preloader

İstanbul’un En İyi Dönercileri

22.04.2024
İstanbul’un En İyi Dönercileri

Yazı Boyutu:

Her damak tadının vazgeçilmezi olmayı başaran döneri İstanbul’da en lezzetli yapan mekânları bir araya getiriyoruz.

Türk yemekleri arasında farklı bir yeri olan döner, tadan herkesin beğenisini kazanan ender yemeklerden bir tanesi. Lavaş, pilav üstü, dürüm, ekmek arası hatta Bursa kebabı gibi farklı farklı sunumlarla farklılaşsa da özünde hep aynı kalmayı başaran döner konusunda öne çıkmayı başaran yerler var.

İstanbul’un farklı semtlerinden en beğenilen dönercileri keşfetmek için bu listeyi mutlaka kaydedin.

Anadolu Yakası’nın En İyi Dönercileri

Bayramoğlu Döner, Kavacık

İstanbul’un En İyi Dönercileri

Etin özenle seçilmesiyle başlayan döner yapımında, Bayramoğlu Döner’de usta eller en lezzetlisine ulaşmak için eti işliyor ve odun ateşinde tam kıvamında pişiriyor. Tandır fırınında pişirilen lavaşlara sarılan döner eti ve garnitür malzemeleri sayesinde ağzınızda lezzet patlamaları hissetmeye hazır olun. Tandır ekmeği ise lezzetini doğal ve katkısız özel hamurun incecik açılarak tandırda meşe odunu ateşinde pişirilmesinden alıyor. Mekân, 30 yıllık deneyimiyle yerli ve yabancı misafirlerinin damağını çatlatan dönerin lezzetinde gösterdiği titizliği servisinde de gösteriyor.

Rüzgarlıbahçe, Cumhuriyet Cd. No:2; 02164130045

Dönerci Celal Usta

İstanbul’un En İyi Dönercileri
İstanbul’un En İyi Dönercileri

Uluslararası geçerliliği olan EN ISO 22000-2005 Kalite Yönetim Sistem Belgesi bulunan Dönerci Celal Usta, özellikle temizlik konusunda kendinden çok emin bir işletme. Öyle ki misafirlerinin de dilediği zaman imalathanelerini ziyaret edebileceğini söylüyor. Lezzetiyle İstanbul’un dönercileri listesine giren bu mekânın pek çok şubesi var: Ümraniye Atakent ve Şerifali Mahallesi’nde olmak üzere 2 tane, Koşuyolu, Çağlayan, Kartal, Gaziosmanpaşa, Levent, Kurtköy, Gebze, Sarıgazi, Sirkeci, Çengelköy, Maltepe, Tuzla, Bakırköy, Beylikdüzü. Bu lezzeti size en yakın şubeden mutlaka deneyimleyin.

Dönerci Celal Usta’nın tüm şubelerini görmek için buraya tıklayın.

Metet Közde Döner, Kuzguncuk – Kadıköy

İstanbul’un En İyi Dönercileri
İstanbul’un En İyi Dönercileri

“Yöreye ait özelliklerin lezzetine inanıyoruz!” mottosundan yola çıkan Metet, ette Balıkesir Kepsut bölgesinin bol oksijen ve taze kekiğini; tandır lavaşında Konya yöresinin esmer un özünü; ayran ve yoğurtta manda ve inek sütünü ve künefede ise Çanakkale Ayvacık yöresinin keçi peynirini kullanıyor. Kuzguncuk, Göztepe ve Suadiye’de hizmet veren Metet, döneri közde pişirerek servis ediyor. Anadolu yakasında yer alan bu lezzeti deneyimlemek için Avrupa yakasından kalkıp gitmeye değecek.

Kuzguncuk: İcadiye Cd. No:39; 02165533333
Çiftehavuzlar: Fenerbahçe, Operatör Cemil Topuzlu Cd. No:35; 02167661966
Suadiye: Bostancı, Şemsettin Günaltay Cd. No:87; 02163012002

Ağababa Döner, Ümraniye

İstanbul’un En İyi Dönercileri
İstanbul’un En İyi Dönercileri

Odun ateşinde pişen nefis yaprak dönerinin yanı sıra, kebap, ızgara, çorba, zeytinyağlılar, sulu ev yemekleri, mezeler ve tatlılarıyla da misafirlerinden tam not alan Ağababa Döner, geleneksel Osmanlı yemek kültürünü de yaşatıyor. Zamanla sadece yakın çevreler değil, uzak yerlerden de misafirlerini ağırlamaya başlayan mekân, yılların deneyimi ve yenilikçi tavrıyla dikkat çekiyor. İşletme sahibi Himmet Polat, “Bir milletin geleceği yediği gıdaya bağlıdır,” sözünü mekânın misyonu olarak görüyor. Diğer seçeneklerin yanı sıra özel marine edilen dönerin lezzeti misafirleri cezbediyor. Ayrıca arabaya teslim seçeneği de mevcut.

