preloader

İstanbul Lezzet Durakları: Emel Arslan Güryıldız

İstanbul Lezzet Durakları: Emel Arslan Güryıldız

Yazı Boyutu:

Türkiye’nin en önemli profesyonel eğitim çatılarından biri olan USLA‘nın CEO’su ve Yönetim Kurulu Başkanı Emel Arslan Güryıldız, İstanbul’daki lezzet duraklarını OGGUSTO için özel olarak yanıtladı.

Söz konusu gastronomi olduğunda Türkiye’nin en önemli profesyonel eğitim çatılarından biri olan Uluslararası Servis ve Lezzet Akademisi USLA’nın CEO’su ve Yönetim Kurulu Başkanı Emel Arslan Güryıldız, İstanbul’daki lezzet duraklarını OGGUSTO için özel olarak yanıtladı.

İstanbul’daki vazgeçilmez lezzet durağınız neresi?

“USLA Akademik Lezzetler Restaurantı. USLA Akademi olarak şeflerimiz ve öğrencilerimizin menüsünü hazırladığı restoranımızda şehrin merkezinde öğle saatlerinde 5 yıldızlı şeflerin sunumları ile çok şık menüleri çok uygun fiyata yiyebiliyorsunuz.”

İstanbul Lezzet Durakları: Emel Arslan Güryıldız

Uluslararası Servis ve Lezzet Akademisi – USLA 30 yılı aşkın bir süredir otelcilik ve yiyecek içecek sektöründe sertifikalı ve diplomalı eğitimler veren “American Hospitality Academy International Hotel Management Schools (AHA-IHMS)”’un İstanbul kampüsü ve Türkiye’nin önemli uluslararası otel işletmeciliği ve aşçılık akademileri arasında yer alıyor. USLA giriş katında hafta içi her gün 12:00 – 15:00 arası hizmet veren 100 kişilik kapasitesi olan restorandan her türlü organizasyonunuz için hizmet de alabiliyorsunuz.

Romantik bir buluşma için nereye gidilir?

“Ambiyansı, menülerinin lezzeti ve İstanbul’daki konumu nedeniyle Sunset Grill Restaurant’ın çok özel bir yer olduğunu düşünüyorum.”

İstanbul Lezzet Durakları: Emel Arslan Güryıldız

1994 senesinde Ulus Parkı’nda açılan Sunset Grill & Bar, İstanbul’un lider “Fine Dining” restoranlarından biri olma özelliği taşıyor. Ulus Parkı’nın içinde yer alan Sunset Grill & Bar, Avrupa ve Asya’yı birleştiren İstanbul Boğazı’nın muhteşem manzarasına sahip. Açıldığı ilk yıllarda misafirlerine Kaliforniya mutfağı ve şehirdeki en iyi ızgara steak’leri sunan Sunset Grill & Bar, yabancı misafirlerden gelen istek üzerine Türk mutfağından farklı lezzetleri de menüsüne eklemiş. 1999 yılında dünyada yükselen, Japon mutfağına olan ilgi üzerine Türkiye’de Sushi Bar’ı mutfağına ekleyen ilk restoran olmuş.

{88255}

İstanbul’da nerede kahve içilir?

“Beyoğlu Mandabatmaz, her zaman kahve dendiğinde ilk aklıma gelen yerdir. Ancak 3. nesil kahve dükkanları da son zamanlarda oldukça ilgi görüyor.”

İstanbul Lezzet Durakları: Emel Arslan Güryıldız

Mandabatmaz, 1967 yılından beri, büyüsünü koruyan ender mekanlardan biri olarak İstiklal’i İstiklal yapan yerlerin başında, her gün dünyanın her yerinden yüzlerce kahve tiryakisine yeryüzünün en güzel Türk kahvesini servis ediyor. Dünyanın 35 farklı ülkesinden gurme programlarına konu olan, TripAdvisor tarafından Mükemmellik Sertifikası’yla ödüllendirilerek dünyaya tanıtılan Mandabatmaz, Beyoğlu’nun efsunlu dünyasına egzotik kahve kokusuyla her an katkıda bulunuyor.

{771968}

Harika bir Pazar kahvaltısı için nereyi önerirsiniz?

“İstanbul’da kahvaltı denildiğinde ilk akla gelen boğaz kenarındaki mekanlar gelir. Benim de en favori kahvaltı mekanım Hisar’daki Nezih Kahvaltı’dır.”

