preloader

Selçuklu Dönemi Sergisi

03.05.2016

Yazı Boyutu:

Selçuklu dönemi Sergisi

<span class="il">Selçuklular</span>, <a href="http://www.metmuseum.org/press/exhibitions/2016/court-and-cosmos" target="_blank">Court and Cosmos: The Great Age of the Seljuqs</a> adlı sergiyle New York’taki <a href="http://www.metmuseum.org" target="_blank">The Metropolitan Museum of Art</a>’a konuk oluyor. 27 Nisan-24 Temmuz günleri arasında gezilebilecek sergi, Türkmenistan’dan Akdeniz’e, 11. yüzyıldan 13. yüzyıla kadar yaratılan görkemli sanat eserlerine ev sahipliği yapıyor.
Sergide Amerika, Avrupa ve Orta Doğu’nun kamuya ait ve özel sanat koleksiyonlarından getirilen seramik, cam, alçı, kağıt üzerine çalışmalar, ahşap, dokuma ve maden işçiliği eserlerinden oluşan yaklaşık 270 obje sergileniyor.

Türkmenistan’dan ödünç alınan bir düzine önemli eserin de öne çıktığı “Court and Cosmos: The Great Age of the Seljuqss” sergisinin dikkat çeken noktalarından biri de, Türkmenistan’ın bağımsız bir ülke olarak ilk defa tarihi sanat eserlerini uzun bir süreliğine Amerika’daki bir müzeye ödünç vermesi.

Selçuklu idaresindeki üç yüzyıl, aynı zamanda bir icatlar dönemiydi ve bilim, tıp ve teknolojideki çok sayıda gelişme, dönemin el yazmalarına, bilimsel araçlarına ve tıbbi aletlerine yansımıştı. Sergide, Müslüman bilim adamı ve yaratıcı dahi İbn-i Rezzaz El Cezeri’nin fantastik icatları da yer alıyor.

Tematik olarak düzenlenen sergi, Selçuklu sultanlarını ve yönetici elit kesimi temsil eden eserlerle açılıyor. Sergide dikkat çeken alçı kabartmalar, saray muhafızlarını, emirleri ve saray mensuplarını temsil ediyor.

OGGUSTO
OGGUSTO Tüm Yazıları