preloader

Çiçeklendirme Ritüelleri: En Güzel Vazo Modelleri

Çiçeklendirme Ritüelleri: En Güzel Vazo Modelleri

Yazı Boyutu:

Dekorasyonu şekillendirirken yaşam alanlarının ihtiyacı olan neşeyi ve yaşam enerjisini ustaca eklemenin yolu vazo ve çiçek birlikteliklerinden geçiyor. Çiçek ve vazo ilişkisini en doğru şekilde nasıl kuracağınızı öğrenin.

Mevsimlerden bağımsız olarak bir mekânın her daim güncellenmeyi hak eden bir bölümü var: Kesme çiçek ve vazo tasarımı. Son dokunuşu mis kokular eşliğinde yapmak için vazoların kullanım detaylarına yakından bakıyoruz.

Doğru vazo nasıl seçilir, hangi vazoyu evin hangi bölümlerinde kullanmalıyız, hangi tip vazoları hangi çiçeklerle birlikte kullanmak daha uygun gibi soruların yanıtlarını sizin için bir araya topladık. Sizin nasıl bir vazoya ihtiyacınız var?

Dekoratif Dokunuş Katan Vazolar

Çiçeklendirme Ritüelleri: En Güzel Vazo Modelleri
OYOY Living Design

Tasarımıyla çiçeksiz dahi kullanılabilen vazolar, özellikle dresuar, şifonyer ve kitaplıklar içinde kolay kullanımı olan ve pratik bir stil oluşturmanızı sağlayacak türden. Dekorasyonun olmazsa olmazlarından olan bu formdaki vazolar, dar ya da geniş ağızlı olarak kullanılabiliyor. Daha iyi bir kullanım için iki ya da üç farklı boyu ve varsa ton sür ton renk alternatifleriyle gruplandırarak boş olarak kullanmak iyi bir odak noktası oluşturmanıza yardımcı olacak. Yanına kalın ciltli bir koleksiyon kitabıyla genişçe bir alan için iyi bir çözüm üretebilirsiniz.


Kâse tarzındaki vazolar ise yine çiçeksiz kullanılabilen dekoratif vazolardan biri. Özellikle kuru gül taneleri, lavanta tomurcukları gibi gövdesiz, minik ve esans öncelikli dokunuşlarla tamamlayabileceğiniz bir forma sahip. Diğer yandan gövdesinde ön plana çıkan renk geçişleri ve form oyunları olan vazolar, daha çok çiçeksiz kullanılabilen, heykelsi bir tarza sahip tasarımlar içinde kabul ediliyor. Eğer çiçek kullanmadan vazolar seçmek istiyorsanız tercihinizi bu detaylardan yola çıkarak şekillendirebilirsiniz.


Kişisel Arajman Köşesi: Yuvarlak Formlar

Çiçeklendirme Ritüelleri: En Güzel Vazo Modelleri
Madame Coco

Çiçeklerle kolay, pratik ve hızlıca şekillendirebileceğiniz bir vazo arayışındaysanız kısa boylu bu vazolar tam sizin için. Yuvarlak bir form içinde tasarlanmış, kısa boylu vazolara çiçekler eşlik etsin istiyorsanız eğer çanak bölümü küçük ölçekli bitki ve çiçekler kullanmak daha iyi bir görünüm elde etmenize yardımcı olacak. Örneğin erengüller böyle vazoların vazgeçilmezlerinden diyebiliriz. Kâse tarzındaki görünümlerde el boyutundaki çiçek gruplandırmaları uygun seçeneklerden biri. Bu vazolarla en iyi uyumu yakalayacak papatyaların ardından diğer sapı ince çiçekler geliyor. Onlar için yemek masalarının üzeri ise evin en yakışan köşesi.


{39423}

Karşılama Komitesi: Dar Ağızlı Vazolar

Dinamik ve çizgisel bir dokunuş istiyorsanız özellikle antre bölümlerinde, dresuar üzerine çok yakışan vazolarla sizi tanıştıralım! Dar ağızlı bu vazolarda şebboy ve gerbera çiçeklerini en şık haliyle sergilemeniz mümkün. Bir ya da en fazla iki dal olarak kullanabileceğiniz bu çiçeklerin ortak özelliği kalın saplı olmaları. Ev dekorasyonunda en çok tercih edilen vazolardan olan ağız bölümü dar tasarımlar, özellikle modern ve sade stillerin ön plana çıkan detaylarından biri. Bu tarz vazolara sadece çiçek değil yeşil yapraklı dallar da tercih ederek daha minimal bir görünüm elde etmeniz mümkün.


Anahtar Parça: Silindir Formlar

Çiçeklendirme Ritüelleri: En Güzel Vazo Modelleri
Mudo Concept

Uzun ya da kısa boylu fark etmeksizin silindir formlu vazolar tercih ederken önceliğiniz her zaman kurtarılmayı bekleyen köşeler olmalı. Sıkıcı ya da iyi bir görünümde olmadığını düşündüğünüz köşelerin kurtarıcısı dar vazolar, kullanımı en pratik vazo çeşitlerinden biri. İnce ve uzun çiçeklerle iyi birer birliktelik sağlayan bu vazolar, özellikle ortancalarla birbirlerine çok yakışıyor. Yine farklı formda ve görece bu vazolardan kısa vazolarla birlikte bir kullanım tercih edebilirsiniz. İkonik bir görünümü olan lalelerin en favori vazoları da bu formlar halihazırda. Küçük ölçekli ve kompakt her köşede kullanımı mümkün.


Solmayan Çiçeklere: Mat Dokulu Vazolar

Çiçeklendirme Ritüelleri: En Güzel Vazo Modelleri
Mudo Concept

Son yılların değişen trendlerine ayak uyduran ve sonucunda en çok tercih edilen vazolardan olan kuru çiçek sergilemesine uygun bu vazolar, dekoratif gövdeleriyle başlı başına bir stilin temsilcisi adeta. Çoğunlukla mat dokularda tasarlanan bu vazoları, amorf bir bakış açısıyla tasarlanmış olanlarıyla kuru çiçekli ve çiçeksiz olarak ikili gruplandırmalarla kullanmak iyi bir fikir. Özellikle okaliptüs seçimi için en uygun vazolar, bu grubun içinde yer alıyor. Yatak odalarında şifonyer üzerinde ya da mutfak adası üzerinde küçük, gülümseten köşeler tasarlamanıza yardımcı olacak.


{31555}

Köklendirme Mevsimi: Tek Dal Çiçeklere Uygun Vazolar

Çiçeklendirme Ritüelleri: En Güzel Vazo Modelleri
Samsara Curation

Tek dal çiçekleri biraz su ile haftalarca evinizde misafir etmek mümkün. Elbette doğru bir bakımla… 45 derece açıyla kestiğiniz ve koku yapmaması için gövdesini temizlediğiniz çiçek sapını soğuk suya ekleyebilir ve iki günde bir değiştirerek uzun bir süre sizinle yaşamanızı sağlayabilirsiniz. Diğer yandan minik bambu saplarınızı da büyütmek için tercih edebileceğiniz bu vazolar geçirgen görünümüyle romantik ve hafif dokunuşlu bir adım atmanıza yardımcı olacak. Banyolar ya da yan sehpalar için iyi bir fikir.

Gökçe Karaman Önemci
Gökçe Karaman Önemci Tüm Yazıları