preloader

Şehrin Keşif Rotası: USLA

15.09.2023
Şehrin Keşif Rotası: USLA

Yazı Boyutu:

Gastronomi sektöründe, alanında uzman şefler yetiştiren USLA, profesyoneller yetiştiren bir akademi olmasının yanı sıra keşfedilmesi gereken bir deneyim noktası… USLA hem eğitim verdiği ve workshop’lar düzenlediği mutfağı hem de birbirinden enfes lezzetler sunduğu merkezle dikkatleri üzerine topluyor.

Lezzetli yemekler yemek, tadı damakta kalan özel tekniklerle üretilen çikolataları tatmak, şehrin tadını ilham veren bir ortamda çıkarmak için mükemmel bir merkez var. USLA, yakın zamanda yollarını ünlü şef Ali Ronay birleştirdi ve gastronomi anlamında ses getiren adımlar attı.

USLA içerisinde yer alan fine dining restoranı Gusto by USLA, USLA Kütüphanesi, Chocolate by USLA, Skola Coffee, USLA Patisserie’yi ve hem uzun dönemli eğitimlerini hem de workshop’larını konuşmak için USLA’nın CEO’su Hülya Acar ve COO’su Ali Ronay ile bir araya geldik; Kanyon kampüsüyle şehrin gastronomi merkezi olan USLA’ya dair merak ettiğimiz tüm detayları öğrendik.

Şehrin Keşif Rotası: USLA
Hülya Acar – USLA CEO’su
Şehrin Keşif Rotası: USLA
Ali Ronay – USLA Executive Chef ve COO’su

Öncelikle sizleri yakından tanıyabilir miyiz?

Hülya Acar: Merhabalar, ben Hülya Acar; USLA’nın CEO’suyum… Aynı zamanda ANY İstanbul ve Dirty Hands’in kurucu ortağıyım. Dolayısı ile çok uzun yıllardır yeme – içme ve hizmet sektörünün içinde aktif olarak yer alıyorum. Tüm bu süreç içinde edindiğim bilgi birikimi, sektördeki ihtiyaçlara dair analizlerimi Uluslararası Servis ve Lezzet Akademisi olarak kurulduğu günden beri yeme – içme, servis ve hizmet sektörüne profesyoneller kazandıran USLA’ya aktarıyor olmaktan dolayı mutluluk duyuyorum.

USLA Executive Chef & COO görevinde bizlerle olan Ali Ronay önderliğinde hem kişilerin bu alanda donanımlı olarak yetişerek kariyerlerine en iyi başlangıcı yapabilecekleri şekilde eğitimler veriyor hem de kurumlara danışmanlık yapıyoruz.

USLA’yı biraz daha detaylandıralım çünkü gerçekten de oldukça geniş bir dünyası var; üstelik Kanyon’daki yeni yerimiz ve yenilediğimiz kimliğimiz ile bu dünyamız şimdi daha da zenginleşti. USLA her şeyden önce servis konusunda da eğitimler veren ilk akademi… Kuruluşundan bu yana 10 yılı aşkın zamanı birbirinden değerli profesyoneller yetiştiren bir akademi olarak çok net söylemeliyim ki gerçekten önemli bir bilgi birikimi ve tecrübeye sahibiz. Bunu da globalleşen dünyayla her zaman güncelliyor bu şekilde öğrencilerimize aktarıyoruz.

Felsefemiz ve motivasyonumuz servis ve lezzet alanlarında en donanımlı, en yetkili akademi olmak; var olduğumuz alanlarda başarılarıyla ses getiren mezunlar, sektöre değer katan profesyoneller yetiştirmek…

Üstelik verdiğimiz eğitimlerin geçerliliği sadece Türkiye ile sınırlı değil. Öğrencilerimizi dünya standartlarında, uluslararası geçerliliği olan bir akademik müfredatla yetiştiriyor, kariyerlerini yurt dışında devam ettirmek isterlerse bu yönde avantaj sağlıyoruz. Dolayısı ile sizin vesilenizle yeniden vurgulamak istiyoruz ki biz sadece yemek okulu değiliz; otelcilik, yiyecek içecek işletmeciliği, servis gibi gastronomi sektörünün her katmanına yönelik sertifikalı ve diplomalı eğitim programları sunuyoruz.