Ümraniye: Esenşehir, Dudullu, Nato Yolu Cd No:229; 02164206262
Kadıköy: Osmanağa, Söğütlü Çeşme Cd No:20; 02164205252

{96549}

Avrupa Yakası’nın En İyi Dönercileri

Karadeniz Döner Asım Usta, Beşiktaş

İstanbul’un En İyi Dönercileri

Beşiktaş’ın sembol mekânlarından biri olan Karadeniz Dönercisi Asım Usta, 1973’ten bu yana hâlâ yüzlerce insanın kapısında kuyruk olduğu, akşamına varmadan o kocaman dönerin bittiği leziz mekân. Rize’de eczacı kalfasıyken İstanbul’a gelince dönercilik yapmaya başlayan Asım Usta, bugüne kadar dönerin bir kere bile kalmadığını söylüyor. Dönerin terbiyesi ise bir aile mirası olarak saklanıyor. Eğer hâlâ yemediyseniz o sıraya mutlaka girin.

Sinanpaşa, Mumcu Bakkal Sokağı No:6; 02122617693

Münhasır Döner & Kebap, Beyoğlu

İstanbul’un En İyi Dönercileri
İstanbul’un En İyi Dönercileri

2008 yılından bu yana Beyoğlu’nun her yanı tarih kokan eşsiz silueti ve kültürel dokusuyla İstiklal Caddesi, Halep Pasajı, Numara 62’de misafirlerini ağırlayan Cafe Krepen, Ekim 2014 itibarıyla misafirlerini yeni konsepti, yeni mutfağı ve yeni adıyla ağırlamaya başladı. “Beyoğlu’nda Lezzetin Adı Münhasır” başlığıyla var olan, zengin Türk mutfağının en seçkin döner ve kebap menülerini sunan Münhasır, kısa sürede lezzetiyle çok sevildi. Bugün öneri listelerine alınan mekân, yerli ve yabancı misafirlerin ve turistlerin de odağında. Sırrı ise meslek hayatına 1991’de henüz 12 yaşındayken Adana’da başlayan Şef Selman Altunkaynak’ta. Burada lezzetli bir döner yemekle kalmayacak, aynı zamanda Beyoğlu’nun gökyüzüyle buluştuğu en büyük terasında yiyebileceksiniz.

Hüseyinağa, İstiklal Cd. No:62; 02122498013

Sürmene Döner, Küçükçekmece

Cennet Mahallesi’nde yer alan Sürmene Döner, “İyi döner odun ateşinde pişer,” algısını yıkıyor. Çünkü burada döner gaz ateşinde pişiyor, ama çok lezzetli. Selami Usta et nasıl seçilir, dönerde etin hangi kısmı kullanılır, nasıl terbiye edilir, gerçekten çok iyi biliyor. Soğan suyu, yoğurt, karabiber ve tuzla marine edilen döneri, porsiyon şeklinde yemenizi tavsiye edebiliriz.

Cennet, Alparslan Cd. No:68; 02124241261

Dönerci Engin Usta’nın Yeri, Beyoğlu

İstanbul’un En İyi Dönercileri

Dönerci Engin Usta, Şişhane’deki küçük büfesinde yüzde 20’si koyun gerisi dana eti olmak üzere, “Bayburt usulü” döner hazırlıyor. Kararında kullandığı kuyrukyağıyla da lezzetini dengeliyor. İçi sulu ve lezzetli dönerini iyi terbiye eden Engin Usta, harcında farklı olarak yenibahar ve az bir miktar da tarçın kullanıyor. Servis şeklinde alırsanız, döner yanında turp, domates ve yeşil soğanla geliyor.

Bereketzade, Okçu Musa Cd. No:3

{20802}

Dönerci Şahin Usta, Fatih

Her şeyden önce burası konumuyla sizi içine çekecek. Kapalıçarşı’nın Nuruosmaniye Kapısı’na yakın olan mekân, size dönerinizden ısırıklar alırken İstanbul’un koşturmacasını izleme fırsatı da veriyor. Çünkü mekân o kadar küçük ki, sıraya girdikten sonra dönerinizi alıp ayakta yiyorsunuz. Ayrıca burada tek bir yiyecek hazırlanıyor, o da döner. 1969’dan beri kuyruğu azalmayan dönercinin eti Balıkesir’den geliyor ve dananın kaburgasından yapılıyor. Kesinlikle şans vermeniz gereken ayranları ise hafif ekşi ve tam kıvamında. Mutlaka burada döner ayran lezzetini keşfedin.

Mollafenari, Kılıçcılar Sk. No:5; 02125265297

Damla Karakuş
Damla Karakuş Tüm Yazıları