preloader

Foça’nın En Lezzetli Mekânları

06.09.2022
Foça’nın En Lezzetli Mekânları

Yazı Boyutu:

İzmir’in güzel sahil kasabası Foça’nın en beğenilen mekânlarını keşfediyoruz.

Foça için İzmir’in sessiz kalmış hazinelerinden biri diyebiliriz. Alaçatı gibi ünlenmemiş ama Dikili gibi de ilgisiz kalmamış bir sahil kasabası. Ve sahil kasabası sıfatını tam olarak yaşayan bir yer. Özellikle hafta sonu artan ziyaretçi sayısına rağmen içsel özelliklerini yaşatmayı, dokusunu korumayı başaran şirin bir yerleşim yeri.

Foça’nın çok sayıda güzelliği var. Tatil rotanıza Foça’yı eklerseniz, yorulmazsınız. Her şey elinizin altında gibidir, çoğu yer yürüme mesafesindedir. Sahilin bir ucunda kahvaltı yapar, biraz ileride denize girer, kahvenizi içer, diğer ucunda nefis dondurmanızı yiyerek, leziz akşam yemeklerine doğru yol alabilirsiniz. Hepsini deniz kıyısında ya da taş evlerin yer aldığı denize açılan dar sokaklarda yapabilirsiniz.

Bu rehberde rakı balıktan dondurmaya Foça’nın en lezzetli mekânlarını bulacaksınız.

Kapak görseli: Aykut Kaysı

Plage Soleil

Foça’nın En Lezzetli Mekânları

Plage Soleil, Foça’daki büyük bir eksiği kapatan mekânlardan. Kapısından adım attığınız andan itibaren sizi palmiye teması ile doğal, tasarımı ile modern bir havaya sokan mekân, birçok lezzet çeşidini bünyesine almış. Öğle saatlerine kadar süren kahvaltı keyfinin yanı sıra gün batımında deniz börülcesi eşliğinde rakınızı yudumlamanın keyfini mutlaka yaşamalısınız. Siz balık ya da kırmızı et seçeneklerinden birini seçerken, saçınıza dokunan hafif Foça rüzgarı, palmiye yapraklarının hışırtısıyla size özel bir melodi oluşturuyor. Yemeğinizi yedikten sonra canlı müzik ya da DJ performansını, özenle hazırlanan kokteylleriyle taçlandırmayı unutmayın.

Haritada görün.

0532 369 12 35

Ege Restaurant

Foça’nın En Lezzetli Mekânları

Yeni Foça’daki Ege Restaurant taze balık ve meze çeşitleriyle yerlilerin tercih ettiği yerlerden. Alanının daha dar oluşu sıcak bir atmosfer yaratırken, kapalı alanında yer alan fotoğraflar ile İzmir’de yemek yediğinizi hissedersiniz. Gittiğinizde ne demek istediğimi anlayacaksınız. Balık dolabından dilediğiniz balığı seçebilirsiniz tabii ama bir iki tane de olsa iri barbunun tadına mutlaka bakmalısınız. Foça yoğurdu ile hazırlana köpoğlu mezesi ve peynirli yeşil salatası sofranızda yer almalı. Mezelerdeki zeytinyağının tadı damağınızda kalacak. Masalarda yer alır ama yoksa dahi lütfen ek zeytinyağı isteyerek, bu lezzeti doyasıya yaşayın.

0537 694 26 32

Haritada görün.

Buono Pizza

https://www.instagram.com/p/CTev7U3iB9I/

Açıldığı günden itibaren İzmirlilerin de ilgisini çeken mekânlardan biri de Buono Pizza. Taş evlerin arasında, denize açılan sokaklardan birinde yer alan Buono Pizza kesinlikle beklenenden fazlasını veren bir yer. İtalyan tarzında tasarlanmış restoranda, füme etli pizza ve sebzeli pizza mutlaka tadılmalı. Tabii yanında enfes şaraplardan bir şişe açılmalı. Ayrıca isterseniz kendi yapımları taze dut suyu da mevcut. Kareli masa örtülerinin olduğu minik masalarında pizzanızı elinizle tutarak yemeniz gerekecek. Burada pizza yerken çatal bıçak kullanılmıyor. Sokak aydınlatması fotoğraflarınızı güzelleştirirken, yemeğiniz sonrası espressonuzu yudumlayabilirsiniz.

0533 314 66 69

Haritada görün.