Şehrin Keşif Rotası: USLA

Dünya standartlarında eğitim programlarımızla, en üst düzeyde mutfak ve ağırlama profesyonelleri yetiştirmek en önemli odak noktamız… Öğrencilerimize çok uluslu ve çok kültürlü bir disiplin sağlıyor, onlara en yüksek donanımla global mutfak eğitimleri veriyoruz. Sürekli gelişen, değişen ve büyüyen otelcilik, yeme-içme sektörlerinin dinamiklerini en güncel şekilde öğrencilerimize aktarıyor, profesyonellik ve kaliteli hizmet anlayışı konusunda fark yaratacakları bilgileri veriyoruz. USLA olarak tedarikçilerimize ve iş ortaklarımıza da çok önem veriyoruz. Kurduğumuz iş birlikleriyle öğrencilerimizin en doğru partnerleri, ekipmanları, çözüm ortaklarını tanımalarını sağlıyoruz.

Mezunlarımız, otelcilik ve yeme-içme sektörlerinde, uluslararası kalitede teori ve uygulamalı eğitim almış kişiler olarak, mevcut işgücüne önemli katkılar sağlıyor. Bu sayede sektörün ihtiyaç duyduğu kaliteli, nitelikli, donanımlı insan kaynağı ihtiyacını karşılıyoruz. Uluslararası başarılara imza atan, kendi kategorisinde yeniliklerin öncüsü olan birçok mezunumuz olmasından gurur duyuyoruz.

Gelişen dünyaya ve ihtiyaçlara entegre, uzman eğitmen kadromuz ile kariyerinde başarılı olmak isteyenler için sunduğumuz eğitimlerin yanı sıra farklı deneyimler, farklı kültürler ve farklı lezzetler keşfetmek isteyenlere yönelik workshoplar da sunuyoruz. Hem bireysel hem de kurumsal olarak çokça talep gören workshop’larımızı, yeme–içme alanında bildiklerine yenilerini eklemek, sevdikleriyle, arkadaşlarıyla güzel zaman geçirmek, yepyeni kültürler ve tatlar keşfetmek isteyenler için özenle yönetiyoruz. Yaşınız kaç olursa olsun şayet otelcilik ve yiyecek – içecek sektörlerinde kariyer edinmek istiyorsanız, bunun da hem Türkiye’de hem de tüm dünyada geçerliliği olan bir eğitim olmasını önemsiyorsanız, kariyer değil de bana yeni keşifler lazım diyorsanız ve doğru insanlar, doğru eğitmenlerle beraber yeni lezzetler keşfetmek ve kendimi geliştirmek istiyorum diyorsanız hem profesyonel eğitimleri ile hem de workshopları ile tüm hedeflediklerinizi USLA’da bulacaksınız.

Şehrin Keşif Rotası: USLA

Üstelik yeni yerimizde sadece bir kampüs değiliz; yepyeni kimliğimizle sadece logomuzu değiştirmekle kalmadık inanılmaz bir projeye baş koyarak tam anlamıyla çarpıcı bir dönüşüm yaşadık. Gelişen ve değişen dünyaya kusursuz bir uyum yakaladığımız bu dönüşümde Mecidiyeköy’deki kampüsümüzü tamamen Kanyon’a taşıdık. Bu kampüsümüzü de sadece eğitim ve workshop yani akademi odağında oluşturmadık; USLA dünyasını tam anlamıyla tüm detaylarımızda yaşatacak şekilde bir oluşum yarattık; artık bir yaşam merkezi olan akademiyiz ve ağırladığımız herkesin bu dünyanın bir parçası olmaktan duyduğu mutluluğa şahit olmak bizi çok mutlu ediyor.

Ali Ronay: Merhabalar tekrar, ben Ali Ronay; USLA’nın COO’suyum. Yeme, içme, konaklama ve hizmet sektörleri her zaman hayatımda önemli bir rol oynamıştır. Gençlik yıllarımdan bu yana, bu sektörlerde edindiğim deneyimler, bilgi birikimim, anılarım ve hayallerim oldu. USLA’da yeni nesil aşçıların sektörün ihtiyaçlarına cevap verebilecek becerilerini geliştirmeye ve ileri taşımaya yönelik bir ekole ev sahipliği yapmayı amaçlıyoruz. Kendi birikimlerimizin, genç aşçıların eğitimine katkı sağlayacağını düşünüyoruz.

Kanyon USLA’yı ve bu kampüse özel tasarlanan alanları detaylı olarak dinleyebilir miyiz?

USLA’nın Mecidiyeköy’den sonra en büyük kampüsü olan Kanyon tasarlanırken öncelikli hedefimiz, öğrencilerin kendilerini her zaman ait hissedebilecekleri, kendilerini geliştirebilecekleri, okulda oldukları süre ve okul dışındaki süre boyunca var olmaktan keyif aldıkları bir kampüste zaman geçirmelerini sağlayacak aynı zamanda da aldıkları eğitimin uygulama şekillerini de görebilecekleri geniş kapsamlı bir akademi yaratmak oldu. Bu dönüşüm projesi Hülya Acar yönetiminde, mimar Efe Urgunlu ve diğer tüm çözüm ortakları yönetiminde oldukça başarılı bir şekilde gerçekleştirildi. USLA’da workshop mutfakları var, eğitim sınıfları var, kendi restoranımız Gusto by USLA var, patisserie’miz ve fırınımız var. Kantin, kütüphane, çikolata üretim ve satış merkezimiz, kendi kahve dükkanımız var. Tüm bunlarla beraber aynı zamanda ortak alanlarımız da bulunuyor.

