preloader

2024 Cenevre Uluslararası Otomobil Fuarı'nda Öne Çıkan Modeller

27.02.2024
2024 Cenevre Uluslararası Otomobil Fuarı'nda Öne Çıkan Modeller

Yazı Boyutu:

Her yıl otomobil dünyasının nabzını tutan ve merakla beklenen Cenevre Uluslararası Otomobil Fuarı’nda bu yıl öne çıkan modelleri keşfedin.

2024 Cenevre Uluslararası Otomobil Fuarı, beş yıllık bir aradan sonra İsviçre’nin ev sahipliği yaptığı, otomobil dünyasının en heyecan verici etkinliklerinden biri olarak geri döndü. 27 Şubat ila 3 Mart tarihleri arasında düzenlenen bu prestijli etkinlik, elektrikli araçların öne çıktığı, sürdürülebilir mobilite ve yenilikçi tasarımların ana temasını oluşturduğu bir platform sundu. Dünyaca ünlü İngiliz, Alman ve İtalyan markalarla birlikte hiper otomobil üreticileri de bu yıl fuara katılmadı ancak Çinli üreticiler başta olmak üzere oldukça fazla sayıda elektrikli otomobil fuarda yer aldı. Son dönemin lüks oyuncakları olan restomod otomobillerin de boy gösterdiği etkinlikte yılın otomobili seçimi oldukça dikkat çekti. Bu yazımızda 2024 Cenevre Uluslararası Otomobil Fuarı’nda öne çıkan modelleri ve sektöre yön veren yenilikleri keşfedeceğiz.

Renault Scenic E-Tech

Renault Scenic E-Tech elektrikli modeli, 2024 Cenevre Uluslararası Otomobil Fuarı’nda Yılın Otomobili ödülünü kazandı. WLTP standartlarına göre 625 km menzile sahip olan bu elektrikli araç, rekor kıran menzili, geniş iç mekânı ve çevresel sürdürülebilirlik konusundaki taahhüdü nedeniyle övgü aldı. Elektrikli otomobiller konusunda oldukça hızlı ilerleme kaydeden Renault, çoğu Avrupalı geleneksel otomobil markasını geride bırakmayı başardı. Marka, kızışan Çin-Amerika rekabetinde aradan sıyrılarak orta segmentte adını duyurmak istiyor.

BYD Seal U

BYD, Tesla’yı 2023’ün son çeyreğinde elektrikli araç satışları konusunda tahtından eden Çin markası olarak tüm dünyada adını duyurdu. Cenevre Uluslararası Otomobil Fuarı’nda sergilenen BYD Seal U, orta boyutlu bir SUV olarak dikkat çekiyor ve hem tamamen elektrikli hem de şarj edilebilir hibrit versiyonları ile sunuluyor. Ülkemize Atto 3 modeliyle gelip sunduğu özelliklere göre uygun olan fiyatıyla dikkat çeken marka, şimdi de Seal U’nun şarj edilebilir hibrit modelini ülkemizde sunup başarılı satış rakamlarına ulaşmayı planlıyor.

Dacia Spring

Yeni Dacia Spring, Cenevre Uluslararası Otomobil Fuarı’nda Avrupa’nın en uygun fiyatlı elektrikli aracı olma potansiyeli taşıyan bir model olarak tanıtıldı. Şehir boyutunda bir SUV tasarımına sahip olan Dacia Spring, Citroen e-C3 ve gelecekteki elektrikli Fiat Panda gibi rakipleriyle rekabet etmeyi hedefliyor. 220 kilometre menzile sahip olması beklenen otomobil, özellikle iç mekânında eski modele göre oldukça kullanışlı ve dinamik bir his vermeyi başarmış.

Lucid Gravity

Tesla’dan ayrılan mühendisler tarafından kurulan Lucid Motors, Tesla Model S rakibi olarak görülen Air modelini yakın bir zaman önce satışa sunmuştu. Şimdi ise Model X rakibi diyebileceğimiz Gravity modelini markanın ilk SUV’u olarak duyurdu. Havalı süspansiyonu, arka tekerlek yönlendirmesi gibi özelliklere sahip olan Gravity, 800 beygire kadar güç sunuyor ve 7 aynı rakiplerinde olduğu gibi 7 kişilik oturma düzenine sahip.

Renault 5 E-Tech

Retro tasarımlı Renault 5 E-Tech elektrikli şehir otomobili Cenevre Uluslararası Otomobil Fuarı’nda büyük ilgi gördü. 400 km menzile sahip olan model, Avrupa’da sunulan en ucuz elektrikli araçlardan biri olma özelliği taşıyor. Avrupa satış fiyatı 25.000 Euro olması planlanan Renault 5 E-Tech, ülkemize geldiği takdirde aynı segmentteki içten yanmalı motorlara sahip rakiplerine göre fiyat bakımından oldukça rekabetçi olacak gibi görünüyor. İç mekânda sunduğu Renault’un yeni nesil sistemleri ve elektrikli menzili ile bu segmentte öne çıkacağını söylemek hiç zor değil.

YangWang U8

BYD’nin lüks alt markası YangWang’ın tanıttığı U8 modeli, dört elektrik motoruyla yaklaşık 1.200 beygirlik etkileyici bir güç sunuyor. Üç sıra koltuk, durduğu yerde U dönüşüne izin veren özel motor ve süspansiyon tasarımı gibi dikkat çeken özelliklere sahip olan U8, 1 metre yüksekliğindeki suları geçebilme özelliği ile de öne çıkıyor. Arazide etkileyici bir performans sergileyen araç toplamda 150 milimetrelik süspansiyon ayar strokuna sahip.

Microlino Lite

2024 Cenevre Uluslararası Otomobil Fuarı'nda Öne Çıkan Modeller

İsviçreli elektrikli araç üreticisi Micro, Microlino Lite ile sürdürülebilir mobilite vizyonunu daha geniş kitlelere yaymayı amaçlıyor. Sürücü belgesi olmayanlar için ulaşılabilir bir mobilite çözümü sunan aracın maksimum hızı 45 km/s ve menzili opsiyon bataryayla birlikte 170 kilometrenin üzerine çıkabiliyor. Microlino Lite, 2024 yazının başında Avrupa’da satışa sunulacak.

Foxtron Model B

2024 Cenevre Uluslararası Otomobil Fuarı'nda Öne Çıkan Modeller

iPhone’un üreticisi Foxtron, Model B ile elektrikli şehir SUV segmentine giriş yapıyor. İtalyan tasarım firması Pininfarina tarafından stilize edilen Model B, 500 kilometrelik menzile sahip olduğu iddia edilen neredeyse seri üretime hazır bir otomobil. Şirket, şu ana kadar beş konsept araç tanıttı ve her birinin sektördeki güçlü rakiplere kafa tutacağı iddia edildi ancak nihai üretim ve satışlar henüz başlamadı.

2024 Cenevre Uluslararası Otomobil Fuarı, elektrikli araçlar ve sürdürülebilir mobilite alanındaki yeniliklere ev sahipliği yaparak otomotiv endüstrisinin geleceğine ışık tuttu. Yenilikçi teknolojiler ve çevre dostu tasarımlar, katılımcılara otomobil dünyasının evrimine ve Çinli markaların yükselişine dair heyecan verici bir bakış sunuyor.

{52922}

Mehmet Fatih Sözer
Mehmet Fatih Sözer Tüm Yazıları