İstanbul Lezzet Durakları: Emel Arslan Güryıldız

45`e yakın kebab seçeneği ile çeşitli otoriteler tarafından En İyi Et ve Kebab lokantaları arasında yerini alan Nezih Kebab ve Yuvalama, Turizm ve Kültür Bakanlığı`nın 2003 yılının `En İyi Et ve Kebap Lokantası` olarak belirlendi ve dünyanın birçok ülkesinde yayınlanan şehir rehberi Time Out tarafından da 2003 yılının `En İyi Et Lokantası` ödülünü aldı. Bu başarısını kahvaltı sunumuna yansıtan Nezih, pazar buluşmalarının vazgeçilmez adreslerinden biri.

Yabancı bir misafiriniz gelse onu nereye götürürsünüz?

“Benim için hala Türk-Osmanlı mutfağı denildiğinde aklıma Kariye Müzesi’ndeki Asitane restoran gelir. Ayrıca Eminönü’nde Hamdi de olmazsa olmazlarım arasında yer alıyor.”

İstanbul Lezzet Durakları: Emel Arslan Güryıldız

1991’den beri arşiv taraması ile tozlu sayfalar arasından kurtarılmış Osmanlı Sarayı tariflerini yeniden yaratan Asitane, bu alanda en iyiler arasında sayılıyor.

İstanbul Lezzet Durakları: Emel Arslan Güryıldız

320 kişilik konuk ağırlama kapasitesi ve 105 çalışanı ile aranılan bir mekân olan Hamdi Restaurant, Güneydoğu sofrasının temel özelliklerini İstanbul’a başarı ile taşıyor; ilk günkü lezzetini hep koruyup, hizmet anlayışını her gün geliştirerek bugün bile vazgeçilmezler arasında yer alıyor.

İstanbul’un en iyi pastanesi sizce hangisi?

“Tabii ki USLA Akademi Pasta şeflerinin elinden çıkan pastalar her zaman favorim; ancak Bebek ve Kadıköy’de şubeleri bulunan Baylan Pastanesi her zaman aynı tadı ve kaliteyi bulduğum pastanelerden biridir. ”

İstanbul Lezzet Durakları: Emel Arslan Güryıldız

87 yıllık geçmişiyle İstanbul’un kent dokusunda adeta inci değerinde bir pastane olan Baylan, nevi şahsına münhasır bir İstanbul müessesi olarak 1923 senesinden beri hizmet veriyor. İlk şubesi Deva Çıkmazı’nda Loryan adıyla açılan pastanenin mutfağından Avrupa’da eğitim gören birçok pastacı geçmiş. Pastanenin en az kendi kadar ünlü Kup Griye’sinin uluslararası tatlı literatürüne girdiğini de ekleyelim.

Damak zevkiniz için en doğru lezzet kaçamağı neresi?

“Sokak lezzetleri her zaman ilgimi çekmiştir ve kaçamak derseniz aklıma son zamanların en popüler yeri olan ve şefliğini de aynı zamanda USLA Akademi’de eğitmen şef olarak görev yapan Şef Hazer Amani’nin Ataşehir’de açtığı Fire Room Restaurant geliyor.”

İstanbul Lezzet Durakları: Emel Arslan Güryıldız

Kara Burger’i ve Kara Trüf Burger’i en popüler lezzetleri arasında yer alan Fire Room Restaurant, veganlar için de falafel dürümü ve ızgara bamya turşusu ile ziyaretçilerinden tam not alıyor.

Hamburger yemek içi nereye gidilir?

“Hamburger son dönemde ülkemizde çok popüler olan yiyeceklerin başında geliyor. Hatta USLA Akademi’de en çok talep gören workshop’lardan biri de hamburger workshop’umuzdur. Klasik fast-food anlayışından çıkıp ana yemek kategorisine girmiş bu yemek için benim favorim, Şişli’de bulunan Virginia Angus Hamburgerleri’dir.”

İstanbul Lezzet Durakları: Emel Arslan Güryıldız

Virginia Angus etleri, özel çapraz döküm ızgarada, ”elleme meşe odunu” olarak bilinen kömür ateşinde 7-12 dakika arasında pişirilen ve 1. derece mermerleşme kalitesine sahip etler. Dana fümeleri ise işleme yöntemiyle hazırlanmaktadır. Dilerseniz kasap ve şarküteri reyonundan damak tadınıza uygun lezzetleri temin edebiliyorsunuz.

{771966}

İstanbul’da balık ve meze yemek için nereye gidilir?