Şehrin Keşif Rotası: USLA

Bu kurguların hepsinin öğrenciye hitaben yapılmasıyla birlikte aslında dışarıdan gelen müşteriyi de kendi profesyonellerimizle birleştirmek ve onların sektörde aslında bu saydığımız alanlar dışında akademi gözünden de görmelerini istediğimiz için tüm alanları dışarıdan gelen müşterilerimizin de konforlu bir şekilde kullanmasını sağlıyoruz. Burası tam anlamıyla bir deneyim ve buluşma noktası; birçok kültürün buluşması, birçok lezzetin buluşması, birçok insanın buluşması vb. gibi…

Mesela biri burada öğrenci olmadığı taktirde de USLA’ya gelebilir, bilgisayarıyla beraber işlerini toparlarken, güzel bir yemek yiyebilir, iş toplantılarını burada yapabilir, ailesi ile güzel bir akşam yemeği ya da öğlen yemeği yiyebilir, arkadaşları veya ailesiyle günlük workshoplara katılabilir, şirketteki ekip arkadaşları ile birlikte kurumsal workshoplara katılabilir, Skola’dan kahvesini içerken, birbirinden leziz ve her gün taze yapılan çikolataları yiyebilir, dükkanımızdan evi için alışveriş yapabilir yani gündüzden geceye tüm gün USLA’da keyifli zaman geçirebilir.

Şehrin Keşif Rotası: USLA

Kanyon’da take away servisimiz de mevcut kafe alanımız oldukça keyifli. Minik bir kantinimiz var, aslında bu kantin öğrenciye hitaben açılmıştı fakat Kanyon’un bulunduğu konum gereği ve diğer misafirlerimize de maksimum şekilde hizmet vermeyi istediğimizden dolayı kantinimizde gündüz saatlerinde hem Kanyon’da bulunan diğer çalışanlar hem Kanyon’un misafirleri hem de kendi öğrencilerimizin faydalanabildiği kantin tadında lezzetli bir menü de hazırladık.

Gusto by USLA’yı daha fine dining bir restoran olarak konumlarken, kantini daha günlük, samimi buluşmalar odağında bir yeme – içme adresi olarak tasarladık. Aynı zamanda beyaz yakalıların ağırlıklı olduğu bir bölgede olduğumuz ve herkesin de buluşma noktası USLA’da vakit geçirmesini istediğimiz için öğle saatlerinde özel bir menü hazırladık.

Her öğlen dünya mutfaklarından her ülkeyi temsil eden birbirinden farklı menüler servis ediyoruz. Kanyon’un genel kalabalığından kaçmak isteyen, yemek alanında yemek yemek istemeyen ama aynı zamanda da açık havada vakit geçirmek isteyen misafirlerimiz için 50 – 55 kişilik terasımız mevcut. Terasın sakinliği ve bulunduğu kat itibariyle de diğer yemek alanlarından uzak olması misafirlerimizin de tercihi oluyor.

Bunların dışında kampüsümüz sadece gezmek için bile tercih edilebiliyor. Bana Sor? adı altında bir ekibimiz var; Kanyon’daki kampüsümüzün iki girişinde durarak gelen misafirlere bilgilendirme yapıyorlar. 15 – 20 dakikalık bir turla kampüsü gezerek workshop, eğitim, restoran ve kahve gibi USLA hakkında günün her saatinde gelip bilgi alabilecekleri bir ekipten bahsediyoruz.

Gusto by USLA’yı “Uluslararası Servis & Lezzet Akademisi Restoranı” olarak tanımlıyorsunuz? Restorana gelen misafirleri neler lezzetler bekliyor?

Şehrin Keşif Rotası: USLA
Şehrin Keşif Rotası: USLA

Öğle ve akşam saatlerinde yemek servisi veren Gusto by USLA’yı fine dining bir restoran olarak konumluyoruz. Burada en önem verdiğimiz şeylerden biri lezzet kalitesi kadar iyi bir hizmet deneyimi de yaşatmak… Servis konusunda verdiğimiz eğitimlerle sektörün ihtiyaç duyduklarını en doğru şekilde aktarmaya ve nitelikli profesyoneller yetiştirmeye değer veren bir kurum olarak elbette bu bilgi birikimimizi ve tecrübemizi kendi restoranımız olan Gusto by USLA’daki servisimizde de ortaya koyuyoruz.

