preloader

İstanbul'un En Yeni Mekanları - 2020

02.01.2020
İstanbul'un En Yeni Mekanları - 2020

Yazı Boyutu:

İstanbul’da yeni açılan mekanları sizler için sıraladık. 2020 yılında mutlaka denemeniz gereken, Anadolu ve Avrupa Yakası’ndaki en yeni mekanlara göz atın!

İstanbul’da farklı mekan arıyor, yeni restoranlar keşfetmek istiyorsanız, İstanbul’un en yeni mekanlarını sizler için listeledik. 2020 yılında çok konuşulacak, İstanbul’da peşi peşine açılan en yeni mekanları ilk öğrenen siz olun!

House of Ekria

İstanbul'un En Yeni Mekanları - 2020

Yalnızca damağa hitap eden değil, bünyesinde pek çok deneyimi bir arada sunan House of Ekria “Hikaye anlatımını destekleyen, deneyimler üreten, sanat ve tasarım yollarıyla insani bağlantılar kurmayı hedefleyen eklektik bir oluşum.” Detaylandırmak gerekirse HOE; kütüphane, event, tasarım atölyesi, oyun, film, müzik ve vücut sanatları gibi 9 farklı deneyim kolunu aynı çatı altında topluyor. Ayrıca 300’ün üzerinde görsel kaynak barındıran kütüphanesi, şehrin en değerli özel arşivlerinden biri. Evrensel konseptlerden bildiğimiz; simetri, renk teorisi, form/hacim çalışmaları ve sanat teorisi gibi konulardan oluşan atölyeler ise HOE’nun bir diğer deneyim ayağı. Ücretsiz film geceleriyle zenginleşen HOE, rahat iletişim atmosferiyle de ön plana çıkıyor.

Sky Karaköy, JW Marriott Istanbul Bosphorus

İstanbul'un En Yeni Mekanları - 2020

Panoramik Boğaz manzarası, Tarihi Yarımada ve Galata Kulesi manzarasını bir arada kucaklayan Sky Karaköy, şehrin renklerini ışıl ışıl yansıtan bir atmosfere ev sahipliği yapıyor. JW MArriott Istanbul Bosphorus çatısındaki terasa açılan mekan eşsiz manzarası, büyüleyici atmosferi ve leziz kokteylleriyle benzersiz bir deneyim sunuyor.

Altos Restaurant

İstanbul'un En Yeni Mekanları - 2020

İstanbul’un en yeni mekanlarından olan Altos House, Arnavutköy’ün kalbinde sembolik hale gelmiş bir noktada misafirlerini ağırlıyor. Boğazın eşsiz manzarasını kucaklayan mekan enfes Meksika yemekleri ve kokteyllerinden oluşan zengin bir menüye sahip.

Middel Restaurant

İstanbul'un En Yeni Mekanları - 2020

Dünya mutfağından enfes tatlar sunan Bağdat Caddesi’nin yeni gözdesi Middel Restaurant; lezzetleri, ambiyansı ve konsepti ile oldukça görüyor. Bilindik tatlara alışılmışın dışında farklı ve leziz yorumlar katan restoran lezzetleri kadar sunumu ile de ön plana çıkıyor. Leziz başlangıçları, mezeleri ve tatlılarının yanı sıra kendilerine özel 9 farklı kokteyl çeşidi de Middel Restaurant’ta denenmesi gereken tatlar arasında.

Zoya’s House

İstanbul'un En Yeni Mekanları - 2020

Şehrin göbeği Nişantaşı’nda, vahaya açılan bir kapı hissi yaratan Zoya’s House’un huzur dolu bahçesinde zengin ve yenilikçi menüsüyle misafirlerini ağırlıyor. İstanbul’un cennetine açılan kapı, Nişantaşı Bostan Sokak’taki bir apartmanın giriş katına gizlenmiş… İstanbul’un en yeni mekanlarından olan Zoya’s House’un merdivenlerden inilen bahçesi ise şehrin göbeğinde adeta bir vaha. Modern ve bohem ambiyansında samimi bir ortam sunan Zoya’s House’un menüsü ise Şef Murat Bozok imzası taşıyor. Zengin menüsünde vegan, vejetaryen, glütensiz pek çok seçenek sunan ve İstanbul’da sosyalleşme ve lezzet adına yeni bir dönemin başladığına işaret eden Zoya’s House sevilen lezzet duraklarından biri.

