preloader

İzmir'in En İyi Kahvecileri

12.06.2023
İzmir'in En İyi Kahvecileri

Yazı Boyutu:

En sevilen içecekler arasında sarsılmaz bir yere sahip olan kahve, sıcak ya da soğuk haliyle her mevsim başımızın tacı. Kahveyi çekirdek olarak alıp kendisi kavuran, yepyeni demleme yöntemleriyle hazırlayan, topraktan fincana kahvede kaliteye önem veren 3. dalga kahvecilerse nitelikli kahveleriyle kahve tutkunlarının gözdesi. Kahveye saygıyla yaklaşan ve bir zanaat ürünü gibi değer veren 3. dalga kahvecilerin İzmir’deki en iyi temsilcilerini sizler için araştırdık.

Poka Coffee Roasters

İzmir'in En İyi Kahvecileri

İzmirli kahve tutkunlarının en sevdiği adreslerden biri Poka Coffee Roasters. ‘İyi Kahve Her Yerde’ misyonuyla 2016 yılında Alsancak Kıbrıs Şehitleri Caddesi’nde kapılarını açan Poka’nın Bostanlı ve Bornova’da olmak üzere iki tane daha şubesi var. Özenle seçtikleri yeşil kahve çekirdeklerini gözünüzün önünde kendileri kavuruyorlar. Espresso’dan cappucino’ya klasik kahve çeşitlerinin en lezzetlilerini keyifle yudumlayacağınız Poka’nın zebra mocha, balkabaklı latte gibi alternatif kahveleri de beğeniliyor. Kahvenizin yanına bir tatlı sipariş etmek isterseniz seçenekleri bol. Vegan beslenmeyi tercih edenleri de unutmadıkları menülerinde yer alan lezzetler hem göze, hem damağa hitap ediyor. Bol çikolatalı ve irmikli ‘Pokastar’ pastaları ile yaban mersininden duta, cevizden fındığa içerisinde birçok sağlıklı malzeme barındıran ‘Poka Lezzet Topları’nı mutlaka tatmalısınız. Demleme teknikleri ve tadım atölyeleri de düzenleyen mekan, keyifli buluşmaların adresi.

Kıbrıs Şehitleri Cad. No: 171 Alsancak
Cemal Gürsel Cad. No: 472 Bostanlı, Karşıyaka
Süvari Cad. No: 27 Bornova

Baristocrat 3rd Wave Cafe & Roastery

İzmir'in En İyi Kahvecileri

Kahve makinesi üreten bir ailede büyüyen Nurettin Karakundakoğlu, kahve tutkusuyla bu sektörde farkındalık yaratmayı misyon edinen bir girişimci. Temmuz 2015’de bu tutkusunu İzmirlilerle paylaşmak için Alsancak’ta açtığı Baristocrat 3rd Wave Cafe & Roastery; Urla, Gaziemir ve Bornova şubeleriyle hızla yayılan nitelikli kahve akımının en sağlam temsilcilerinden. Her şubesinin kendine özel bir kimliği olan Baristocrat’a adım attığınızda sizi esir eden bir kahve kokusuyla karşılaşıyorsunuz. Kahve çekirdeği seçiminde çok titizler. Tadım puanı 80’nin altında olan kahveler bu mekana girmiyor. Özellikle cold brew kahvelerini denemelisiniz. Farklı çekirdeklerle hazırlanan Türk kahveleri ise kahve keyfinizi başka bir boyuta taşıyor. Nefis kahvelerinin yanında ev yapımı tatlıları da birbirinden lezzetli. Urla şubelerine özel hazırladıkları kahve kokteylleri ise yaz aylarına hoş bir serinlik katıyor.

Baristocrat şubelerini bu linke tıklayarak bulabilirsiniz.

{66213}

Roast and Found Co.

İzmir'in En İyi Kahvecileri

Nitelikli kahvenin izini sürenlerin radarında olan bir diğer mekan ise Karşıyaka, Bostanlı’da konumlanan Roast and Found Co. Mekanın sahibi Türkiye’deki en başarılı kahve kavuranlarından biri olarak tanınan Serkan Sağsöz. Kahve çekirdekleri onun gözetiminde kavruluyor. Kahve keyfi yapmak için gidilebilecek en güzel mekanlardan biri burası. Özellikle süt katılarak yapılan kahveleri bambaşka. Çünkü günlük süt kullanıyorlar. Nefis bir capuccino veya cafe latte içmek için mutlaka uğramalısınız. Kendi hazırladıkları ekmeklerle yaptıkları bol malzemeli sandviçleri denenmeli. Mekanın kruvasanları da nefis.