Gayet modern, çağdaş ve konforlu çehresiyle dikkat çeken Gusto by USLA restoranına adım attığınız andan itibaren servis ekibinin profesyonel ağırlamasını oldukça ilgili ve bir o kadar da profesyonel şekilde yaşıyorsunuz. Menü her damak tadına hitap ettiği gibi öğle saatlerinden akşama uzanan her ana ve konsepte uygun çeşitliliğe de sahip. Menü, başlangıçlar, ana yemekler ve tatlılar olarak 3 bölümden oluşuyor. Mevsime göre değişen içerikleri ile tasarlanan bu lezzetler aynı zamanda vejetaryen, vegan ve glüten gibi hassasiyetlere göre de bilgilendirme dahilinde özenle hazırlanıyor.

Beyaz yakalıların ağırlıklı olduğu bir bölgede olduğumuz ve herkesin de buluşma noktası USLA’da vakit geçirmesini istediğimiz için öğle saatlerinde özel bir menü de hazırlıyoruz. Her öğlen dünya mutfaklarından her ülkeyi temsil eden birbirinden farklı menüler servis ediyoruz. Menümüzdeki her yemeği incelikli teknikleriyle hazırlıyor, malzeme seçimindeki önemi, bileşenlerin değerini ortaya koyuyoruz.

Şehrin Keşif Rotası: USLA
Şehrin Keşif Rotası: USLA
Şehrin Keşif Rotası: USLA

Tüm bu lezzetleri seçerken servis ekibimizin bilinçli ve doğru yönlendirmeleri de gerçekten doğru ve kaliteli bir servis nasıl olmalı konusunda örnek teşkil ediyor; misafirler de bundan pek memnun oluyor. Sebebi ise gayet açık; güler yüzlü olduğu kadar işinin uzmanı olan servis ekibimiz sorduğunuz sorular konusunda ne kadar antrenmanlı ve bilinçli olduklarını hızlı yönlendirmeleriyle ortaya koyarken, seçtiğiniz yemeklerin ve yanında içeceklerinizin birbirine olan uyumları konusunda da oldukça etkili şekilde hizmet veriyorlar.

Kanyon’un genel kalabalığından kaçmak isteyen, yemek alanında yemek yemek istemeyen ama aynı zamanda da açık havada vakit geçirmek isteyen misafirlerimiz için 50 – 55 kişilik terasımız mevcut. Terasın sakinliği ve bulunduğu kat itibariyle de diğer yemek alanlarından uzak olması misafirlerimizin de tercihi oluyor.

Gusto by USLA restoranımız, güzel bir ortamda zaman geçirmek, iyi bir hizmet almak, kaliteli lezzetler keşfetmek kah sosyalleşmek kah dışarıda yemek yemenin tadını çıkarmak, biraz da şehirden uzaklaşıp size ilham veren bir yerde olmak isteyenlerin lezzet adresi diye tanımlayabiliriz.

Skola’nın kahveleri ve çikolataları deneyen herkes tarafından çok seviliyor. Burayı da sizden dinleyebilir miyiz?

Çikolata severler için yarattığımız Chocolate by USLA, şefleri ve öğrencilerini çikolata yaparken canlı olarak izleyebileceğiniz bir alan… Elbette bu iştah kabartan seyir kadar canınız hangi çikolatayı çekerse kendiniz ya da sevdikleriniz için en iyi malzemelerle hazırlanmış çikolataları Chocolate by USLAdan satın da alabiliyorsunuz.

Şehrin Keşif Rotası: USLA

Canınız nitelikli bir kahve mi çekti? O zaman kahve alanımız Skola Coffee’ye uğramanızda fayda var. Barista’larımızın özenle hazırladığı bu kahveler güzel bir mola vermek isteyenlerin favorisi… Bununla beraber Skola markası olarak beğendiğiniz kahveleri evinizde ya da iş yerinizde de içmeye devam etmeniz için hazırladığımız paketlerden de satın alabiliyorsunuz.

Kütüphanemizin hemen yanında yer alan USLA Patisserie’den de bahsetmek isteriz. Sabahtan akşama kadar hizmet veren USLA Patisserie’de fırından yeni çıkmış taptaze ekmekler, hamur işleri, pastalar, tatlılar bulabilir ve bunları isterseniz USLA’da yiyebilir isterseniz de evinize, sevdiklerinize götürebilirsiniz. Tüm bunlara ek olarak yiyecek – içecek sektöründeki girişimcilere destek sağlama misyonu bulunan, USLA’yı ziyaret ettiğinizde evinize güzel tatlar, malzemeler götürebileceğiniz bir de dükkan alanımız var.

