preloader

Tasarım Tarihinin İlk'leri

19.06.2022
Tasarım Tarihinin İlk'leri

Yazı Boyutu:

Tasarım arenasında yeni bir çağ açarak sonsuzluğu garantileyen ilk’lere ışık tutuyoruz.

Yenilikçi, vizyoner, avangardist ve cesur sıfatlarıyla tanımlanabilecek, tasarım tarihinin ilkleri arasına girmeyi başarmış isimleri mercek altına alıyoruz. Bükülen ahşaplarla tasarlanan Thonet sandalyeler, De Stijl akımının sembolü haline gelen Red and Blue koltuk, yıllar geçse de popülaritesini kaybetmeyen Wassily sandalye, İskandinav tasarımlarının en güzel örneklerinden Flag Halyard ve tasarım dünyasının kraliçelerinden Charlotte Perriand imzalı mobilyalar tasarım dünyasına yeni bir bakış açısı getirerek tasarımcılara ilham veren ilk’lerin başında geliyor.

Metal Borulardan İlk Sandalye: Wassily Chair

Tasarım Tarihinin İlk'leri

Marcel Breuer

Macar kökenli tasarımcı mimar Marcel Breuer’in 1925-1926 yıllarında tasarladığı Wassily koltuk Bauhaus prensiplerini başarılı şekilde gözler önüne seren ikonik eserlerin başında geliyor. Dessau şehrine geldiğinde kendisine Adler marka bir bisiklet alan Breuer, bisikletinin hafifliğine ve sağlamlığına hayran kalmıştır, gidonunda kullanılan bükülmüş borulardan esinlenerek bir koltuk tasarlamayı aklına koymuş, bunun için önce Adler firmasına danışmış ama olumlu geri dönüş alamayınca Alman çelik üreticisi Mannesmann ile bir araya gelerek bükülmüş metal borulardan tasarladığı ilk koltuğu üretmiş ve yakın arkadaşı Wassily Kandinsky’nin ismini tasarımına ithaf etmiştir.

Wassily Chair


De Stijl Akımın İlk Örneklerinden Red and Blue Koltuk

Tasarım Tarihinin İlk'leri

Gerrit Rietveld tarafından 1917’de tasarlanan bu koltuk De Stijl sanat akımının üç boyutlu ilk örneklerindendir. Tinsel harmoniyi çarpıcı renkler ve keskin çizgilerle evrenselliğe taşıyan Hollandalı De Stijl akımı formu en basite indirgemiştir. İlk siyah olarak tasarlanan koltuk 1920 yılında De Stijl üyelerinden ressam tasarımcı Bart van der Leck tarafından kırmızı, mavi ve siyaha boyanmıştır. Bugün Cassina markası tarafından üretilmeye devam edilmektedir.

Red and Blue

Bükülen ahşaplarla ilk tasarımlar ve Michael Thonet

Tasarım Tarihinin İlk'leri

Avusturyalı mobilya tasarımcısı Michael Thonet ahşabı bükme tekniğini ilk olarak tasarımlarında kullanan bir vizyoner. Bu yöntem tasarım arenasında adeta çığır açmış ve mobilyaya yepyeni bir bakış açısı getirmiştir. Kayın ağacını su buharı ile yumuşatıp bükerek çivi veya vida kullanmadan sade ve estetik bir görünüm yakalayan Thonet’nin en meşhur sandalyesi No.14 yani Bistro Chair 1859-1930 yılları arasında 50 milyon satarak tasarım tarihinin efsaneleşmiş ürünleri arasındaki yerini almıştır.


Halatlarla Tasarlanan İlk Koltuk: Flag Halyard

Tasarım Tarihinin İlk'leri

Flag Halyard koltuk

Hans J. Wegner tarafından PP Mobler markası için 1950 yılında tasarlanan bu koltuk metal bir strüktüre sarılan 240 metrelik halatlardan oluşuyor. Fütüristik görünümünün ardında İskandinav tasarımının sade ve fonksiyonel yaklaşımını barındıran koltuğun hikayesi Wegner’in plajda geçirdiği bir güne uzanıyor. Kumların üzerinde hem biraz ileride oyun oynayan çocuğunu görebileceği hem de kuma batmadan üzerinde keyifli vakit geçirebileceği bir koltuk hayal eden ve eve döndüğünde yeni tasarımı için hemen eskizler çizmeye koyulan Wegner ahşabı kullanmaktaki yeteneğini bu sefer çelik ve halat malzemelerini kullanarak farklı bir boyuta taşıyor. Bu soğuk malzemelere sıcak bir hava katmak ve koltuğu daha konforlu hale getirmek için ise üzerine İzlanda koyunlarından yapılmış bir post ekliyor. Le Corbusier, Mies van der Rohe ve Marcel Breuer gibi erken modernistlere saygı duruşu niteliğinde tasarlanan Flag Halyard bugün İskandinav tasarım tarihinin ikonikleşmiş mobilyalarından biri.


İlk Kadın Mimar, Tasarımcı Ve Şehir Plancısı: Charlotte Perriand

Tasarım Tarihinin İlk'leri

Le Corbusier, Pierre Jeanneret, Charlotte Perriand tasarımı LC4 Pampas chaise longue Cassina

Charlotte Perriand XX. Yüzyıla damgasını vurmuş isimlerden biri. O Fransız bir avangard. Projeleri ve düşünceleri 1920’lerden günümüze kadar mimar ve tasarımcılara ilham kaynağı olmaya devam ediyor. O tarihteki ilk kadın mimar, tasarımcı ve şehir plancısı olarak bu mesleklerin yolunu kadınlara açan öncü bir kişilik. 1927 yılından itibaren Le Corbusier ile çalışmaya başlayarak başarılı projelere imza atan Perriand’ın en bilinen tasarımları arasında Le Corbusier ve Pierre Jeanneret ile birlikte tasarladığı B306 şezlong, Gran Confort koltuk, Jean Prouvé ile birlikte tasarladığı çalışma masaları ve kütüphaneler başta geliyor.

Naz Gürlek
Naz Gürlek Tüm Yazıları