preloader

Erkeklerde Saç Seyrelmesinin Önüne Geçmenin Yolları

17.08.2022
Erkeklerde Saç Seyrelmesinin Önüne Geçmenin Yolları

Yazı Boyutu:

Saçlarda zamanla dökülmeler ve seyrelmeler başlayabiliyor. Saç seyrelmesinin nedenlerini ve çözümlerini öğrenin.

Şu gerçeği kabul edelim: Saçlarımız bazen elimizde olmayan sebeplerle dökülür. Bu dünyanın sonu değildir, çoğu durumda tedavi edilebilir ve yeniden eski görünümüne kavuşabilir. Eğer saç dökülmenizin nedenlerini biliyorsanız, bu sorunu düzeltme şansınız daha yüksektir.

Ancak çoğu insan saçlarının neden inceldiğini, seyreldiğini ve döküldüğünü öğrenmek için zaman ayırmaz. Bu insanların doğru tedaviyi bulmakta başarısız olmalarının nedeni öncelikle budur. Nedenlere odaklanmak yerine panikle ne bulursanız kafanıza sürmeniz, sadece durumunuzu daha da kötüleştirecektir. Zararlı bileşenler içeren bir ürün kullanırsanız, bu ürünün deva olmaktan çok saçınızı kaybetmenizi daha dramatik hale getirebileceğini unutmayın.

Saç dökülmesinin nedenleri çeşitlidir ve her gün başka sebepler ortaya çıkabilmektedir. Buna rağmen bildiğimiz şey, saçların incelmesi ve kelleşmenin iki kategoriye ayrıldığıdır: Toksik alopesi ve androgenetik alopesi. Bunlara şu iki veya üç küçük sınıflandırmayı da eklemek yerinde olacaktır: Bağışıklık sistemi sorunları (alopesi areata), hasarlı cilt (cilt kanseri, yanıklar) veya enfekte cilt bozuklukları (mantar veya bakteriyel).

Hem kadınlarda hem de erkeklerde en sık rastlanan saç dökülmelerinin sebepleri çoğunlukla toksik alopesi kategorisi altında sıralanabilir. Buna sebep olabilecek şeyleri kabaca şöyle sıralayabilriz:

Saç dökülmenizin sebepleri bunlar olabilir:

 • Diyabet
 • Psikolojik stres
 • Fiziksel stres
 • Yüksek ateş
 • Kanser
 • Kemoterapi ilaçları
 • Tansiyon ilaçları
 • Yetersiz beslenme
 • Sigara
 • Hipertiroid
 • Yüksek dozlarda A vitamini
 • Karaciğer rahatsızlığı
 • Böbrek rahatsızlığı
 • Kısa sürede kilo verdiren bazı diyetler

Yukarıdakiler saçlarınızın seyrelmesinin nedenleri olabilir ve eğer öyleyse şanslısınız çünkü çözüm çoğu zaman gerekli ilaçları almaktan ibaret olabilecek kadar basittir.

Bunun yanı sıra eğer ki saç dökülmenizin nedeni androjenik kellik olarak da adlandırılan, ilerleyici ve tersine çevrilmesi son derece zor olan genetik bir zemine sahip, hormon güdümlü bir durum ise o zaman işiniz biraz zorlaşabilir. Çünkü androjenik kellik veya erkek tipi kellik de denilen bu durum, dolaşım sistemindeki aşırı testosteronun androjen olarak da bilinen dihidrotestosterona (DHT) dönüşmesinden kaynaklanır.

Erkeklerde Saç Seyrelmesinin Önüne Geçmenin Yolları

Sebebi o veya bu, şunu unutmayalım ki saç seyrelmesinin ve ötesinde kelleşmenin tersine çevrilmesi mümkündür. Çoğu erkek bu konuda geriye dönüşün imkansız olduğunu düşünse de erken müdahalelerle mucizeler gerçekleşebilir. Geçerli bir formül isterseniz o zaman size bunun bir değil birkaç formülü olduğunu söylemeliyiz. Şunu hiçbir zaman unutmayın ki ister ilaçlarla isterse de doğal reçetelerle olsun, tüm tedavilerin temeli saç köklerinizin ihtiyaç duydukları besine kavuşmalarını sağlamaktır.

