preloader

Trabzon'un En Beğenilen Restoranları

03.01.2024
Trabzon'un En Beğenilen Restoranları

Yazı Boyutu:

Eşsiz doğası, tarihi binaları ve birbirinden leziz tatlarıyla Doğu Karadeniz’in en albenili şehirlerinden biri olan Trabzon’un en sevilen mekânlarını keşfediyoruz.

Bulutlara değen dağları, yeşilin binbir tonuyla mest eden ormanları, şelaleleri, kendi halinde şırıl şırıl akan dereleri, doğanın tam içinde olduğunuzu hissettiren yaylalarıyla Doğu Karadeniz, gideni büyüleyen, henüz gitmeyene de gitme hayalleri kurdurtan bir coğrafya. Bu bölgenin en güzel şehirlerinden biri olan Trabzon’a gidiyor; Hamsiköy sütlacından Akçaabat köftesine, Trabzon pidesinden kuymağa en leziz tatları deneyimleyebileceğiniz mekânlarını dolaşıyoruz.

Ayasofya Müzesi Çay Bahçesi

Trabzon'un En Beğenilen Restoranları

Ayasofya Müzesi’nin hemen yanında konumlanan Ayasofya Müzesi Çay Bahçesi, kahvaltı keyfi yapmak için en güzel seçeneklerden. Müzeyi dolaşmadan önce burada kahvaltı yapıp Trabzon’u gezmek için enerji toplayabilirsiniz. Manzaralı bahçesinde saatlerce oturmak isteyeceğiniz mekânın kahvaltı menüsünde kuymak, kaygana gibi yöresel lezzetler bulunuyor. Burada yiyebilecekleriniz sadece kahvaltıyla da sınırlı değil ızgara etlerden mevsim balıklarına çok seçenekli bir menüleri var.

Fatih Mah. Zübeyde Hanım Cad. No:42 Ortahisar/Trabzon

Memiş Ağa Konağı

Trabzon'un En Beğenilen Restoranları
Trabzon'un En Beğenilen Restoranları

Varlığı 1800’lü yıllara uzanan tarihi bir konakta kahvaltı etmek isterseniz Sürmene’nin 4 km kadar doğusunda konumlanan Hacı Yakuboğlu Memiş Ağa Konağı tam size göre. Büyük ve farklı görünümüne karşın Sürmene köy evlerinin yapı ve plan geleneklerine uygun inşa edilmiş konağın içi ayrı, dışı ayrı güzel. Balıktan ızgara çeşitlerine, güveç yemeklerinden tatlılara zengin bir menü sunan konak özellikle kahvaltıları için tercih ediliyor. Kahvaltılarında aklınıza ne gelirse var. Kuymak, kaygana, bal, pekmez, peynir ve zeytin çeşitleri… Sırf konağı görmek için bile gidilir.

Orta Mah. Sürmene/Trabzon

Arakale Kafe Restoran

Yöresel lezzetlerle donatılmış bir kahvaltı masası, hem de deniz manzaralı… Trabzon’da kahvaltı için tercih edebileceğiniz en hoş mekânlardan biri de Arakale Kafe Restoran. Dumanı üzerinde masanıza gelen ekmekler, menemen, uzayıp giden kuymak, kaygana, pideler ve daha birçok lezzetle hazırladıkları kahvaltılarının tadına varmak için Trabzon’daki bir sabahınızı da buraya ayırmayı unutmayın.

Kalecik Mah. Kale Mevkii. Araklı/Trabzon

Trabzon'un En Beğenilen Restoranları

Tarihi Kalkanoğlu Pilavcısı

Trabzon'un En Beğenilen Restoranları

Padişahın pilavcısı olan Süleyman Ağa 1956 yılında Trabzon’a yerleşip tek masalı 15 metrekarelik bir dükkan açarak pilavını satmaya başlamış. O gün bu gündür Trabzon’daki en lezzetli pilavın adresi olmuş. Tarihi Kalkanoğlu Pilavcısı’na uğramak Trabzon gezilerinin olmazsa olmazı.

Burası Trabzon’un hatta Türkiye’nin en eski lokantalarından biri. Lezzet hikâyeleri 2000 senesinde taşındıkları yeni dükkanlarında devam ediyor. Yıllardır ocaktan inmeyen pilav kazanlarının başında artık ailenin dördüncü ve beşinci kuşağı var. Tadı dilden dile dolaşan pilavlarını kemik suyu ve tereyağıyla hazırlıyorlar. Pilavın yanında verdikleri kayısı hoşafını ilk günden bu yana Erzincan’ın güneşte kurutulmuş ekşi kayısısından yapıyorlar.

