departmanı tarafından hazırlanan Swep Tail modeli, 12.9 milyon dolarlık fiyatıyla “Dünyanın En Pahalı Yeni Otomobili” unvanını kazanmıştı. Bu unvan, 2019 yılında Bugatti La Voiture Noire yani “Siyah Araba” tarafından egale edilse de İngilizler rövanşı çok daha yüksek bir seviyeden geri aldılar. Bugatti’nin 1 adet üretilen “Siyah Arabası” ile Rolls-Royce Boat Tail arasında tam tamına 10 milyon dolarlık bir fark mevcut. Bu gelişmenin ardından şimdi gözler Bugatti’ye çevrilmiş durumda!

Rolls-Royce Boat Tail Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Neredeyse 100 yıldır Bugatti ve Rolls-Royce arasındaki, “Dünyanın En Pahalı Arabası” unvanını elde etmiş otomobillerden biri olan Rolls-Royce Boat Tail’in detaylarına hemen girelim isterseniz. Bu muhteşem otomobilin adından da anlaşılacağı üzere, tasarımdaki en vurgulu bölüm, aracın arka tarafında kendini gösteriyor. Her ne kadar Rolls-Royce’un simge ön tasarımlarından birine Boat Tail’de de rastlasak da, gösterişli Pantheon radyatör ızgarası ve gururla bu krom kafesin üzerinden yükselen, markanın “Spirit Of Ecstasy” heykelciği, arka bölümdeki tekne formunun gölgesinde kalıyor.

Rolls-Royce Boat Tail Hakkında Bilmeniz Gerekenler

İnanması güç ama J-Sınıfı teknelerden esinlenilerek tasarlanan arka bölüm tam bir sanat eseri. Sadece 3 adet üretilecek Boat Tail’in, adı açıklanmayan 3 müşterisine, “Nasıl bir otomobile sahip olmak istersiniz” diye sorulduğunda, “Bize daha önce hiç görmediğimiz bir şeyi gösterin” cevabı alındı. Ayrıca bu 3 “gizemli” müşteri, çağdaş deniz tasarımını derin bir şekilde paylaşıyordu. Dolayısıyla arka tasarım tam da bu şekilde elde üretildi.

Rolls-Royce Boat Tail Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Rolls-Royce Boat Tail’in arka tasarımı daha önce çok da görmediğimiz bir şekilde açılan bir bagaj bölümüne sahip. Aslında, önceki yüzyılın başlarındaki otomobillerin öndeki motor kapaklarını andıran bu tasarımı görmüş olsak da arka bölümde buna rastlamak biraz garip geliyor. İki yandan ortaya doğru yükselen kapaklar, anahtar üzerinden de açılabiliyor.

Rolls-Royce Boat Tail Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Riva tipi deniz teknelerini andıran arka tampon sanki Boat Tail’in arkasından kolaylıkla denize girebileceğiniz bir yermiş gibi görünüyor. Bu tamponda ve bagaj kapağının tamamında kullanılan ahşap malzemeler, fırçalanmış paslanmaz çelik ile iç içe geçirilmiş. Kapakların altındaysa muhteşem bir servis takımı mevcut. Bu ekipmanlar arasında bir buzdolabı, dönerek açılan piknik masaları, özel bir sofra takımı, katlanabilen sandalyeler ve bir de güneş şemsiyesi bulunuyor. Kanat formunda açılan bagajın ortasından yükselen bu şemsiye de dahil olmak üzere çok hafif, dayanıklı ve sağlam materyaller tercih edilmiş.

Rolls-Royce Boat Tail Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Rolls-Royce tarafından tasarlanan ve İtalyan mobilya markası Promemoria tarafından üretilen ince çizgili tabureler, otomobilin dış kısmında bulunan aynı karbon-fiberden oluşturuldu. İç mekandaki mavi renkli deri döşeme, taburelerin konforlu oturma malzemeleri ile aynı. Arka bölümde dikkat çeken bir diğer unsur da stopların yerleşimi. Rolls-Royce modellerinde genellikle dikine yerleşimli olan ışıklar bu seferli enine yerleşimli tasarlanarak genel ahengi tamamlaması haricinde geleceğin Rolls-Royce modellerindeki değişime de “Sinyal” gönderiyor!