2013 Sok. No:17/b Bostanlı

Daft Coffee

İzmir'in En İyi Kahvecileri

Şirin iç mekanı ve geniş bahçesiyle hem arkadaşlarıyla vakit geçirmek, hem de sakin bir ortamda çalışmak isteyenler için uygun bir kahve dükkanı Daft Coffee. Kaliteli kahveleriyle İzmirlilerin gözdesi. Tuzlu karamelli latte’lerini ve chemex yöntemiyle demlenmiş kahvelerini denemelisiniz. Double espresso ve vanilyalı dondurmayla hazırlanan affogato’larını tatmazsanız çok şey kaçırırsınız. Bol çikolatalı cookie’leri ve brownie’leri de tam kıvamında.

Kültür Mah. 1381 Sok. No:2/A Konak

Coffee Mamma

İzmir'in En İyi Kahvecileri

2013 yılında açılan Coffee Mamma, eski bir tütün deposundan dönüştürülmüş bir binada hizmet veriyor. Burayı klasik kahve mekanlarından ayıran aynı zamanda bir kahve üretim merkezi olması. Almanya gurme kahve kavurucular loncası Deutsche Röstergilde’nin bir üyesi olarak üretim yapan firma, kavurduğu bazı kahvelerle bu birlikten altın madalya da almış. Kahvenizi yudumlarken üretim aşamalarına şahit olmak istiyorsanız mutlaka uğrayın. Kahvelerini paket olarak da satışa sunan Coffee Mamma, birçok mekana kahve tedariki de yapıyor.

Umurbey Mah. 1501 Sokak No: 2/C Alsancak

Uggla Coffee

İzmir'in En İyi Kahvecileri

Değişik bölge ve yörelerden gelen nitelikli kahveleri sevenleriyle buluşturan Uggla Coffee, küçük ama tutkulu bir ekiple hizmet veriyor. 2016’da açılan mekanın kahveleri çok seviliyor. Chemex, V60 gibi özel demleme yöntemleriyle hazırlanan kahveleriyle de beğeni toplayan mekanın tatlıları kahve yanına çok yakışıyor. Tatlı menülerinin aklınızda yer edecek tatlıları ise magnolia, vişneli crumble ve kırmızı erikli tart.

Cemal Gürsel Cad. No:470-1 C Bostanlı

{20712}

Goche’s Coffee

İzmir'in En İyi Kahvecileri

Şık ve göz yormayan dekorasyonuyla hoş bir mekan olan Goche’s Coffee, Bostanlı semtindeki en sevilen kahveciler arasında ilk sıralarda yer alıyor. Profesyonel bir ekip ve son teknoloji makine ve ekipmanlar kullanarak kahvelerini hazırlıyorlar. Burada her çekirdeğe özgü kavurma profilleri belirlendikten sonra üretime geçiliyor. Bir kavurma alanı bulunan mekan aynı zamanda çeşitli workshop’lara ev sahipliği yapıyor. Kahvelerinize eşlik etmesi için hazırladıkları tatlıları bol çeşitli. Özellikle bademli kruvasan ve tiramisularını tatmadan mekandan ayrılmayın.

2014 Sok. No:13/A Bostanlı

Two Cups Coffee Bar & Roastery

İzmir'in En İyi Kahvecileri

2015 yılından bu yana kahveleriyle adından söz ettiren Two Cups Coffee Bar & Roastery, İzmir’i nitelikli kahveyle tanıştıran ilk kahvecilerden. Kendi hazırladıkları tazecik tatlı ve tuzlularıyla da tercih edilen mekanda içeceğiniz her kahve tam kıvamında. Özellikle cortado ve filtre kahvelerini mutlaka denemelisiniz. Dünyanın çeşitli bölgelerinden getirdikleri kahve çekirdeklerini her gün taze olarak kavurup karakter özelliklerine göre uygun demleme yöntemleriyle hazırlıyorlar. Two Cups’ın güler yüzlü personeli seçtiğiniz kahvenin özelliklerini anlatmak için sizleri bekliyor.

