preloader

Avrupa'da Yılın Otomobili: Yeni Renault Scenic E-Tech Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Avrupa'da Yılın Otomobili: Yeni Renault Scenic E-Tech Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Yazı Boyutu:

Yeni dönemde hayatına bir SUV modeli olarak devam edecek olan Renault Scenic için öne çıkan detayları keşfedin.

Sektörün en önemli organizasyonlarından birisi olan Cenevre Otomobil Fuarı ile birlikte, artık gelenekselleşen “Avrupa’da Yılın Otomobili” ödülü de sahibini buldu. 22 ülkeden ve 58 otomobil gazetecisinden oluşan jürinin oylarıyla gerçekleştirilen değerlendirmelerin ardından, ipi yeni Renault Scenic E-Tech göğüslemeyi başardı. Scenic, 329 puanla birinci sırada yer alarak, Renault 16 (1966), Renault 9 (1982), Clio (1991), Scenic’in (1997), Megane (2003) ve Clio (2006) gibi ödüllerin ardından prestijli “Yılın Otomobili” ödülünü alan yedinci Renault modeli oldu.

O Artık Bir SUV

Avrupa'da Yılın Otomobili: Yeni Renault Scenic E-Tech Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Renault’nun ilk kez 1996 yılında piyasaya sürdüğü Scenic, kendi kökeninde bir MPV olarak çok ciddi bir kullanıcıya ulaştı. Avrupa’nın ilk kompakt MPV modeli olarak yollara çıkan ve bildiğimiz gövde tipiyle son olarak 2016 yılında dördüncü nesli üzerinden satışa sunulan Scenic ailesinin, yeni dönem planlamasıyla artık bir SUV olarak yola devam edişine şahit olacağız. C segmentinde konumlanacak bir altyapı üzerine geliştirilen yeni Renault Scenic E-Tech, WTLP standartlarında 600 kilometreyi aşan menzil değeriyle dikkat çeken tamamen elektrikli bir seçenek olacak.

Dikkat Çeken Rakamlar

Avrupa'da Yılın Otomobili: Yeni Renault Scenic E-Tech Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Renault’nun ilk elektrikli SUV modellerinden olacak Scenic E-Tech’te menzil kaygısını ortadan kaldıracak altyapı elemanları dikkat çekiyor. Batarya tarafında 60kWh ve 87kWh kapasiteli iki farklı seçenek üzerinden satışa sunulması planlanan model, giriş seviyesi versiyonunda 420 kilometrelik menzil sunmaya hazırlanıyor. Yüksek kapasiteli batarya paketiyle birlikte ise bu rakam 625 kilometreye kadar esniyor. Isı pompasının standart geleceği modelde, şehir içi kullanımlarda bu değerlerin daha da yukarıda seyredeceğini belirtmeden geçmeyelim. Hızlı şarj desteği tarafında paylaşılan 130 kW ve 150 kW’nin beklentileri karşılayan bir seviyede olduğunu görmek mutlu edici. AC şarj kullanımında 22 kW’lik destek de oldukça önemli.

Scenic E-Tech ailesinin tamamında tek elektrik motorlu bir sistem bizi bekliyor. Giriş seviyesinde 170 beygir güç ve 280 Nm tork değerlerine sahip olacak model, bu kombinasyonda 0’dan 100’e olan hızlanmasını 9,3 saniyede tamamlayabilecek. Maksimum sürat ise 150 km/s ile limitli olacak. 87 kWh kapasiteli bataryayı taşıyacak üst pakette ise rakamlar 220 beygir güç ve 300 Nm torka yükseliyor. Scenic E-Tech’in bu kombinasyonda 0’dan 100’e hızlanması 8,4 saniyeye gelirken, maksimum hızı da 170 km/s’e çıkacak.

Geniş Yaşam Alanı

Avrupa'da Yılın Otomobili: Yeni Renault Scenic E-Tech Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Scenic E-Tech ailesinin, MPV genlerini devam ettirecek yönlendiricinin başında, sunacağı geniş yaşam alanı geliyor. 4.470 milimetre uzunluk, 1.864 milimetre genişlik, 1.571 milimetre uzunluk ve 2.780 milimetre seviyesinde aks mesafesi değerlerine sahip olan otomobilde, 545 litrelik bagaj hacmi dikkat çekiyor. Ek olarak kokpit içerisindeki panellerde de neredeyse 40 litrelik ekstra alanlara yer veriliyor. Bu sayede geniş ailelerin de beklentilerine karşılık verebilecek olan modelin diz ve baş mesafesi deneyimleri de şimdiden beğeni kazanmışa benziyor.

Modern ve Teknolojik Kokpit

Avrupa'da Yılın Otomobili: Yeni Renault Scenic E-Tech Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Yaşam alanında kullanıcılara eşlik edecek dijital paneller de güncel Renault modellerinin son teknoloji altyapısını taşıyor. 12,3 inçlik sürücü ekranı ve 12 inçlik multimedya ekranın kombin edildiği deneyimde kablosuz Apple CarPlay ve Android Auto desteği de es geçilmiyor. Panoramik cam tavanıyla arka taraftaki yolcular için de ferah bir yolculuk sunacak Scenic E-Tech’te ambiyans aydınlatmaları ve kullanılan malzemeler de içerisini ev tipi bir yaşam alanına yaklaştırma üzerine şekilleniyor. Sürdürülebilir malzemelerin kullanılması da bu noktada otomobilin felsefesini destekliyor.

Tüm bu dijitallikte, otomobilin sürüş destek asistanları da zenginliğiyle beklentileri karşılayacak. Aktif ve pasif olmak üzere 30 adedi aşan sürüş destek asistanıyla donatılacak olan Scenic E-Tech’te, dur-kalk fonksiyonlu adaptif hız sabitleyici bunlar arasında en işlevsellerden birisi olacak. Aktif şerit takip asistanları arasında şeridi ortalamaya destek veren altyapının olması da otonom sürüşe yakın bir deneyimin kapılarını aralayabilecek. Yeni Scenic E-Tech’in 2024’ün son çeyreği içerisinde Türkiye’de satışa sunulması planlanıyor.

{26992}

Ozan Öğretmenoğlu
Ozan Öğretmenoğlu Tüm Yazıları