preloader

İzmir Kemeraltı Lezzet Durakları

01.10.2023
İzmir Kemeraltı Lezzet Durakları

Yazı Boyutu:

Tarihi Kemeraltı Çarşısı’nda İzmir’e özgü nefis lezzetlerle dolu gastronomi turuna çıkıyoruz.

İzmir’in simgesidir Saat Kulesi. Deniz manzaralı, palmiyelerle süslenmiş Konak Meydanı’nda endamıyla göz doldurur. İzmir’e gelenler mutlaka ziyaret eder, güvercinleri besler, fotoğraf çekilir. İzmir’in havasını yaşamak istiyorsanız, Saat Kulesi’ni ve onun hemen arkasındaki Tarihi Kemeraltı Çarşısı’nı mutlaka ziyaret etmelisiniz.

İzmir Saat Kulesi’nde, sırtınızı denize dönerek, dar sokaklara doğru yürüdüğünüzde sizi tarihi Kemeraltı Çarşısı karşılar. Ticari faaliyetlerin yoğun olarak yaşandığı bu çarşı mağazaları, hareketliliği ve tabii ki restoranlarıyla yerli ve yabancı turistlerin uğrak noktası oluyor. Kemeraltı’na gelmişken uğramanız gereken hatta sadece bu lezzetler için rota oluşturmanız gereken mekânları bu yazıda bulacaksınız.

Yemeğinizi yedikten sonra tarihi Kemeraltı Çarşısı’ndaki Kızlarağası Hanı’na uğrayıp kahvenizi yudumlamayı da unutmayın.

Kapak Görseli: Kulturportali.gov.tr

Ayşa Boşnak Börekçisi ve Ev Yemekleri

İzmir Kemeraltı Lezzet Durakları

Abacıoğlu Hanı’nda yer alan restoranda, çınar ağaçları altında ya da otantik iç mekânında lezzetli ev yemeklerinden, çıtır çıtır böreklerden yiyebilirsiniz. Börekleri kadar Boşnak mantısı da en çok sevilen yemekleri arasında. Yemeğinizin ardından taze çayın yanında Trileçe tatlısından yemeği unutmayın.

Ayşa Boşnak Börekçisi’nin Michelin müfettişlerinin de dikkatini çektiğini ve Bib Gourmand listesinde kendine yer bulduğunu da söylemek gerekli.

(0232) 484 15 25

Haritada görün

Can Döner 1981

İzmir Kemeraltı Lezzet Durakları

Yıllardır kalitesini koruyarak aynı noktada hizmet veren Can Döner 1981, iskender sevenler (yoğurtlu, soslu döner) için vazgeçilmez noktalardan biridir. Et dönerin mis gibi kokan tereyağıyla buluşmasına şahitlik etmek isterseniz, Kemeraltı ziyaretiniz sırasında Can Döner’i tercih edebilirsiniz.

(0232) 484 13 13

Haritada görün

Doyuran Manisa Kebap

İzmir Kemeraltı Lezzet Durakları

Kemeraltı geziniz sırasında gerçek etin lezzetini alırken, tarihi dokuyu da hissetmek ve esnaf lokantası tarzını yaşamak isterseniz Doyuran Manisa Kebap tam size göre. En gözde yemeği ise tabii ki ismini aldığı Manisa kebabı. Siparişiniz öncesi getirilen piyaz ve roka da yemeğinize lezzet katacak. Yıllardır aynı noktada hizmet veren sahipleri müşteri memnuniyetine önem vermektedir.

(0232) 425 12 63

Haritada görün

Kumrucu Apo

İzmir Kemeraltı Lezzet Durakları

İzmir deyince akla kumru, Kemeraltı’nda kumru deyince ise akla Kumrucu Apo geliyor. İzmir’e özgü bu lezzetten mahrum kalmak istemeyen Kemeraltı ziyaretçilerine, tarihi çarşının ara sokaklarına gizlenmiş bu noktaya uğramalarını tavsiye ediyoruz.

(0232) 446 86 05

Haritada görün

Köfteci Mehmet Irmak

İzmir Kemeraltı Lezzet Durakları

Tarihi Kemeraltı Çarşısı’nın dikkat çeken esnaf lokantalarından biri de Köfteci Mehmet Irmak. Bölgedeki birçok ün yapmış nokta gibi burası da yıllara meydan okuyarak lezzetini korumayı başarıyor. Köfte siparişinizden önce çorba içmeyi, köfte yanında da piyaz ve çıtır çıtır ekmeğinden yemeği unutmayın. Ayrıca mekânın döneri ve kebapları da mutlaka denenmesi gerekenlerden.

(0232) 441 79 55

Haritada görün

İsmail’in Melemencisi

İzmir Kemeraltı Lezzet Durakları
Görsel: Instagram

Tarihi Kemeraltı Çarşısı’nda yer alan çoğu dükkân gibi burası da küçük bir alanda büyük lezzet sunmakta. Menemenin her türlüsünü burada tadabilirsiniz. Menemen deyip geçmeyin, tadına bakanlar lezzetin farkına varıyor.

(0232) 446 38 92

Haritada görün

Kısmet Lokantası Urlalı Hasan Usta

İzmir Kemeraltı Lezzet Durakları

Küçük Demir Han’da yer alan Kısmet Lokantası, çeşit çeşit ev yemeği ile adeta görsel şölen sunuyor. Ne yiyeceğiniz konusunda kararsız kalabilirsiniz ama emin olun burada ne yerseniz lezzetli. Zeytinyağlı çeşitlerinin yanında, etli yemekleri de lezzeti ile dikkat çekiyor. Hem çalışanların ilgili olduğu hem de hızlı servis yapan bu esnaf lokantasına gitmenizi tavsiye ederiz.