Rika Teras

İstanbul'un En Yeni Mekanları - 2020

İstanbul’un büyüleyici manzarasıyla eşsiz deneyimler sunan mekanları arasında yeni yer edinen Rika Teras, yeni nesil meyhane konseptiyle misafirlerini ağırlıyor. Cihangir’in kalbinde, Evreka House’da hizmet veren mekanda Türk mutfağının benzersiz mezelerine gurme lezzetler ve nefis kokteyller eşlik ediyor.

Foxy, Nişantaşı

İstanbul'un En Yeni Mekanları - 2020

Şarap uzmanı Levon Bağış ve Mesut Aşkar’ın Karaköy’deki ilk göz ağrısı Foxy, daha birinci senesini doldurmadan gördüğü ilgi ve yakaladığı popülariteyle ikinci şubesini Nişantaşı’nda açtı. Sarıyer’de ve yaz sezonunda ise Bodrum’da hizmet veren Amanda Bravo’nun sahibi şef İnanç Çelengil, Şemsa Denizsel, Apartıman’ın şefi Burçak Kazdal gibi leziz tatlarıyla sevilen mutfakların tanınmış şeflerinden kendileriyle özdeşleşmiş özel tatlara yer verilen Foxy’nin menüsünde imza lezzetlere yerli üretim üzüm şarapları eşlik ediyor. Ayrıca zengin lokal üzüm şarap seçkisinin yanı sıra ünlü şeflerin tariflerinden oluşan özgün mezeler, özenle hazırlanmış craft biralar, atıştırmalıklar ve çeşitli kokteyller eşlik ediyor.

Barmy, Kadıköy

İstanbul'un En Yeni Mekanları - 2020

Kadıköy Kadife Sokak’ta tarihi bir binada konumlanan Barmy, dünya vizyonuna sahip bakış açısıyla oluşturduğu restoran ve gastro barın yanı sıra terasındaki muhteşem eski Kadıköy ve İstanbul manzarası ile mahalleye yeni bir yaşam alanı sunuyor. Mekanın genç ve yetenekli şefi Eyüp Çoban ile ekibinin, kaliteli ve yerel malzeme anlayışını benimsedikleri mutfaklarında oluşturdukları zengin, özgün ve dünya mutfağından izler taşıyan menüsüne artizan kokteyller ve Wise Wine Local Selection eşlik ediyor. Öğle ve bar menüsünde yer alan ve dana bacon ile lezzetlenen Kanada usulü patates kızartması Poutine, başlı başına bir lezzet deneyimi sunan akşam menüsünde ise Domates Peynir Triada, Ördek Konfi Salata ve Girit kabağı ile lezzetlenen Ravioli ve Barmy’nin en sevilen tatlılarından Matchalı dondurma Barmy’de öne çıkan lezzetlerden.

Toro Latin GastroBar, Six Senses Kocataş Mansions, İstanbul

İstanbul'un En Yeni Mekanları - 2020

Dünyaca ünlü restoran işletmecisi ve ödüllü şef Richard Sandoval’ın Meksika kökenlerinden ilham alarak hayat verdiği Toro Latin GastroBar; Sarıyer’deki Six Senses Kocataş Mansions, İstanbul’da misafirlerini eşsiz bir kültür ve gastronomi yolculuğuna çıkarıyor. Latin ve Asya mutfaklarından esinlenilen restoranda özgün yorumlar ve özel pişirme teknikleri ile hazırlanan Meksika, Peru, Brezilya, Arjantin ve Asya’ya özgü enfes tatlara yetenekli miksologlar tarafından hazırlanan kokteyller eşlik ediyor. İmza niteliğindeki eşsiz lezzetleriyle Richard Sandoval, restoranı Toro Latin Gastrobar’da misafirlerine her biri birer lezzet şöleni olan egzotik ve lezzetli yemek çeşitlerini tatmaya teşvik eden zengin bir menü sunuyor.