Eskiden burada sadece pilav satılırmış ancak müşterilerinin ısrarıyla 2002 yılından itibaren kavurma ve İspir’in şeker fasulyesiyle pişirdikleri kuru fasulyeyi de menülerine eklemişler. Hepsi enfes, hepsi tadılmalı!

Pazarkapı Mah. Tophane Cami Sok. No:3 Trabzon

Trabzon’un saklı güzelliklerini görmek ve mükemmel seyahat planı çıkarmak için bu önerilere mutlaka göz atın!

Beton Helva

Trabzon'un En Beğenilen Restoranları

Tadına doyulmaz lezzetlere imza atan Beton Helva, 1953 yılında Uzun Sokak’ta bulunan Saruhan Pasajı’nda kurulmuş. Kurucusu Mustafa Özbek’in hazırladığı helvalar kısa sürede Trabzonluların beğenisini kazanmış. 2009 yılında bugünkü üretim tesislerine geçen Beton Helva artık bir çok şubesiyle hizmet veriyor. Helva çeşitlerinin yanı sıra şırası, dondurması, sahlebi de sevilen mekâna uğrayıp kutu kutu helva almadan dükkandan çıkmanız imkansız.

Soğuksu Mah. Vatan Cad. No:46 Ortahisar/Trabzon

Niyazi Usta

Trabzon'un En Beğenilen Restoranları

Hamsiköy’ün alametifarikası 2017 yılında coğrafi işaret belgesi alan sütlacı. Ana geçim kaynağı hayvancılık olan Hamsiköy’ün bol yağlı sütleriyle hazırlanan sütlaçlarını diğer sütlaçlardan farklı kılan en önemli özelliklerden biri de sütün kaymağından ayırılmadan kullanılması. Yolunuz bu coğrafyaya düştüğünde bir Hamsiköy sütlacı tatmak yapılacaklar listenizin en başlarında olmalı. Ağız tadıyla bir Hamsiköy sütlacı yemek için Trabzon merkezden biraz uzaklaşıp Hamsiköy’deki Niyazi Usta’ya uğrayabilirsiniz. Süt-pirinç oranı, şeker miktarı ve kıvamı mükemmel olan bu sütlacın tadı geldiğiniz yola değecek kadar mükemmel. Toprak kaplarda tam kıvamında pişen sütlaçlarının üzeri bol fındıklı. Mekanın manzarası da harika. Dilerseniz burada güzel bir kahvaltı edebilir ya da yörenin meşhur yemeklerini yiyebilirsiniz.

Hamsiköy Yolu Maçka/Trabzon

Rüştü’nün Fırını

Tam dört kuşaktır hizmet veren Rüştü’nün Fırını da Trabzon’un en özel lezzet duraklarından biri. Burası bir ekmek fırını aslında. Hikâyesinin 1920’lere ekmek satışlarının karneyle olduğu günlere uzandığı söyleniyor. Gün doğumuyla beraber ilk ekmeklerini odun ateşiyle kızdırdıkları taş fırına sürüp müdavimlerini karşılamaya başlıyorlar. Ekmekleri nefis, mutlaka Trabzon’dan ayrılırken evinize de götürmek için uğrayın. Fırın aynı zamanda pideleriyle de meşhur. Kıymalı, peynirli, kaşarlı pideleri nefis. Üzerine yumurta kırıp bir de bolca tereyağı da koydurunca tadına doyum olmuyor.

Pazarkapı Mah. Kalkanoğlu Cad. No:4 Trabzon

Trabzon'un En Beğenilen Restoranları

Nihat Usta

Trabzon'un En Beğenilen Restoranları

Köfte sevenlerin mutlaka uğraması gereken bir adres Nihat Usta. Meşhur Akçaabat köftesini tatmak için rotanızı Akçaabat’a çevirip deniz kıyısında, 1974 yılından bu yana hizmet veren Nihat Usta’yı bulun. Günün her saatinde kalabalık olan restoranda yiyeceğiniz köftenin tadı damağınızda yer edecek kadar leziz. Diğer et çeşitlerini de burada yiyebilir, sabah geldiyseniz bol çeşitli kahvaltılarını da keyifle tadabilirsiniz. Karalahana çorbaları ve sarmalarıysa nefis, aklınızda bulunsun.

