preloader

Takım Elbiseyi Modern Gösterecek Tüyolar

28.07.2022
Takım Elbiseyi Modern Gösterecek Tüyolar

Yazı Boyutu:

Klasik bir takım elbiseyle nasıl kendi tarzınızı yaratacağınızın ve modern stiller yakalayacağınızın ipuçlarını keşfedin.

Ofis çalışanı olan her erkeğin vazgeçilmezi takım elbiseleri daha özgün ve modern şekilde kullanmak için birkaç küçük tüyoya ihtiyacınız var. Hangi aksesuarı seçmeniz gerektiğinden parçaları nasıl kullanmanız gerektiğine takım elbisenizi daha modern gösterecek ipuçları bu rehberde.

Çorap Detayını Es Geçmeyin

Takım Elbiseyi Modern Gösterecek Tüyolar

Takım elbiseyi hangi tarzda giyerseniz giyin mutlaka çorabın üzerinden teninizin görünmediğine emin olun. Özellikle oturulduğunda bacağı göstermeyecek şekilde uzun çorap seçimi yapmalısınız. Bu yazılı olmayan takım elbise giyme kuralı, stiliniz ne olursa olsun mutlaka dikkat edilmesi gereken bir detay.

Takım Elbiseyi Tişörtle Tamamlayın

Takım Elbiseyi Modern Gösterecek Tüyolar

Takım elbisenin içerisine giyeceğiniz gömleğin tarzı da kesinlikle modern görünüm yakalamanızda bir kriter. Ama polo ya da bisiklet yaka bir tişörtü de klasik bir takım elbiseyle kombinleyebilir hatta klasiklikten çok da uzaklaşmayan bir stil yakalayabilirsiniz. Burada takım elbise kombininin modern ve havalı olurken şık durmasındaki kilit nokta ise parçalar arasındaki renk ve doku uyumu. Yün bir takım içerisine giyeceğiniz tişörtün kalın; keten takımın içerisine seçeceğiniz tişörtün ise daha ince dokulu olmasına dikkat etmelisiniz.

Loafer ya da Sneaker’lara Şans Verin

Takım Elbiseyi Modern Gösterecek Tüyolar

Son yılların en havalı takım elbise kombinleme detayı kesinlikle loafer ve sneaker ayakkabılar. Kesinlikle takım elbisenin ciddi duruşunu bozmayan ama havalı bir tarz da katan loafer ve sneaker’ları birlikte kullanırken iki noktaya çok dikkat etmelisiniz. Birincisi takım elbisedeki pantolonun bilek boyunun ne ayakkabıya değecek kadar uzun olmaması ne de bileğin çok üzerine çıkacak kadar kısa kalmaması gerekiyor. Bir diğer nokta ise kesinlikle ayakkabının içerisinden çorabın görünmemesi. Eğer takım elbisenizi sneaker ayakkabıyla tamamlayacaksanız fazla risk almamak adına desensiz ya da beyaz modelleri seçmeye çalışın.

Dar Yakalı Gömlek Deneyin

Takım Elbiseyi Modern Gösterecek Tüyolar

Takım elbiseyi hipster tarzlara göz kırparak kullanmak isterseniz içerisine giyeceğiniz gömleğin yaka detayına mutlaka dikkat edin. Daha kısa ve açıklığı dar olan mini point yakaları; daha da farklılaşmak isterseniz yuvarlak Peter Pan yakaları takım içerisine tercih edebilirsiniz. Yakanın duruşunu öne çıkarmak isterseniz biraz risk alarak kravat takmamayı tercih edebilirsiniz.

Takım Elbise Renklerini Farklılaştırın

Takım Elbiseyi Modern Gösterecek Tüyolar

Klasik siyah ya da füme renk takım elbise her erkeğin dolabında olması gereken parçalardan. Ama bu konuda da kutunun dışarısına çıkarak daha farklı renklere de şans verebilirsiniz. Her sezon mutlaka o dönemin trend renk paletinden farklı takım elbiseler de piyasada bulunabiliyor. Eğer stilinizde farklı renkleri kullanmayı seviyorsanız cilt alt tonunuzu ortaya çıkaracak renklerde takım elbiseler seçebilirsiniz. Renkli takım elbiselerde önerimiz mercan, su yelişi ve açık mavi renk tonları.

Pantolonun Bilek Boyunu Yukarı Alın

Takım Elbiseyi Modern Gösterecek Tüyolar

Ayakkabıyla temas eden hatta katlanan bilek boyları artık eski moda. İster modern ister klasik bir tarzınız olsun mutlaka pantolonun bilek boyunu ayakkabının biraz üzerinde ayarlatın. Eğer dolabınızdaki takım elbiseleri gözden çıkardıysanız da terzinizden bir cm kadar yukarı almasını isteyin. Takım elbisenin duruşu bu sayede küçük bir tadilatla farklılaşacak.