Defne Restoran, Six Senses Kocataş Mansions, İstanbul

İstanbul'un En Yeni Mekanları - 2020

Sait Paşa Konağı’nın yanında yer alan eski bir sarnıcın restore edilmesiyle hayata geçirilen Defne restoran, orijinal yapısı ve mimari dokusu korunarak Six Senses dokunuşlarıyla misafirlerine ev sahipliği yapıyor. Sarıyer’deki Six Senses Kocataş Mansions, İstanbul bünyesinde yer alan Defne Restoran, küresel ile yereli, geleneksel ile moderni ve sürdürülebilir lüks anlayışını menüsünde harmanlıyor. Ev yapımı fermente içecekler, şuruplar, kombucha gibi bağışıklık sisteminize sayısız fayda sağlayan özel lezzetlerin yanı sıra, menüsündeki özenle seçilmiş ürünlerden hazırlanan ve şeflerin yaratıcılığı ile harmanlanmış Türk mezeleri, Sarıyer’in yerli balık pazarından günlük olarak temin edilen balık çeşitleri keyifli anlarınıza eşlik ediyor. Menüsünde Eat With Six Senses felsefesiyle doğal malzemelerin, yerel ve sürdürülebilir ürünlerin kullanıldığı Defne Restoran, sağlıklı ve zinde bir lezzet deneyimi sunarken, sarmaşıklarla kaplı terası ve İstanbul Boğazı manzarasıyla da şehrin karmaşasından bir adımda uzaklaşmak ve dinlenmek için günün her saatinde ideal bir alternatif sunuyor.

Octo Restaurant, JW Marriott Istanbul Bosphorus

İstanbul'un En Yeni Mekanları - 2020

İstanbul’un tarihi yapılarıyla karşımıza çıkan mekanlarından biri Karaköy’deki Octo Restaurant. 180 yıllık tarihi Veli Alemdar Han binasının restore edilişiyle hayat bulan JW Marriott Istanbul Bosphorus otelin bünyesindeki Octo Restaurant, son derece iddialı ve ses getiren mekanlar arasında. Otelin en az konaklama kadar odaklandığı restoranlarından biri olan Octo, çağdaş tasarım ile Osmanlı’dan ilham alan dokunuşların harmonisine sahip dizaynı, sanatla buluşan atmosferi, İstanbul’un tüm ikonik yapılarını tek pencereden kucaklayan manzarası ve Portekizli şef Jorge Lavos Costa’ın önderliği ile deniz ürünlerinin hakimiyeti altındaki menüsüyle misafirlerini karşılıyor. Şık ambiyansında Galata Kulesi, Topkapı Sarayı, Ayasofya, Haliç, Kız Kulesi, Boğaz Köprüsü ve adalara kadar uzanan benzersiz bir manzaraya açılan pencereleriyle Octo Restaurant, istiridyeden kral yengece kadar bütün kabuklu deniz mahsullerine eşlik eden mezeler ile eşsiz bir lezzet deneyimi sunuyor.

Cantinery at the Square & C Coffee Bar, Emaar AVM

İstanbul'un En Yeni Mekanları - 2020

Yeme – içme dünyasının ünlü oyuncusu Cantinery, daha pop, daha genç ve daha dinamik yeni tarzı ile gastronominin çekim merkezi Emaar’da açıldı! Menüsünde hem gastronomik hem de “Street Food” lezzetleri bir araya getiren yeni Cantinery, yemek odaklı bir şehir kantini ve barı olmaya devam ediyor. Sevilen Cantinery tatlarını Anadolu Yakası’na taşıyan mekanın menüsünde; daha pop, eğlenceli, lokal ama modern dokunuşların olduğu özel tabaklar öne çıkıyor. Menünün dikkat çeken lezzetleri arasında ise; Çıtır Tavuk Burger, Chipotle Pizza, Kış Sebzeli Risotto bulunuyor. Günlük değişen salata büfesi taze içerikleriyle menüye ayrı fresh bir dokunuş eklemiş. Ayrıca Cantinery’nin sevilen imza pizzaları daha da çeşitlenmiş. Burgerler ise menüde öne çıkan diğer lezzetler arasında…

İstanbul'un En Yeni Mekanları - 2020

Direkt yan kapıda ise C Coffee Bar yepyeni bir konsept ve marka olarak hemen dikkatimizi çekti. İddialı barista programı, kendi harmanı kahveleri, gündüz sunulan kek ve pasta çeşitlerinin yanı sıra yanınızda götürebileceğiniz sağlıklı salataları, pizzettaları ve detoks içecekleri de oldukça pratik. Ayrıca İtalyan Aperitivo saatini sevenlerdenseniz bu konsepti C Coffee Bar’da bulabilirsiniz.