Şehrin Keşif Rotası: USLA
Şehrin Keşif Rotası: USLA

Buradaki amacımız tam bir deneyim merkezi, yaşam merkezi yaratmakla beraber girişimcilere destek sağlamak. Bir de elde ettiğimiz gelirle ihtiyaç sahibi birçok öğrenciye de destek sağlıyor olmak bizleri çok mutlu ediyor.

Uzun eğitimlerin yanında çok keyifli workshop’larınız var. Yeni sezonun workshop’larında öne çıkanlar neler olacak?

Farklı deneyimler, farklı kültürler ve farklı lezzetler keşfetmek isteyenlere yönelik tasarladığımız ve her ay çeşitlilik gösteren workshoplarımız yoğun ilgi görüyor. Üstelik sadece bireysel anlamda değil kurumsal olarak da birçok şirket ekiplerini workshoplarımıza yönlendiriyor ya da kendilerine özgü workshoplar düzenliyorlar.

Şehrin Keşif Rotası: USLA

Şirketler, çalışanları için atölyelerimizi tamamen rezerve ederek hem ekip içi motivasyon hem ekip koordinasyonu, konsantrasyon, takım çalışması gibi birçok yönde verim alıyorlar. USLA workshoplarını, yeme–içme alanında bildiklerine yenilerini eklemek, sevdikleriyle, arkadaşlarıyla güzel zaman geçirmek, yepyeni kültürler ve tatlar keşfetmek isteyenler için özenle tasarlıyor ve yönetiyoruz.

Bir kez gelen, bir daha geliyor çünkü her seferinde yeni bilgiler, teknikler öğrenmek, bir yandan sosyalleşerek yeni arkadaşlıklar edinmek, üstüne bir de workshop sonunda hazırladıklarını keyifle yemek, kaliteli zaman geçirmek anlamında onlar için çok değerli deneyimler olduğunu ifade ediyorlar.

Her ay mevsime göre yeni eklediğimiz workshoplarımız olduğu gibi menü tarafında mevsimsel değişiklikler gösteren ama konsepti ve keyfi hiç değişmeyen ikonik workshoplarımız da bulunuyor.

 • Edinburgh Kokteyl
 • Los Altos Kokteyl
 • La Habana Kokteyl
 • London Dry Kokteyl
 • Party Foods
 • En Sevilen Lezzetler
 • Meksika Mutfağı
 • Sokak Lezzetleri
 • Tapas
 • Bi Dolu Cupcake
 • Taze Makarnalar
 • Gurme Burgerler
 • Uzakdoğu Mutfağı
 • Kahveye Eşlik Eden Lezzetler
 • Denizden Babam Çıksa
 • Bıçak Kullanma ve Kesim Teknikleri
 • Gülümseyin: Cheesecake!
 • Fransız Mutfağı
 • Akşama Ziyafet Var
 • Trend Pastalar
 • Çizme’ye Gidiyoruz! İtalyan Lezzetleri
 • Dolce Vita! İtalyan Tatlıları
 • Peru Mutfağı
 • Artizan Ekmekler
 • Çilingir Sofrası

gibi oldukça geniş bir çeşitliliğimiz var. Workshop’larımızdaki amacımız insanların yeme – içme alanında kendilerini geliştirirken, aynı zamanda güzel zaman geçirmeleri… Doğru tekniklerin ve bilgilerin, anlaşılır ve keyifli bir şekilde aktarıldığı, günün sonunda workshopa katılanların hem kendi hem de sevdikleri için yapabilecekleri yeni reçeteler öğrendikleri, beraberinde yeni arkadaşlıklar edindikleri, sosyalleştikleri ve de güzel, eğlenceli zaman geçirdikleri, üstüne yaptıklarını da workshop sonu keyifle yedikleri bir dünyamız var; bu da gerçekten insanları çok mutlu ediyor.

Nasıl yemeğin mutlulukla bir ilgisi olduğu gerçeği varsa, yemek yapmanın birçok insanda özellikle de yoğun çalışan beyaz yakalılarda terapi etkisi gösterdiğini gözlemiyoruz ve bu yönde aldığımız yorumlar bizi çok mutlu ediyor.

Şehrin Keşif Rotası: USLA
Şehrin Keşif Rotası: USLA

Sizin aracılığınızla çok sık gelen bir soruyu da yanıtlamak istiyoruz; sürekli güncellenen workshop takvimlerimizi ve içeriklerini Instagram hesabımız @uslaakademi‘den takip edebilir, beğendikleri ve sevdiklerine hediye etmek istedikleri workshoplar için web sitemiz üzerinden ya da bizzat Kanyon’a gelerek USLA’dan bilet alabilirler.