Kravat Seçimine Önem Verin

Takım Elbiseyi Modern Gösterecek Tüyolar

Takım elbiseyi ve stili en iyi gösteren detay şüphesiz kravatlar. Eğer bir takımı daha havalı göstermek istiyorsanız seçimi sadece ceket rengiyle uyumu göze alarak düşünmeyin. Kalabalık desenlerden çok belirgin hatları olan, daha ince kesimli ve dikkat çeken kravat modellerinden seçim yapın.

Gömlek Yaka İğnelerini Deneyin

Takım Elbiseyi Modern Gösterecek Tüyolar

Kravat kullanmak ya da kullanmamak dışında takım elbisenin havasını değiştirecek başka bir seçeneğiniz daha var; yaka iğneleri. Gömleğin iki yakasına takılarak kullanılan yaka iğneleri havalı bir takım elbise stili için seçebileceğiniz en garanti aksesuarların başında geliyor. Hatta bu iddialı aksesuarı dar kesimli bir kumaş pantolonla kullanarak -kemer bile olmadan- takım elbisenin asil duruşunu yakalayabilirsiniz.

Kravatla Uyumlu Mendil Kullanın

Takım Elbiseyi Modern Gösterecek Tüyolar

Çoğu kişi takım elbisede mendil kullanmayı tercih etmiyor ama yakada kendini gösteren bir parça kesinlikle duruşu çok değiştiriyor. İsterseniz kravatla aynı renk isterseniz de takım ve kravat arasında ahengi yakalayacak başka bir renk ya da desende mendili kullanabilirsiniz. Üçgen katlama yöntemi ise yaka mendillerinde demode. Önerimiz ceket cebine paralel, ince bir kenardan kendini gösteren mendil duruşu seçmeniz. Takım elbisenin yakasındaki mendiller kesinlikle çabasız yoldan takım elbisenizin havasını değiştirecek.

Yelek Uyumuna Dikkat Edin

Takım Elbiseyi Modern Gösterecek Tüyolar

Takım elbisenin içerisine yelek giymek riskli bir detay. Ama eğer vücudunuza tam oturan ve ceket içerisinde ne bol ne de dar duran bir yelek seçerseniz takım elbisenizi daha modern halde tamamlarsınız.

Aksesuarı Es Geçmeyin

Takım Elbiseyi Modern Gösterecek Tüyolar

Takım elbiseyi sadece pantolon, ceket ve gömlek üçlüsünden ibaret olarak görmemelisiniz. Eğer istediğiniz modern bir hava yakalamaksa mutlaka aksesuarlardan destek almalısınız. Ceket yakasında kullanacağız mendil, bileğinizdeki saat, kemer, ayakkabı hatta yanınıza alacağınız çanta takım elbisenizi tamamlamaktan çok daha fazla rol üstleniyor.

Şık Parçalarla Tamamlayın

Takım Elbiseyi Modern Gösterecek Tüyolar

Sıcak havalarda takım elbiseler için yapılacak çok fazla şey yok ama soğuk havalarda takımın güzelliğini en havalı şekilde gösterecek parçalar seçmelisiniz. Kaşe paltolar ya da su geçirmeyen trençkotlar takım elbiselere en yakışanlardan. Eğer deri ya da süet alternatifini düşünürseniz tekstil dünyasının yeni nesil gözdesi vegan derilerden üretilen modelleri de mutlaka değerlendirmeye almalısınız.

Takım Elbisenin Kumaşını İyi Seçin

Takım Elbiseyi Modern Gösterecek Tüyolar

Takım elbiseyi kullanırken yapacağınız kombin seçimleri kadar takım elbisenin kumaşı da önemli bir faktör. Kullanacağınız mevsime ve ağırlığına göre takım elbisenizi seçebilirsiniz. Pamuk, hava durumu konusunda en risk almayan kumaş. Ama soğuk havalarda takım elbiseyle sıcak kalabilmeniz için seçiminizi yünden yana kullanmalısınız. Sıcak yaz günlerinde takım elbise seçerken keten kumaşlar arasından tercih yaparsanız çok daha rahat edersiniz. Eğer şık bir davette kullanacaksanız ipek, kadife ya da kaşmir kumaşla üretilen takım elbise seçebilirsiniz.

OGGUSTO
OGGUSTO Tüm Yazıları