Rolls-Royce Boat Tail Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Bu noktada detaylara biraz daha değinmek istiyoruz. Üretilen ilk örneğin sahibi, tüm tasarım aşamasında markanın teknik ekibi ile birlikte uzun saatler geçirmiş. Tüm form verilirken ve detaylar üretilirken kişiye özel istekler yerine getirilmiş. Örneğin yemek takımlarının üzerinde “Boat Tail” işlemeleri mevcut. Hatta tuz ve karabiber değirmenleri bile unutulmamış ve bu araca özel olarak üretilmiş.

Rolls-Royce Boat Tail Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Tüm bu ekipmanlar karbon-fiber bir kalıbın içine oturtulmuş. Ayrıca bagajdaki tüm malzemeler özel sabitleme mekanizmaları sayesinde yolculuk esnasında neredeyse hiç hareket etmiyorlar. Bundan emin olmak isteyen Rolls-Royce yetkilileri, markanın test pistinde aracın limitlerini zorladıkları test sürüşlerinde, arkadaki kırılmaya müsait parçaları da oldukları yerde bırakmışlar. Bu sayede en ufak bir hataya yer bırakılmamış. Belki de tüm bu detaylar sayesinde aracın fiyatı bu derece yükselmiş.

Yolcu kabininde de muhteşem detaylar mevcut. Güncel Rolls-Royce Phantom 8 modelinin alüminyum şasisi üzerinden oluşturulan iç mekanda tüm teknoloji ve konfor ekipmanları haricinde güvenlik detayları da eklenmiş. Ancak bu derece havalı bir otomobili daha da özel kılacak bir detay da kokpitin merkezinde saklanıyor.

Rolls-Royce Boat Tail Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Boat Tail’in ön konsolunda konumlandırılan saat için İsviçre’nin en köklü üreticilerinde BOVET 1822 ile çalışılmış. Aracın sahibi hem kendi hem de eşi için birer saat siparişi vererek bu saatlerin ön konsolda özel bir bölümde taşınmasını talep etmiş. Bu saatlerin ön panele entegrasyonu ise yaklaşık 3.5 yıl sürdüğü belirtiliyor.

Rolls-Royce Boat Tail Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Yaklaşık 5.7 metre uzunluğundaki Rolls-Royce Boat Tail’de, Phantom 8 modelindeki motor ve şanzıman kullanılıyor. İlk gösterilen örneği mavi-siyah kontrastında gövde oranlarına ayrıca özen gösterildi. Kendini daha fazla göstermek isteyenlerin araçlarına sürekli yeni bir şey eklemelerine bir tepki olarak olabilen en sade çizgilerle heybet vurgulanmış. Markanın karakteristik bakışları bu modelde de sürdürülürken Pantheon ızgaranın daha bütünleşik bir hale getirilmesine özen gösterilmiş. Devasa motor kaputu belirli açılardan siyah renkli görünse de, ışığın geliş açısına göre, gövdenin diğer bölümlerindeki maviye de dönebilmesiyle eşine az rastlanan bir işçiliği gözler önüne seriyor.

Rolls-Royce Boat Tail Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Geriye doğru açılan kapılar artık bir Rolls-Royce imzası olurken Boat Tail’de de bunlar mevcut. Elbette bu kapılar elektrikli olarak kapatılabiliyor. Tamamen yeni bir tavan mekanizmasına da sahip olan Boat Tail’in kumaş tavanı kapalı konumdayken, yatları andıran arka bölümü de bir başka zanaatkarlık eseri.

Rolls-Royce Boat Tail Hakkında Bilmeniz Gerekenler
Birkan Demir Çalışkan
Birkan Demir Çalışkan Tüm Yazıları