Ali Bey, çok yakın zamanda USLA’nın Executive Chef & Chief Operating Officer’ı oldunuz; tebrik ederiz. Bu soruyu hem size hem de Hülya Hanım’a yönlendirmek isteriz. Ali Ronay ile USLA’da neler olacak?

Hülya Acar: USLA 10 yıl içerisinde sektöre birçok konuda katkı sağlayan profesyoneller yetiştirdi. Elbette ki bundan sonraki dönemlerde de bu başarılı yolculuğuna devam etmesi gerekiyor. Bundan yaklaşık üç yıl önce yapmış olduğumuz bir toplantıda kimlik değişikliği gerçekleştirdik. USLA’nın yeme – içme sektöründeki diğer alanlara nasıl bir hizmet sağlanacağı ile alakalı bir planlama yapıldı ve planlama sonrası 2022 yılı itibariyle hem kurumsal kimliğini hem lokasyonunu hem de eğitim içeriklerini değiştirerek yeme – içme sektörünün birçok alanında yolculuğuna devam etti.

Bu yolculukta diğer profesyonelleri bünyemize alarak, sağlamak istediğimiz katkının en iyi şekilde yapılmasını istedik ve bu nedenle de Ali Ronay ile yollarımızı birleştirme kararı aldık. Ali Ronay’ın da USLA’ya katılmasıyla birlikte USLA’nın yeni Kanyon kampüsünde hem öğrencilerimize hem misafirlerimize uygulama alanları açtık.

Bunlardan bazıları restoran, patisserie, kahve, çikolata gibi ve aynı zamanda bunları destekleyen eğitimler planlandı. Bu alanların gelişmesi ve yeme – içme sektörünün daha fazla akademiyle bağ kurması için süreçler planlandı. Bunların yanı sıra danışmanlık ve catering hizmetlerini de bünyemize ekleyerek A’dan Z’ye bir markayı oluşturmak ya da bir öğrenciyi sektöre yetiştirmek ve o öğrenciyi de uluslararası yetiştirmek için süreçler hazırlandı.

Şehrin Keşif Rotası: USLA

Bunun en büyük parçalarından bir tanesi ise Ali Ronay oldu. Kısaca eğitim içerikleri diğer uygulama alanlarının kuruluşu ve devamı için Ali Ronay ile uzun vadeli bir süreç planlandı.

Ali Ronay: Öncelikle teşekkür ederim. 2008 yılında Türkiye’ye dönmeye karar verdiğimde, Ritz-Carlton gibi bir okulda geleneksel ve yenilikçi bir Türk mutfağını gerçekleştirme görevi benim için önemli bir adımdı. Yaptığımız değerlendirmeler sonucunda oluşturduğumuz konsept, bugün hala prensiplerimin temelini oluşturuyor.

O zamanlar tasarladığım yenilikçi Türk mutfağının ve bu mutfağı uygulayan şeflerin profillerinin oluşturulması gerektiğini anladım. İşte tam da burada, bunun bir okul haline geldiğinde nesiller boyu devam edebileceğini fark ettim. Geçtiğimiz 15 yıl içerisinde ülkemizin birçok uluslararası lüks otel zincirinde ve farklı sektörel pozisyonlarda görevler aldım.

Kariyerime 25 yıl önce başladığımda, sektörün her seviyesinde görev alma şansına sahip oldum. Bu birikimimi, deneyimlerimi, anılarımı ve hayallerimi paylaşma fırsatı bulduğum organizasyonlar ve operasyonlarda genç kardeşlerimiz ve ustalarımızla paylaşma şansına sahip oldum.

Fikirlerimizi ve ideallerimizi paylaştıkça çoğalacağından, ekiplerime ve kardeşlerime her şeyi vermeye gayret ettim. Amacımız önce insan sonra zanaatkar, usta yetiştirmektir. USLA’nın yaklaşımı, ekipleri, konumu ve tesisleriyle fark yaratmak için gerekli olanaklara ve donanıma sahiptir. Ortak hedeflerimiz ve hayallerimizle sektöre uzun yıllar hizmet etmeyi amaçlıyoruz.

USLA öğrencilerinin hangi eğitimleri, nasıl bir süreçle aldıklarını sizden dinleyebilir miyiz?

USLA’da aşçı adaylarının yeteneklerini geliştirerek, zorluklarla başa çıkma ve sorunları çözme becerilerini artıran, ileri düzeyde yetişmiş aşçılar yetiştirmeyi hedefliyoruz. Öğrencilerimize USLA değerlerini ve prensiplerini sunarak yeteneklerinin gelişmesini desteklemeyi önemsiyoruz.

