preloader

Gastronomi ve Sanatın Buluşması: House of Ekria

Gastronomi ve Sanatın Buluşması: House of Ekria

Yazı Boyutu:

Deneyimsel mutfağı, sanat atölyesi, zengin kütüphanesi ve tasarım ürünleriyle bir yaşama alanı sunan House of Ekria‘yı deneyimledik.

House of Ekria çok merak ettiğim bir mekândı ancak yeri bana biraz uzak olduğu için gitmeye fırsatım olmamıştı. Tadım, çok soğuk ve hafif kar yağışlı bir güne denk geldi. Ataşehir’deki evimden Maslak’a gitmek biraz zor olsa da sıcacık bir mekânın beni beklediğini bilmek iyi geliyordu.

Maslak Oto Sanayi’nin içine girdiğimde gönderilen konumla mekânı ararken, rengarenk bir kapı gözüme çarptı ve vardığımı hemen anladım. Kapıdan adımımı attığım anda ferah bir bahçe beni karşıladı. Aklımdan havanın güzel olduğu zamanlarda da House of Ekria’ya gelme fikri oluşurken, içeriye girdim ve gülen yüzleriyle beni karşılayan ekiple buluştum. Biraz geç kaldığım için OGGUSTO ekibinden arkadaşlarım muhabbete başlamış ve mekânla ilgili bilgileri ufak ufak edinmişti. Ben de dahil oldum ve her bir detayda sanat ve tasarıma dair izler taşıyan mekânı incelemeye başladım.

Konsept

Gastronomi ve Sanatın Buluşması: House of Ekria

Ben mekâna hayranlıkla bakarken bu sırada markanın kurucusu Esra Karadeniz hikâyesini anlatıyordu. 2012 yılında kurulan Ekria markası, her biri yüksek segment ve bilinçli materyaller kullanılarak tasarlanan, sürdürülebilir, çağdaş yöntemler ve kusursuz işçilik ile üretilen takı, aksesuar, mobilya gibi sanat ve tasarım ürünleri sunuyormuş.

Esra, deneyimlerin sadece ürünlerle sınırlı kalmayıp yaşamın her alanına dokunması gerektiğine inandığı için House of Ekria’yı hayata geçirmiş. Deneyim merkezi olarak tanımladığı bu mekânı, insani duyulara ve duygulara hitap eden, görsel kültür ve doğanın estetik kurallarının harmanlanmasıyla yaratmış.

Gastronomi ve Sanatın Buluşması: House of Ekria

House of Ekria’nın atölye alanı.

House of Ekria’da lezzetli bir menü sunarken gün gün farklı konseptler de yaratılıyor. Örneğin, iki haftada bir salı günleri sanat, gastronomi, tasarım odaklı “DIY Mixology Workshop’ları”, çarşamba günleri “Creative Art Therapy”, perşembe günleri “Aperitivo”, cuma günleri “TGIF” ve cumartesi günleri de “Family Brunch” konseptleri var.

Ambiyans ve Müzik

Gastronomi ve Sanatın Buluşması: House of Ekria

House of Ekria’nın bahçe kısmı.

Rengarenk tasarımların sergilendiği alanı, çeşit çeşit kitapların olduğu kütüphanesi ve yüksek tavanıyla House of Ekria’nın İstanbul’da daha önce gittiğim mekânlara hiç benzemediğini düşünüyorum… Hem yemek yiyip kokteyl içebileceğiniz hem de Ekria’nın tasarımlarını ve gıdalarını satın alabileceğiniz gibi farklı konseptlerdeki atölyelere de katılabileceğiniz bir mekân. Bunun yanı sıra mekânı özel etkinler için de kapatabileceğinizi söyleyelim.

Mekânda; French Elektro-Pop, ElektroFunk, Psychedelic gibi elektronik müzik sahnesinin farklı türlerinden parçalar size eşlik ediyor.

{774222}

Lokasyon

House of Ekria, Maslak Oto Sanayi’nin içinde bulunuyor.