Gelelim incelen, seyrelen ve dökülen saçlarınız için doğal olarak neler yapabileceğinize. Eğer saçınız dökülüyorsa önce her zaman doğal yöntemlerle savaşmayı deneyin. Çözüme ulaşamazsanız neler yapabileceğinize ondan sonra bakarsınız. Unutmayın ki doğa eczanesi bazen sizi şaşırtacak etkilere sahip ürünleriyle sorununuza çözüm olabilir. O halde biz de saç dökülmesinin doğal tedavi yöntemlerine bakalım.

Saw Palmetto

Bu bitkisel destek antik zamanlardan beri erkekler tarafından prostat sağlığı için kullanılmıştır. Modern tıp tarafından yapılan birkaç araştırmanın bulgularının desteğiyle, bugün erkeklerde prostat bezi büyümesinin tedavisinde kullanılmaktadır. Androjenik saç dökülmesi tedavisinde son yıllarda popülerlik kazanmış olsa da eldeki bilimsel kanıtlar bunu tam olarak kesin ilan etmeye yetmemekte. Bir çalışmada saw palmetto verilen 10 erkekten altısının bölgesel kellik sorununda iyileşme gözlemlenmiştir ki bu da şüphesiz umut vericidir.

Erkeklerde Saç Seyrelmesinin Önüne Geçmenin Yolları

Saw palmetto’nun bir bitki olması onu zararsız kılmaz. Unutmayın ki her türlü bitkisel destek için muhakkak doktora danışmalısınız ve kullandığınız diğer ilaçlar ve yaşam stilinizle uyup uymadığına bakmalı ve öyle kullanmalısınız. Saw palmetto bitkisinin yan etkileri arasında karın ağrısı, ishal, kusma, kabızlık, ereksiyon problemleri, erkeklerde özellikle meme büyümesi ve libido kaybı sayılabilir.

Uzak Doğu Mucizeleri

Asyalı nüfusta kellik, Kafkasyalılara göre nispeten daha az yaygın ve bu hepimizin gördüğü bir gerçek. Asya saç tipi ve kalıtımı da bu durumda etkilidir şüphesiz ancak önemli bir kısmı diyetten ileri geliyor olabilir.

Asyalılar sebze ve otlar açısından zengin bir diyete sahipler ve yediklerinden bazıları saç dökülmesiyle savaşmaya yardımcı olabilir.

Erkeklerde Saç Seyrelmesinin Önüne Geçmenin Yolları

Araştırmacılar, bazı baklagiller ve sebzelerde bulunan bir dizi amino asidin 5-alfa-redüktaz enzimini inhibe ettiğini keşfettiler. Bu enzim erkek tipi kellikten sorumlu olan testosteronu DHT’ye dönüştürüyor. Bu da kelliğe yol açıyor.

Takviyelerle alınan aşırı miktarda çinko da aynı etkiye sahip olabilir. Bu raporlar doğru ve tekrarlanabilir ise, o zaman belirli amino asitlerin ve çinkonun kullanımı, tıpkı finasterid ve dutasterid gibi bazı ilaçlarda olduğu üzere saç dökülmesini yavaşlatabilir.

Kavrulmuş susam, Çin tıbbında yüzlerce yıldır kullanılan bitkisel bir besindir. Saç dökülmesini azalttığına ve muhtemelen saçın yeniden büyümesini teşvik ettiğine inanılıyor.