Şehrin Keşif Rotası: USLA

Öğrencilerimizin analiz yeteneklerini, pratik yaklaşımlarını ve sorunları kendi başlarına halledip bitirme becerilerini geliştirdiğimiz inisiyatifi kazandırıyor, mesleki becerileri ve bilgiyi kazandırarak, iş disiplinini ve etik kurallara uyumlu profesyonelliği öğretiyoruz. Kendi alanlarında fark yaratacakları yaratıcı düşünme ve yenilikçi yaklaşımı teşvik ediyor, farklı malzemeleri ve teknikleri kullanarak yeni tarifler ve sunumlar oluşturmaları için bir ortam sağlıyor, ekip çalışması becerileri kazandırarak, iletişim ve takım çalışmasını geliştirmelerine yardımcı oluyoruz. Bu şekilde, ileride çalışacakları mutfak ortamlarında etkin bir şekilde iş birliği yapmalarına olanak sağlıyor, çevre ve sosyal sorumluluk bilincini aşılıyor, sürdürülebilir kaynakların kullanımı, israfın önlenmesi ve çevreye duyarlılık gibi konulara odaklanarak daha iyi bir dünya için bilinç oluşturuyoruz.

Tüm bu çerçeve ve bakış açısıyla eğitimlerimizi düzenliyor, öğrencilerimizin nitelikli aşçılar olarak yetişmeleri için gerekli becerileri ve prensipleri aktarıyoruz. Eylül itibariyle şimdi yeni eğitim dönemimiz başlıyor. Yeni dönemde yer alan USLA’nın her biri konusunda uzman eğitmenleri tarafından verilen hem yurt içi hem de yurt dışında geçerli olan diplomalı profesyonel eğitimleri arasında şunlar yer alıyor:

 • Profesyonel Aşçılık (hafta içi, 18 Eylül – 4 Ocak, hafta sonu 23 Eylül – 14 Ocak)
 • Profesyonel Pastacılık ve Ekmekçilik (hafta içi, 18 Eylül – 4 Ocak)
 • Mutfağa İlk Adım Pasta ve Ekmekçilik (14 Eylül – 2 Kasım)
 • Mutfağa İlk Adım Aşçılık (hafta sonu / 17 Eylül – 5 Kasım, hafta içi / 18 Eylül – 6 Kasım)
 • Profesyonel Bar ve Miksoloji (hafta sonu, 23 Eylül)
 • Yiyecek İçecek İşletmeciliği (hafta sonu, 11 Kasım)

İstanbul’daki Mecidiyeköy ve Kanyon kampüslerimizde verdiğimiz, MEB, AHA – IHMS ve Topkapı Üniversitesi sertifikalı profesyonel eğitimlerimizi usla.com.tr sitemizden inceleyebilir, detaylı bilgi almak ve kayıt olmak için hafta içi 09.00 – 18.00 saatleri arasında 02122118752 veya 05309198752 numaralı telefonlardan yetkililerimize ulaşabilirsiniz.

USLA’yı şirketler de kendi ekipleri için kullanabiliyor. Şirketler USLA’da neler yapabilir detaylarını öğrenebilir miyiz?

Az önce de aktardığımız gibi workshoplarımız sadece bireysel değil kurumsal olarak da çok tercih ediliyor. Birçok şirket ekiplerini workshoplarımıza yönlendiriyor ya da kendilerine özgü workshoplar düzenliyorlar.

Şirketler, çalışanları için atölyelerimizi tamamen rezerve ederek hem ekip içi motivasyon hem ekip koordinasyonu, konsantrasyon, takım çalışması gibi birçok yönde verim alıyorlar. Bununla beraber şirketler lansman odağında da USLA’yı değerlendiriyorlar; tanıtımını yapmak istedikleri ürüne yönelik workshoplar düzenliyor. Ya da Zwilling’in 10. yıl kutlamasında olduğu gibi USLA’yı belirlenen saatlerde komple kendilerine rezerve ederek partilerini, organizasyonlarını gerçekleştiriyorlar.

Şehrin Keşif Rotası: USLA

Bunlara ek olarak şirketler kimi zaman kendi adreslerinde, merkezlerinde de deneyimler yaşamak istedikleri için istedikleri içeriğe yönelik tasarlanan workshoplar ve konseptlerle de onlara servis veriyoruz. Yine catering tarafımızla isterlerse USLA’da yani kendi yerimizde, isterlerse iş yerlerinde ya da organizasyonu, toplantıyı gerçekleştirdikleri yerde hem yemek hem de servis anlamında anahtar teslim catering hizmeti de sağlıyoruz.