Adres: AOS, Maslak 13. Sk. 450-452 34398 İstanbul, Türkiye

Rezervasyon: 0212 230 91 10

Konum için tıklayın

Menü ve Yemek Tarzı

Gastronomi ve Sanatın Buluşması: House of Ekria

Vişneli Humus / Portakallı Rezene, Antep Fıstığı, Zerdeçallı Soğan Turşusu, Kızarmış Sarımsaklı Ekmek

House Baharat Karışımlı Pirinç Cipsi, Zencefilli Armut Chutney

Gelelim güzel bir sohbet eşliğinde tattığımız menüye… “Minimum yemek atığı” felsefesini taşıyan House of Ekria’nın mevsimsel, doğal ve lokal malzemeler kullanılarak oluşturulan yaratıcı bir menüsü bulunuyor. Bunun yanı sıra imza kokteylleri ön plana çıkarken geniş şarap kavı da şarap severleri mutlu edecek türden.

En Çok Aklımda Kalan Ürünler

Başlangıçta gelen Finger Food’lardan “Pirinç Cipsi Üzeri Armut Chutney” favorilerim arasına girdi. Ana yemeklerden House Roasted tavuk ve vişneli humus harikaydı! HoE’nin imzası olan “Zeid” kokteyli de mutlaka denenmeli. Adını İstanbul’da sanat okuluna giden ilk kadınlardan biri olan en büyük Türk sanatçı Fahrelnissa Zeid’den alıyor.

T.G.I.F konseptinde kokteyl keyfi ikiye katanıyor…

Mekânın imza kokteyli “Zeid”

En Az Aklımda Kalan Ürünler

Antep fıstıklı House otlu mücver ve isli yoğurt benim için biraz geri planda kaldı diyebilirim. Ancak tabii ki damak zevkleri birbirinden farklı. Mücver seven biriyseniz bu alternatif çok hoşunuza gidecektir.

Fiyatlar

Fiyatlar 50-180 TL aralığında.

Mekânın Öne Çıkan 3 Özelliği

Gastronomi ve Sanatın Buluşması: House of Ekria

  • House of Ekria, yalnızca mevsimsel, doğal ve yerel malzemeler kullanarak minimum atık felsefesiyle yaratıcı tabaklar tasarlıyor. Yemekler, msg, trans-yağ, rafine şeker, katkı maddesi ve koruyucu içermiyor.
  • Mekânda, yemek ya da içeceğinize eşlik edecek geniş bir kitaplık bulunuyor. Hoe kitaplığındaki her bir kitap, kurucusu Esra’nın kişisel arşivinden bir parça. Sanat, tasarım, antropoloji, doğa, tarih, bilim-kurgu, müzik, biyografi, popüler kültür konuları ve çeşitli çocuk kitapları gibi 300’den fazla görsel kaynak bulunduruyor ve her gün büyümeye devam ediyor.
  • Yetişkinler ve çocuklar olmak üzere farklı yaş grupları ve ilgi alanlarına göre düzenlenen deneysel atölyelerle, sanat ve tasarımdaki çeşitli prensipleri yaratıcı ve basit yöntemlerle tanımanızı sağlıyor. Doğadan, bilimden ve hayattan örneklerle yaşadığımız topluluğa katkıda bulunuyor.

{771643}

Ne Giymeli?

Kendinizi içinde rahat ettiğiniz her kıyafet, mekâna uyum sağlayacaktır.

Kimler Gitmeli?

İstanbul’da yenilik arayan, farklı lezzetlere açık olan, tasarımla iç içe olup kendini workshoplarla geliştirmek isteyen herkes gitmeli…

OGGUSTO Yazı İşleri Yöneticisi Cemre Bosnalı’nın diğer yazılarını okumak için tıklayın.

Dünyadan en yeni haberleri ilk bilen olmak için OGGUSTO’nun haftalık e-bültenine kaydolun.

Cemre Bosnalı Zeydanlı
Cemre Bosnalı Zeydanlı Tüm Yazıları