“Balık ve meze her zaman tartışmaya açık bir konudur. Balıkçı restoranından ne beklediğiz ile çok alakalıdır. Sarıyer’de Kahraman Balık özellikle kalkan balığı yaptığı menüler ile oldukça iddialı.”

İstanbul Lezzet Durakları: Emel Arslan Güryıldız

Dünya çapında gurmelerin sayısız makale yazdığı, birçok balık tutkununun uğrak yeri olduğu Balıkçı Kahraman, zengin menüsüyle sizleri bekliyor. Tandır usulü hazırlanan kalkan balığı, geniş sezon balık yelpazesi, incecik ve sıcacık mısır ekmeği, takoz lakerdası, meşhur domates salatası, ızgara kalamar ve tereyağlı karidesi, meşhur kabak ve Kavak incir tatlısı ile muhteşem bir lezzet yolculuğuna hazır olun.

İstanbul’un en iyi meyhanesi sizce hangisi?

“Bana göre hala en iyi meyhane, şiirde ikinci yeniciler olarak da bilinen Türkiye’nin en iyi şairlerinin gittiği mekan olarak tanımlanan Bostancı’daki Hatay Meyhanesi ile tarihi dokusu ve şarkılara konu olmuş Balat’taki Agora Meyhanesi’dir.”

İstanbul Lezzet Durakları: Emel Arslan Güryıldız

Her zaman taze ve usta eller tarafından hazırlanan mezeleri, harikulade ara sıcakları ve mevsimine uygun balık seçenekleri ile Hatay Meyhanesi, meyhane kültürünü geçmiş zaman müdavimlerini tanıyarak yaşayabileceğiniz nadide bir mekan.

İstanbul Lezzet Durakları: Emel Arslan Güryıldız

İstanbul’un en eski meyhanelerinden 120 yıllık Agora Meyhanesi‘nin mezeleri harika, ortamı nostaljik. Özellikle meyhane kültürünü sevenlerin mutlaka gitmesi gereken yerlerden. Gitmeden önce rezervasyon yaptırmayı da ihmal etmeyin.

İstanbul’un en iyi et lokantası denince aklınıza ilk gelen mekan neresi?

“Et lokantası Türkiye’de son yıllarda çok gelişen bir kavram oldu. Bu konuda yeni trendler çıkmış olsa da hala benim için Beyti Et Lokantası bir klasiktir.”

İstanbul Lezzet Durakları: Emel Arslan Güryıldız

1945’lerde Küçükçekmece’de temiz ve sade bir mekanda başlayan Beyti Et Lokantası‘nın öyküsü günümüzde Florya’daki 450 kişilik doğaya saygılı mekanda sürüyor. Kralları, başbakanları, film yıldızlarını, dünya sosyetesini de ağırladıkları mekanda her gün yüzlerce kişiye, en lezzetli etleri sunuyor ve en güzel servisi yapıyorlar. Ufak bir not; işletmenin kurucusu, Türkiye’de ete ismini veren ilk ustalardan olan Beyti Güler, bu haklı ününü öncelikle etleri kendisinin bizzat seçmesine ve özel yöntemlerle dinlendirip terbiye ederek, kömür ateşinde pişirmesine borçlu.

Türkiye’de gitmeyi sevdiğiniz restoranlar hangileri?

“Ne zaman İzmir’e gitsem uğramadan geçemediğim Tire Kaplan Dağ Restaurant. Dünyanın en önemli şeflerinin de özellikle ziyaret ettiği bir mekan olan Kaplan Dağ Restoran Ege otları ile inanılmaz lezzetler yaratıyor. İkinci olarak da Bodrum’da Orfoz Balık bence Türkiye’de Michelin yıldızı alabilecek kalitede lezzetler sunan özel bir mekan.”

İstanbul Lezzet Durakları: Emel Arslan Güryıldız

Doğa içinde lezzetli bir yemek yemek istiyorsanız rotanızı Tire’ye çevirmeli ve Kaplan Dağ Restaurant’a mutlaka uğramalısınız. Ege mutfağı konusunda iddialı olan mekan, köftesi ile de bir gideni bir daha yollara düşürecek kadar lezzetli.

İstanbul Lezzet Durakları: Emel Arslan Güryıldız

1986 ile 2004 yılları arasında Saroz Körfezi’nde motel ve restoran olarak faaliyet gösteren Orfoz Restaurant, 2006’dan beri Bodrum’da deniz ürünleri restoranı olarak misafirlerini ağırlıyor.

Zeynep Özar Berksü
Zeynep Özar Berksü Tüm Yazıları