Sizce yeme içme – otelcilik gibi sektörlerde yaşanan bu profesyonel arayışı ve bulamama sıkıntısı neden kaynaklanıyor? Siz USLA olarak bu konuda işletmelere ve kurumlara danışmanlık veriyor musunuz?

Hülya Acar: Yeme içme – otelcilik gibi sektörlerde yaşanan bu profesyonel arayışı ne yazık ki devam etmekte. Ne yazık ki bu dünyanın birçok yerinde yaşanan bir sıkıntı çünkü gastronomi dünyası hizmet sektörü hızla büyüyen ve gelişen ve geliştirilen bir alan haline geldi. Yani her yapılan proje en iyilerine hizmet vermek için en iyilerle çalışmayı hedef aldı.

Şehrin Keşif Rotası: USLA

Bunun karşılığında olarak biz ve bizim gibi kurumlarda nasıl eğitimlerini sürekli geliştirip profesyonelleştirirken daha da fazla bunu insana da yansıttı. Biz bunun öncülerinden biriyiz.

Biz bunu yıllar önce de aslında İK danışmanlığı dediğimiz çatı altında yıllar önce de yapmıştık. İlk yaptığımız en büyük projelerden birisi Eataly’dir. İstanbul’da EATALY kurulduğunda yaklaşık 450 personelin tarafımızca bulunup, eğitilip 2 yıl kadar süre ile de bünyemizde tutmuştuk. Bünyemizde tutmamızın sebebi ise markanın değerlerini anlayıp o markanın kendi çizgilerinde sürekli içlerine eğitimler koyarak ekibin her zaman markaya ait ve kendini geliştirebileceği alanlar yaratmak içindi.

2022 yılı itibariyle bu danışmanlıklarımıza tekrar hareket kazandırdık markalar bizden menü/reçete danışmanlığı istemekle birlikte aslında İK danışmanlığı da isteyebiliyorlar. Yeni bir yer açmış olabilirsiniz ya da var olan bir restoranınızda değişiklik yapmak istiyor olabilirsiniz. Bu aşamada biz devreye giriyoruz ve tüm ihtiyaçlarınızı markanın konumunu anlıyoruz ve bu doğrultuda size bir liste hazırlıyoruz. Ortak verdiğimiz kararlar doğrultusunda markanın personellerini bularak onlara eğitim içerikleriyle markaya uygun olacak markanın kendi duruşu menüsü hizmet vermek istediği alan kitlesi ile kadro kısmını sağlıyoruz. Bu kadro oluşumunda yine bizim eğitmenlerimizin gözetiminde devam ediyor.

Şehrin Keşif Rotası: USLA
Şehrin Keşif Rotası: USLA

Ali Ronay: Gelişen zaman, insanlar, yaşam koşulları, iklim şartlarındaki değişiklikler, pandemi dönemi, savaşlar, göçler ve ekonomik kriz gibi faktörler, yaşadığımız sürece etki etmekte. Maalesef turizm sektöründe yetenekli ve etkili personelin yurt dışına gitmesine tanık olduk.

Belirsiz ekonomik şartlar ve sınırlı kariyer fırsatları nedeniyle birçok genç yetenek, kariyerlerine yurtdışında başarıyla devam ediyor. Kalifiye personel için her zaman talep olduğu gibi olmaya da devam edecek. Oteller, restoranlar ve sektörün diğer paydaşları bu duruma boyun eğmeyecek, bunun yerine uyum sağlamayı ve kaliteli hizmet sunmayı geliştirmenin yollarını bulacak.

Pandemi sürecinden bu yana lüks ve lüks hizmetler, dünyada en çok ilgi ve yatırım alan sektör olmuş ve büyümesini sürdürmekte. USLA olarak, müşterilerimize hizmet kalitesini sürekli olarak geliştirmeyi taahhüt ediyoruz ve tüm organizasyonlarımızda Akademi prensiplerine uygun hizmet sağlıyoruz. Mükemmeliyet yolunda ilerlemek için çaba harcıyor ve müşterilerimize en iyi hizmeti sunmayı hedefliyoruz. Danışmanlık hizmetlerimiz yenilenen hizmet ve içeriklerimiz ile devam etmektedir. Sektörün tüm bileşenlerine, multidisipliner hizmetleri ile iş birliği ve çözüm ortalığı sunmaktadır.

Levent Mah. Büyükdere Cad. No:185, Kanyon Avm, G Katı Şişli/İstanbul

*Bu içerik USLA sponsorluğunda hazırlanmıştır.

OGGUSTO
OGGUSTO Tüm Yazıları