Dürbinar Mah. Adnan Menderes Cad. No:114 Akçaabat/Trabzon

Komaroğlu Köfte Salonu

Trabzon'un En Beğenilen Restoranları

Akçaabat köftesi denilince akla ilk gelen mekanlardan biri olan Komaroğlu Köfte Salonu, Akçaabat çarşısında hizmet veriyor. Bir aile işletmesi olan mekânın mutfağında artık ailenin üçüncü kuşağı yer alsa da köftelerinin ilk günkü lezzetinden hiçbir şey kaybetmediği söyleniyor. Sürahide getirdikleri mis gibi ayranları ve piyazları da bu eşsiz tadı tamamlıyor.

Dürbinar Mah. Orta Cad. No:9 Akçaabat/Trabzon

Kalender Lokantası

Trabzon'un En Beğenilen Restoranları
Trabzon'un En Beğenilen Restoranları

Ev yemeklerinden gözleme çeşitlerine, mantıdan tatlılara, her damak zevkine göre lezzetler sunan ufacık bir mekan Kalender Lokantası. Tazecik hazırladıkları yiyeceklerden arzu ettiğinizi gönül rahatlığıyla yiyebilirsiniz. Birçok lezzeti bir arada tatmak için karışık yemek tabağını seçerseniz pişman olmazsınız. Yemeğinizi tatlı bir sonla noktalamak için de çıtır kadayıflı tavuk göğsü ya da pepeçurayı denemelisiniz. Karadeniz Bölgesi’ne ait pepeçura tatlısı, o yörede yetişen küçük taneli, kendine has kokusu olan siyah üzümle yapılıyor. Hafif ekşimsi bir tada sahip olan bu tatlı aslında şekersiz olarak hazırlanıyor. Arzuya göre şeker ekleniyor.

Cumhuriyet Mah. Şehit Onur Fikret Dülger Cad. No:14 Ortahisar/Trabzon

Akçay Lokantası

Trabzon'un En Beğenilen Restoranları

Günlük hazırlanan tencere yemekleri ve odun ateşinde pişirilen döneriyle Trabzonluların beğenisini kazanan Akçay Lokantası 1954 yılında kapılarını açmış. Burası özellikle döneriyle meşhur. Yörede yetişen hayvanların leziz etleriyle hazırladıkları dönerlerini gramaj usulü sipariş ediyorsunuz. İsteğe bağlı olarak pilav üstü ya da dürüm şeklinde servis ediyorlar. Sütlaçları da harika.

Cumhuriyet Cad. No:9 Trabzon

Bordo Mavi Balık

Trabzon'un En Beğenilen Restoranları

Bordo Mavi Balık’ın kurucusu Erşan Yılmaz lise yıllarındayken Trabzon sokaklarında el arabasıyla balık satarak başlamış iş hayatına. Daha sonra bir balık lokantası açıp balıkları pişirmesi için bir ustayla anlaşmış. Ancak istediği başarıya ulaşamayınca kendi girmiş mutfağa. Seyyar balıkçı olarak kendine pişirdiği yemekleri hazırlamaya başlamış. İşte o zaman servis ettiği tabakların ekmekle sıyırıldığını fark etmiş. Şimdilerde şehrin en iyi balıkçısı hangisi denildiğinde adı geçen birkaç balıkçıdan biri. Burada tadacağınız her balık çok taze ve tam kıvamında pişiriliyor. Bol tereyağlı karides güveçleri parmak yedirten cinsten. Domates soslu levrek buğulamaları tek kelimeyle muhteşem. Pilakileri tam tadında. Karalahana sarmalarından da mutlaka sipariş edin.

Boztepe Mah. İpekyolu Cad. Ortahisar/Trabzon

Nejla Hanım Ev Tatlıları

Trabzon'un En Beğenilen Restoranları
Trabzon'un En Beğenilen Restoranları

Trabzon’a kadar gelip de Laz böreği yemeden dönmek olmaz. Bu nefis lezzetin en güzelini bulabileceğiniz adreslerden biri de Nejla Hanım Ev Tatlıları. Burada Laz böreği haricinde öyle çok tatlı var ki seçmekte zorlanabilirsiniz. Baklava çeşitleri, pastalar, kurabiyeler… Hepsi özenle hazırlanmış ve leziz. Kestane seviyorsanız kestaneli kurabiyesine de bayılacaksınız.

Yalıncak Mah. Trabzon Rize Yolu Ortahisar/Trabzon

Ayşe Ece Aktürk
Ayşe Ece Aktürk Tüm Yazıları