TURK, Bomonti

İstanbul'un En Yeni Mekanları - 2020

İstanbul'un En Yeni Mekanları - 2020Uzun yıllar dünyanın en iyi restoranlarında çalıştıktan sonra Türkiye’ye dönüş yapan Şef Fatih Tutak, Bomonti’de açtığı TURK’te yepyeni bir gastronomi hikayesi anlatmayı amaçlıyor. “Mikro sezonsallık” prensibine uygun olarak, sadece lokal üreticilerden temin edilen mevsimine uygun ürünlerin girebildiği bu mutfakta, geleneksel pişirme teknikleri ve farklı gastronomik kültürlerin buluşmasıyla ortaya çıkan yemeklerin geniş bir hayal gücünün ürünü olduğu aşikar. “Bir yemek kalbe dokunmalı…” diyen Şef Fatih Tutak, bunu sadece yemeklerinin lezzetiyle değil, bu yemeklerin her birinin arkasındaki özgün hikayelerle de başarıyor. Restoranın dekorayonunda ve atmosferinde de çokça hissedilen bu özgünlük hissi, zemindeki eski Selçuklu motifleri ve duvarlardaki Orhun Yazıtları sembolleri ile zenginleşiyor. Sıkça değişen menüsü ve hemen her köşede gizlenmiş olan yaratıcı ayrıntıları ile de dikkat çeken TURK’ün, gastronomik keşifler yapmayı sevenleri her seferinde şaşırtacağı kesin.

Primitif Sokak Yemekleri, Bomonti

Yazı: Gaye Şahin

İstanbul'un En Yeni Mekanları - 2020

Adının hakkını veren mekânda her şey ilkel ve basit usulde; elle rahat rahat yemek üzere, göz doyuran büyük porsiyonlarda servis ediliyor. Kurucusu ve şefi Burak Zafer Sırmaçekici’yi Lokanta Armut’tan ve TV programlarından hatırlamayan yoktur. İstanbul’un en başarılı ve uzun soluklu şef restoranlarından biri olan Armut’la yakaladığı başarıyı şimdi sokak lezzetleriyle sürdüren Burak Zafer, yeteneğini ve yaratıcı fikirlerini aynı zamanda mutfak bilgisi ve birikimiyle de güzel pekiştirebilen şeflerden. Hamburgerin yarı brioche ekmekleri, burgerin ebatı, içinde kullanılan sosların malzemelerle uyumu, etin pişme derecesi, sululuğu, hemen her şey gerçek bir hamburger keyfi yaşamak isteyenleri çok mutlu edecek, iyice doyuracak kıvamda. Menüde üç ayrı hamburger çeşidi var: Çizburger, ananas salsalı ve Konya küflü peynirli. Ama tavuk sevmiyorsanız bile mutlaka denemeniz gereken bir çıtır tavuk burger var ki, içindeki kırmızı lahana salatasıyla bir kez tadanın dilinden bir daha düşmüyor. Burgerin yanına ev yapımı çıtır cipslerini mutlaka sipariş edin, nefis. Şanslıysanız bazı günler anne patatesi de çıkarıyorlar. Menüde burger dışında; sosisli sandviç, tavuk kanadı, bir de sağlıklı beslenmek isteyenler için kefir ve rokfor soslu yedikule marullu salata var. Tost delilerine ise müjde gibi müjde! Burak Zafer, marşmelov ve çikolatalı tost yapıyor, gerçek bir rüya. Belem turtası, bol kremasıyla elle yemesi en keyifli tatlı olabilir. Bomonti’nin salınması hayli zevkli sokaklarından birinde yer alan Primitif’in, geniş ve yüksek tavanlı mekâna uyguladığı sade ve göz yormayan tasarım da her şeyi tamamlayan türden. (Cumhuriyet Mah. Bilgiç Sok. 25/A Şişli)

Muutto Street Food & Meze Bar, Moda

Yazı: Gaye Şahin

İstanbul'un En Yeni Mekanları - 2020

Şef Umut Karakuş’un Moda’da açtığı minik dev Muutto, tadanı hayran bırakan dürümleri ve nitelikli mezeleriyle Anadolu yakasının yeni şahanesi. Adı Fince ‘göç’ kelimesinden geliyor. Şef Umut Karakuş gerçekten çok lezzetli yemek yapar, özellikle mezelerde farklı baharat ve malzeme fikirleriyle yıldızlaşır. Muutto, Umut Şef için yeri ayrı olan göç hikâyelerinden besleniyor. Tabaklarında göçün hem insan ve kültür üzerinde, hem de doğada yarattığı etkiyi, farklılıkları özgürce, herhangi bir köken ayrımı yapmadan bir araya getirmeyi çok seviyor. Kendisini tanıyanlar da onun bu birleştiren, anlayan, huzur veren kişisel yanını zaten çok iyi biliyor.