Badem, Nane ve Aloe Vera

Esansiyel yağların pek çoğu için ‘saç mucizes’ deniliyor olabilir. Bu gerçekten işe yaradıklarını göstermez ne yazık ki. Ancak nane ve badem yağlarını ayrı ayrı veya birleştirerek kullanmanız belki size iyi gelebilir.

Erkeklerde Saç Seyrelmesinin Önüne Geçmenin Yolları

Aynı şekilde aloe vera da Amerikan yerlileri ve Hint Ayurveda tıbbı kaynaklarında bu şekilde kullanılan bitkilerden. Hindistan cevizi sütü ve buğday tohumu yağıyla karıştırarak elde edeceğiniz bir aloe şampuanı size saçlarınızı geri kazandıracak formül olabilir.

Östrojen İçeren Gıdalar

Testosteron fazlası saç dökülmesine sebep oluyorsa o zaman erkeklerin östrojen almaları bu süreci tersine çevirebilir mi? Cevap ne tamamen evet ne de tamamen hayır. Unutmayalım ki her iki cinsiyette de karşı cinsin hormonları az miktarda da olsa bulunmaktadır. Erkeklerde, östrojenin bir şekilde testosteronun DHT’ye dönüşümünü azalttığı düşünülmektedir. Yine de bu azalmanın kanıtı biraz eksiklidir.

Östrojen, progesteron adı verilen başka bir kimyasalla birleşir ve sözde birlikte daha iyi çalışır. Bu ikisi saç döngünüzün büyüme aşamasında saçınızı sürekli olarak tutabilir ve hatta büyümenin kendisini biraz hızlandırabilir.

Erkeklerde Saç Seyrelmesinin Önüne Geçmenin Yolları

Östrojenin saç üzerindeki etkilerinin yanı sıra, östrojen tedavileri bazen testosterona duyarlı kanseri olan erkekler için de kullanılıyor. Bu kanser türü testosteron hormonu seviyeleri ile geliştiğinden, azaltmak için östrojen kullanmak mantıklıdır. Ancak kanser gibi hayati bir durum olmayan kellik için östrojenin memelerde büyüme ve cinsel istekte azalma gibi yan etkilerini görmezden gelemeyebilirsiniz. Ağır basan taraf hakkında tercih sizin.

Peki bu hormonu doğal olarak vücudunuza almanız zararlarını önleyebilir mi? Doğal takviyeler ve besinler sonuçta sizi aniden yan etkilere maruz bırakmazlar. Dilerseniz soya, sarımsak, kızılcık, yaban mersini, şeftali ve nohut yiyerek östrojen alımınızı artırabilirsiniz. Narenciye, zeytinyağı, mantar gibi besinler ise östrojen seviyelerini etkilediklerinden bu dönemde uzak durulabilir.

Bu Besinlerden de Faydalanabilirsiniz

Hint yağı; E vitamini, mineraller, protein ve Omega 6 ve 9 bakımından zengindir. Antibakteriyel ve antifungal özellikleri saç dökülmesinin tedavisinde etkili olarak bilinmektedir. Limon suyu ise fosfor, B ve A vitaminleri ve antioksidanlar gibi yüksek zengin bileşiklere sahip olması sayesinde dökülmeyi önleyici ve iyileştirici olarak bilinir. Bal da yine çok etkili bir doğal üründür. Maske yapımında kullanılır ve başka çeşitli şekillerde de saçlı deriye tatbik edilebilir. Bektaşi üzümü suyu veya tozu da birçok kişi tarafından saçsızlık da dahil olmak üzere dökülme ve seyrelmede etkin tedavi olarak kullanılmıştır. Yumurta sarısının yine içeriğindeki birçok aminoasit sayesinde saça yapılan maskelerde başrolde olduğunu hepimiz biliyoruz. Muz da yine saçları dolgun ve güzel gösteren bir doğal besin olması yanında kepek sorununa ve kalıcı kelliğe çare olarak çeşitli reçetelerde adı anılan bir meyvedir.

OGGUSTO
OGGUSTO Tüm Yazıları