(0232) 489 18 14

Haritada görün

Yolo Art&Lounge

İzmir Kemeraltı Lezzet Durakları

Tarihi Kemeraltı Çarşısı’nın alışılmışının dışında lezzetler arıyorsanız hamburger, soslu tavuk, makarna yiyerek yanında bir şeyler içebilmeyi arzu ediyorsanız bu mekân tam size göre. Dekorasyonuyla ilgi çeken ve ziyaretçilerinin lezzetinden memnun kaldığı bu mekânın menüsünde en dikkat çeken yemek ise Yolo special burger.

(0232) 484 96 56

Haritada görün

Süt Çiçeği

İzmir Kemeraltı Lezzet Durakları

Kemeraltı’nda lezzet duraklarının sonu gelmiyor. Seçiminizi yapıp karnınızı güzelce doyurduysanız sizi Süt Çiçeği’ne davet ediyoruz. Hisarönü’nde iki şubesi bulunan tatlıcıda, mutfakta, serviste, kasada hep kadınlar çalışıyor. Tadına doyum olmaz bu tatlıcı özellikle kazandibi ile nam salmış olsa da, siz menüdeki her seçeneği gönül rahatlığıyla değerlendirebilirsiniz. Eğer şanslıysanız biten kazandibinden geri kalan tepsi, sıyırarak yemeniz için önünüze gelebilir.

(0232) 483 27 22

Haritada görün

Meşhur Hisarönü Şambalicisi

İzmir Kemeraltı Lezzet Durakları

İzmir’de sokak lezzetlerinin başında gelen isimlerden biri elbette şambali. Bu lezzeti yerinde ve harika kaymak eşliğinde tatmak isterseniz, Hisarönü’nde yer alan tatlıcı tam size göre. Yemeden Kemeraltı’ndan ayrılmamanızı tavsiye ederiz.

(0507) 655 57 67

Haritada görün

Değer Söğüş

İzmir Kemeraltı Lezzet Durakları

İzmir’in en iyi söğüşçüsü olan Değer Söğüş, unutamayacağınız bir lezzet sunuyor. Temiz ve taze malzemeler ile hazırlanan söğüşün yanına el yapımı ayranlarından içmenizi tavsiye ederiz. Söğüşünün lezzeti kadar temiz olmasıyla da gönülleri fethetmiş ve İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından Turuncu Çember sertifikası almaya hak kazanmıştır. Lezzet ve hijyenin yanına Levent Usta’nın samimi esnaflığı ile birleşince vazgeçilmez bir yer haline gelmiş.

(0232) 489 59 79

Haritada görün

Osman Usta Antalya Börekçisi

İzmir Kemeraltı Lezzet Durakları

Kemeraltı ve lezzet deyince akla gelen yerler arasında Antalya Börekçisi. Küçük bir dükkânda konumlanan börekçinin su böreği ve çörekleri dışında tüm börekleri sipariş verdiğiniz an hazırlanıyor. Osman Usta Antalya Börekçi’sini, yayılan mis kokularından veya önündeki müşteri kalabalığından da fark edebilirsiniz. Kemeraltı’na gelenlerin bu hafif, taze ve kaliteli malzemelerle hazırlanan börekleri deneyimlemelerini tavsiye ediyoruz.

(0232) 489 35 42

Haritada görün

Yudumla

İzmir Kemeraltı Lezzet Durakları

Karadut suyu ile kendine hayran bırakan Yudumla, Kemeraltı Çarşısı’nda konumlanıyor. 1971’den beri kalitesini koruyarak günümüze gelmiş ve hizmet vermeye devam ediyor. Ayaküstü içip ferahlayacağınız lezzetleri bir kere içince tekrar içmek isteyeceksiniz. Dilerseniz reçellerini, litrelik bir şekilde şerbetlerini ve limonatalarını satın alabilirsiniz.

Haritada görün

Meşhur Kemeraltı Turşucusu Tahsin

İzmir Kemeraltı Lezzet Durakları

Turşu severlerin uğrak mekânı Kemeraltı Turşucusu Tahsin’de çeşit çeşit turşu ve turşu suyu mevcut. 1972’de kapılarını açan meşhur turşucuda turşu sularını hem bardakla içebilir hem de litrelik olarak satın alabilirsiniz. Turşular, Bursa Osmangazi’de özel olarak üretilerek sadece kendi dükkanlarında satılıyor. 100’e yakın turşu çeşidi arasında kendinizi kaybedeceksiniz.

(0232) 425 87 36

Haritada görün

Tarihi Basmane Lokmacısı

İzmir Kemeraltı Lezzet Durakları

İzmir’in farklı noktalarında şubesi olan Tarihi Basmane Lokmacısı, 2021 yılında Kemeraltı Çarşısı Havra Sokağı’nda da hizmete açılmıştır. Lokmasını ve birçok tatlı çeşitlerini tattığınız da çocukluğunuza dönecek, nostaljik anlar yaşayacaksınız. Lokmanın, aşurenin, helvanın, kalburabastının ve nice lezzetlerin müdavimi olacaksınız.

(0232) 441 74 44

Haritada görün

Pelin Bakan Bilir
Pelin Bakan Bilir Tüm Yazıları