Ne Yemeli?

İstanbul'un En Yeni Mekanları - 2020

Her bir meze tabağını keyifle sipariş edebilirsiniz. Nazuktan, nuraniye, kestane mantarlı humus favorilerimiz. Menüde başrol elbette dürümlerin. Dana kaburga dürümün eti önce döküm tavada mühürleniyor. Bol sarımsak ve çeşitli baharatlarla sarılarak 6.5 saat fırınlanıyor. Bir gece dinleniyor, sipariş geldiği anda vakum poşette sous vide ile ısıtılıp servis ediliyor. Yeni eklenen kelle söğüş dürüm gerçekten şaşırtıcı lezzette. Bütün olarak 400 derece sıcaklığa çıkarak ağır ateşte hava kaybı olmadan, tütsülenerek pişiriliyor. Sonra sebzelerle ve et suyuyla birlikte tekrar uzun süre fırınlanıyor. Umut Karakuş ‘‘Muotto’da her şey ön hazırlık’’ diyor; ‘‘Bu dükkân için başka türlüsü mümkün değil.’’ Sonuçlar emeklerine değiyor; mutlaka vakit ayırın, acılı ev yapımı ayranlarından içmeyi unutmayın. (Caferağa, Cemal Süreya Sok. No:57; 0216 515 62 45)

Osteria Salvatore, Çengelköy

İstanbul'un En Yeni Mekanları - 2020

Şehrin en yeni İtalyan restoranı Osteria Salvatore, Çengelköy’de Boğaz manzarası ve zengin içerikli menüsü ile misafirlerine benzersiz bir İtalyan mutfağı deneyimi yaşatmaya hazır. İyi yemek, iyi servis, eşsiz bir konum ve iyi manzaranın bir araya geldiği Osteria Salvatore’de hafta içi 12:00 – 22:30, hafta sonu 12:00 – 23:30 arası, haftanın yedi günü boyunca öğle ve akşam yemeğinden, bar ekibinin hazırladığı artizan kokteyllere günün birçok saatinde anın keyfini çıkarabilirsiniz. Şef Tongar Fırat’ın liderliğinde oluşturulan menüde el yapımı taze makarnalar, odun fırınından çıkan pizzalar, barda kokteylinize eşlik edecek cicchettiler ve Akdeniz mutfağının olmazsa olmazı deniz ürünleri gibi birbirinden eşsiz İtalyan lezzetleri bulunuyor. Mutfak felsefesinde İtalyan malzemelerinin modern yorumlamalar ile sunumuna önem veren Osteria Salvatore’un taze Focacciaları da odun fırınında yapılıyor.

Ne Yemeli?

İstanbul'un En Yeni Mekanları - 2020

Salvatore’un menüsünde yer alan Cicchettiler’den, barda kokteylinizin veya şarabınızın yanına sipariş edebileceğiniz Ördek Arancini & Siyah Trüf Aioli veya Focaccia Bruschetta ile ister iş çıkışında, isterseniz keyifli ve uzun bir akşam yemeği için ana yemeğiniz öncesi antipasti menüsünden, peynir veya şarküteri tabağı ile İtalya’nın farklı bölgelerinin tadına bakıp sonra Ördek Yahnisi Pappardelle, Patates-Ricotta Ravioli, Orecchiette & Siyah Trüf Sos, Kuşkonmaz Risotto gibi birbirinden lezzetli makarna ve risotto çeşitlerini deneyimleyebilirsiniz. Eğer et ve deniz ürünü sevenlerdenseniz Salvatore’da alternatifler zengin. Dana bonfile, İtalyan roka, Pecorino, limon dilimi, Gorgonzola tereyağı ile yapılan Cotoletta; tütsülenmiş patlıcan püresi, arpacık soğan, kiraz domates, kuzu öz suyu içeren Kuzu İncik; çipura, kum midyesi, kara midye ile yapılan Orata All’Acqua Pazza’yı da tercih edebilirsiniz.

OGGUSTO
OGGUSTO Tüm Yazıları