preloader

Çok Çok Pera ile Tayland Lezzetleri

04.12.2023
Çok Çok Pera ile Tayland Lezzetleri

Yazı Boyutu:

Tayland’ın lezzetlerini özgün dokunuşlarıyla Modern Tayland mutfağı olarak sunan Çok Çok Pera’da bir lezzet yolculuğu…

Tarihi binaları, müze ve sanat galerileri, lezzet köşeleri, kartpostal tadında binaları ve manzaraları ile Meşrutiyet Caddesi Pera’da keyifli bir gezi turuna çıkabileceğiniz bir rota… Bu cadde üzerinde bulunan Çok Çok Pera’nın lezzetlerini ve atmosferini deneyimlemek üzere yola çıkıyoruz.

Çok Çok Pera ile Tayland Lezzetleri

Konsept

Meşrutiyet Caddesi’nde eski Amerikan Konsolosluk Kompleksi’nin ek binası’nda yer alan mekan, modern Tayland mutfağı konseptinde bir menüye sahip. Şef Khun Nuch’un önderliğinde tasarlanan lezzetlerde kullanılan malzemeler çoğunlukla Tayland ve Güneydoğu Asya’dan geliyor.

Menü ve Yemek Tarzı

Çok Çok Pera ile Tayland Lezzetleri
Çok Çok Pera ile Tayland Lezzetleri

Hem a la carte menüsü hem de tadım menüsüyle konuklarına bir lezzet yolculuğu sunan mekan sizin de radarınızda olsun derim. Mekanın içinde Ernest’s Bar da kokteylleri ile iddialı. Modern Tayland mutfağını yansıtan seçkin tatların ve dünyanın en önemli barmenlerinden, ödüllü isim Fatih Akerdem’in imzasını taşıyan kokteylleri mekanın alameti farikalarından. Ayrıca Çok Çok Pera’da mekana özel tasarlanan seramik tabaklar ile lezzetleri bir görsel şölen gibi. Çok Çok Pera ödüllü Singapurlu mimar Kay Ngee Tan tarafından tasarlanmış mekânı ve üst seviye servisi ile Thai Select “Signature” ödülüne de layık görülmüş. Ödül; Tayland Kraliyet Hükümeti tarafından veriliyor. Thai Select, sadece özüne sadık kalan Tayland yemeklerinin kaliteli ürün ve servis deneyimi ile sunulduğu restoranlara verilen, Taylan mutfağı için en prestijli gastronomi ödülü olarak kabul ediliyor. Malzemelerin kalitesi ve özgünlüğünden nereden geldiğine, mutfakta çalışan şeflerin Tayland mutfağına hâkimiyetinden yemeklerin özünden sapmamış otantik olmasına kadar her detayın göz önünde bulunduruluyor. Bu ödül dünyada bulunan Tayland restoranları için de çok önemli bir yere sahip.

Tay mutfağından Pan Asya’ya İstanbul’un en beğenilen Uzak Doğu restoranlarını keşfetmek için tıklayın.

Tam deneyim 7 aşamalı tadım menüsü

Çok Çok Pera’nın tadım menüsü, mekanın hem lezzetlerini keyifle tatmak hem de mekanın ruhunu daha da iyi hissedebilmek için güzel bir deneyim. Hindistan cevizi sütlü, yer fıstığı sosu ile ızgara kuzu satay, papaya salata, yeşil körili deniz tarağı, panang körili bonfile&tatlı patates, zerdeçallı levrek bu menüden lezzetler.

Ambiyans

Çok Çok Pera ile Tayland Lezzetleri
Çok Çok Pera ile Tayland Lezzetleri

Çok Çok Pera’nın dekorasyonu da oldukça etkileyici. Restoranı bulunduğu binanın ruhuna ve klasik Tayland stiline uygun bir şekilde dönüştüren tasarımı Homage Hospitality ve Kaya on Coast markasının mimarlık ortağı, Kay Ngee Tan Architects’in kurucusu, ödüllü mimar Kay Ngee Tan’ın imzasını taşıyor. Kay Ngee Tan Architects, UNESCO Dünya Miras Listesi’nde yer alan Singapur Botanik Bahçeleri’nin Gallop Yolu Uzantısı’nda (Gallop Extension) gerçekleştirdikleri proje ile Singapur Mimarlar Birliği’nin verdiği Yılın Tasarım ve Tasarımcısı Ödülü’nü almış. Kay Ngee Tan Architects ayrıca Singapur’un tüm disiplinlerdeki tasarımcılara ve tasarım projelerine verdiği Başkanlık Tasarım Ödülü’nde (President’s Design Award) Yılın Tasarımcısı Ödülü’nün de sahibi oldu. Kay Ngee Tan, Homage Hospitality önderliğinde Van’da bahar aylarında açılacak gastronomi, sanat ve kültür merkezi Tariria’nın da mimarı.

Mekanın Öne Çıkan 3 Özelliği

  • Beyoğlu’nda çok merkezi ve tarihi bir silüete sahip bir konumda.
  • Modern Tayland mutfağı lezzetleri konusunda çok başarılı.
  • Faith Akardem imzalı, Ernest’s Bar ve kokteylleri.

Ne giymeli?

Dress Code bulunmuyor. Ancak şık detayların olduğu bir kıyafetler yerinde olacaktır. Mekanın atmosferi ve dekorasyonu da oldukça şık ve güzel.

Kimler Gitmeli?

Özellikle Tayland mutfağını keşfetmek isteyenler, modern ve özgün bir yorum katılan yemekleri mutlaka tatmalı.

Editörün notu; Çok Çok Pera’nın da içinde olduğu Homage Hospitality gurbu, Tayland mutfağı konusunda çok tecrübeli. Aslında 2015 yılında açtıkları Tayland sokak lezzetlerini sunan Çukurcuma’daki Az Çok Thai hayli müdavime sahip bir mekan. 2006 yılında açılan Çok çok Thai ise; geçtiğimiz yıl Michelin Rehberi’ne girmişti. 2021 yılında açtıkları Çok Çok Pera’da Tayland mutfağına modern ve özgün dokunuşlarla yansıtıyor.

Şef Hakkında

Çok Çok Pera ile Tayland Lezzetleri
Khun Nuch

Çok Çok Thai, Az Çok Thai ve Çok Çok Pera’nın mutfakları kuruluşlarından beri Tayland Kraliyet Şefi Khun Nuch önderliğinde yönetiliyor. Tayland hükümeti adına Tayland yemeklerini tanıtmak için dünyada düzenlenen fuar organizasyonlarında da ülkesini temsil eden Khun Nuch, beş yıl boyunca farklı TV programları yapmış ve dört kitap yazmış. Şefin yönetimindeki genç ve cesur mutfak ekipleri kendini sürekli yenileyen bir mutfakla harikalar yaratıyor. Ayrıca Şef Khun Nuch’ın önderliğinde lezzetler tasarlanan restoranlarda kullanılan malzemeler çoğunlukla Tayland ve Güneydoğu Asya’dan geliyor. Bu malzemeler Çok Çok Thai, Az Çok Thai ve Çok Çok Pera mutfaklarında menülere ve farklı deneyimlere dönüşüyor.

Senem Bal Ay
Senem Bal Ay Tüm Yazıları