Kavala Cafe Wine House

Foça’nın En Lezzetli Mekânları

Foça’da gün batımını izlemek ve lezzetli yemek-şarap ikilisiyle günü tamamlamak için Foça sahilinin ucunda yer alan, en güzel konuma sahip; Kavala Cafe Wine House’u tercih edebilirsiniz. Sahil yolu bu mekân ile son bulur, lezzet ve keyif iş birliği bu mekânda başlar. Kendinize bir masa bulup oturun, sakın denize arkanızı dönmeyin. Çok zengin bir şarap menüsüne sahiptir, seçimde zorlanacaksınız. Bizim önerimiz, 7 Bilgeler şaraplarından olacak. Şarabınızı sipariş edin ve ilk yudum sonrasında ne yiyeceğinize karar verin. Avokado tapenade ile tapaslardan dilediğiniz bir seçeneğe masanızda yer vermeyi sakın unutmayın. Yemeğin ardından da Kavala kurabiyenizi sipariş etmeyi de unutmayın. Kavala kurabiyesi o kadar taze ve lezzetli ki tatlı severler bu seçeneği yemek öncesi değerlendirebilir. Gün batımını izlerken biraz sağa doğru bakın, ileride iskelede dans edenleri görebilirsiniz.

0232 812 29 20

Haritada görün.

Foça Balıkçıları

Yeni Foça’da sahile indiğinizde sizi balıkçılar karşılar. İrili ufaklı birçok kayık vardır sahil boyunca. Foça’da yaşayanlar taze tutulmuş balığını alarak evinde mangalını yakmayı tercih ederken, ziyaretçiler, misafirlerini ağırlamak isteyen veya özel günlerinde deniz kenarında rakı balık keyfi yapmak isteyen yerliler için deniz kenarında sıralanmış balık restoranları dikkat çeker. Hangisine giderseniz gidin keyif alırsınız; Yeni Foça sahilinin şekli gereği oturduğunuz yerden kalan sahil şeridinin manzarasını izleyebilirsiniz. Manzaranıza, yürüyüş yapan insanlar, bisiklet binen çocuklar, pas vermeyen kediler ve sayısının çokluğu ile ün yapmış Yeni Foça köpekleri eşlik eder.

Liman Restaurant

Foça’nın En Lezzetli Mekânları

Foça’da limana doğru sahilden yürüdüğünüzde, tam köşeyi dönerken çift deniz cepheli Liman Restaurant’ı seçebilirsiniz. Konumunun güzelliği, taze balıklarının ve mezelerinin lezzetine lezzet katıyor. Gitmeden önce rezervasyon yaptırmanız gerekir, yer bulmakta zorlanabilirsiniz.

0507 870 91 48

Haritada görün.

Foça Balık Ekmek

Foça’nın En Lezzetli Mekânları

Foça sahilinde gezintiniz sırasında daha hızlı alternatiflerle lezzete doymak isterseniz Foça Balık Ekmek restoranda tazecik ekmek arası kızarmış mezgit ya da sardalya yiyebilir yanında şalgam içebilirsiniz. Hızlı servis yapılır, yemeğinizi yedikten sonra masada çok oyalanmayın, balık ekmek yemek için sırada bekleyenleri görmezsiniz ama o masalar hiç boş kalmaz.

0539 936 08 88

Haritada görün.

Foça Dondurmacıları

Bölgenin yerel malzemeleriyle hazırlanan dondurmalar damaklarda iz bırakanlardan. Özellikle de gerçek dondurmalardan yemeden Foça’dan ayrılmamalısınız.

Meşhur Dondurmacım Maraş

Foça’nın En Lezzetli Mekânları

Hem dondurmayı yapan kişinin hem de ailenin çocuklarının servis yaptığı dondurmacı Meşhur Dondurmacım Maraş en lezzetlilerden bir tanesi. İçeriğinde tatlandırıcı değil gerçek şeker kullanılıyor. Meyveli dondurmalar mevsim meyveleri ile taze taze hazırlanıyor. Sütü, yıllardır güvendikleri aynı mandıradan alıyorlar. Bu kadar kaliteli içeriğe rağmen fiyatı da uçuk değil. Günün hangi saatinde giderseniz gidin önünde sıra olan bu mekanın dondurmasını mutlaka denemelisiniz.

Haritada görün.

Nazmi Usta

Foça’nın En Lezzetli Mekânları

Foça’nın en sevilen dondurmacılarından biri de Nazmi Usta. Uzun yıllar bulunduğu taş bina İzmir depreminde zarar görünce başka bir yere taşınmak zorunda kaldı. Yeri değişse de önünde oluşan uzun sıra değişmedi. Foça’ya her gelen ne yapar eder adresi bulur ve Girit dondurmacısı Nazmi Usta’dan dondurma yemeden Foça’yı terk etmez. Sakızlı dondurmasının mutlaka tadılması gerektiği unutulmamalı.

Haritada görün.

Foça’dan ayrılırken damağınızda; zeytinyağının, deniz börülcesinin, Foça yoğurdunun, taze balıkların, taze sebzelerin, dondurmanın ve gün batımının tadı kalacak, inanın.

Pelin Bakan Bilir
Pelin Bakan Bilir Tüm Yazıları