Kıbrıs Şehitleri Cad. No: 179/Z1 Alsancak

Tuck Coffee

İzmir'in En İyi Kahvecileri

İzmir’deki başarısını Aydın, Denizli, Adana, Ankara ve İstanbul’a da taşıyan Tuck Coffee, 2017 yılında açtı kapılarını kahveseverlere. Logolarında kullandıkları asi pandalı reklam kampanyalarıyla ‘Felis Mediacat’ ödülü aldılar. Gerek reklam kampanyaları, gerekse katıldıkları etkinliklerle hızla adını duyuran Tuck Coffee, sadece reklamdan ibaret olmadığını kanıtlamış bir firma artık. Keyifle vakit geçirilecek mekanları, her yudumunda kalitesini hissettiren nitelikli kahveleri ve kahvelerine eşlik eden tatlılarıyla müdavimlerini mutlu eden Tuck Coffee’nin şubelerinden birine hala uğramadıysanız çok şey kaçırıyorsunuz.

Tuck Coffee şubelerini ve adres bilgilerini bu linkte bulabilirsiniz.

Soulmate Coffee

İzmir'in En İyi Kahvecileri

İzmir’in en sevilen kahve mekanlarından bir diğeri ise Soulmate Coffee. Kahve sektörünün tanınan simalarından Alper Ulus’un kurucusu olduğu Soulmate Coffee İstanbul’dan Adana’ya, Konya’dan Mersin’e birçok şehirde hizmet veriyor. Creme brule latte, iced Americano ya da bol köpüklü bir cappuccino’nun tadına varmak için uğrayabileceğiniz Soulmate Coffee’de çikolatalı kruvasan, frabuazlı cheesecake ya da bir mermer kekin tadına mutlaka bakmalısınız.

Soulmate Coffee şubelerini bu link üzerinden görebilirsiniz.

Chapter Coffee

İzmir'in En İyi Kahvecileri

Kenya’dan Guetamala’ya, Endonezya’dan El Salvador’a dünyanın birçok bölgesinden gelen nitelikli kahve çekirdeklerini farklı yöntemlerle demleyerek sunan Chapter Coffee, 2015 yılından bu yana hizmet veriyor. Alsancak’ta sakin ve nezih bir ortamda kahvelerini sunan mekanın en sevilen kahveleri Snickers Iced Latte ve Morocchino Cortado. Vanilya, limonata ve kahveyle hazırladıkları Caffe Mazagran ise sıcak günlerin kurtarıcısı. Brownie’lerini de tatmalısınız.

Dr. Mustafa Enver Bey Cad. No:32/A Alsancak

In The Cup

İzmir'in En İyi Kahvecileri

Bostanlı’da kahve molası vermek için tercih edebileceğiniz doğru adreslerinden biri de 2018 yılında kapılarını açan In the Cup. Tercih ettiğiniz kahveyi farklı demleme ekipmanlarıyla en leziz şekilde hazırlayan mekanda, hamağa uzanarak günün yorgunluğunu atabileceğiniz ‘Chill Zone’ ya da baristalardan bilgi alabileceğiniz ‘Brew Zone’ gibi farklı noktalar bulunuyor. Bu sevimli mekanda ister bir Türk kahvesi için, ister bir latte ama yanında mutlaka bol meyveli French Toast’u tadın. Kahvenin yanına çok yakışan bu lezzeti kendi pişirdikleri briyoş ekmeğiyle hazırlıyorlar.

2010 Sok. No:3 Bostanlı

{29290}

Las Habitas

İzmir'in En İyi Kahvecileri

Yakında Alaçatı şubesiyle de leziz kahvelerini sevenleriyle buluşturacak olan Las Habitas Coffee, 2020 yılından bu yana Bostanlı’da misafirlerini ağırlıyor. Dumanı üzerinde tazecik kavrulmuş kahve çekirdekleri bol seçenekli. Deneyimli ve enerjik bir ekiple hizmet veren mekan her mevsim keyifli buluşmaların adresi. Özellikle cold brew’leri en sevilen kahveleri arasında ilk sıralarda yer alıyor. Pink latte’leri ise tadıyla olduğu kadar pembe rengiyle de beğeniliyor. Ekmek arası lezzetleri doyurucu. Tatlı menülerinin yıldızı ancak mevsiminde bulabileceğiniz ev yapımı balkabaklı cheesecake. Raw cake’leri de çok başarılı.

Bestekar Yusuf Nalkesen Sok. No:10A Bostanlı

Ayşe Ece Aktürk
Ayşe Ece Aktürk Tüm Yazıları