preloader

Kraliyet Ailelerinin Yataklarında Frette

15.03.2017
Kraliyet Ailelerinin Yataklarında Frette

Yazı Boyutu:

1860 yılından beri Avrupalı kraliyet ailelerinin tercihi olan, Ritz, Raffles ve Orient Express misafirlerinin yataklarını ve masalarını süsleyen Frette, en kaliteli kumaşları eşsiz tasarımlar ile birleştirerek evleri süslüyor.

Yılın en uzun günü olan 21 Haziran, her yıl sadece on altı ülkeyi dil, kültür ve sanatsal geleneklerinin kökeninin farkı demeden ortak bir noktada buluşturur. Hayranlık uyandıran doğal ve tarihi güzelliklerle çevrili bu muhteşem ülkelerde 21 Haziran’da güneşin gün ortasında tam tepeden ışıldadığına şahit olunur. Yengeç Dönencesi, gece ve gündüzü eşitleyen hayali ve büyülü bir çizgi olarak kabul edilir. Frette, Yengeç Dönencesi’nin büyüleyici renkleri ve bizlere sunduğu doğal güzelliklerden ilham alarak İlkbahar-Yaz 2017 koleksiyonunda bu hayal çizginin büyüsünü odalarınıza getirdi.

Kraliyet Ailelerinin Yataklarında Frette

Frette’nin, çöllerden ormanlara, eski uygarlıklardan modern şehirlere kadar uzanan çok zengin bir kültür topluluğundan esinlenerek 5 farklı temada harmanlanan bu yeni koleksiyonuyla OGGUSTO okuyucuları için Yengeç Dönencesi’ne keyifli bir yolculuğa çıktık.

Flare (Hindistan)

Kraliyet Ailelerinin Yataklarında Frette

Şal deseni olarak da bilinen ve çok eski bir sembol olan Boteh’in bir simge olduğu, birkaç binyıl kadar eski tarihinin etkisinin hala hissedildiği Hindistan Yarımadası’na atıfta bulunan Flare temasında, gözyaşı motifinin günümüz damaskına dönüşümü, Jaipur şehrinin, kraliyet ailelerine ait bina ve kumaşlarının detaylarında görülen Boteh yazıtlarının bir izdüşümü.

Dome & Helix (Birleşik Arap Emirlikleri)

Kraliyet Ailelerinin Yataklarında Frette

Dome temasının ilham kaynağı Abu Dhabi şehri; Sheik Zayed camiinin antik Arap mimarisinde görülen detaylarla, dünyanın en fütüristik mimarisinin grafik unsurlarının iç içe geçtiği nadir bir tasarım anlayışını temsil ediyor.
Lükse atıfta bulunan Helix temasının özünü oluşturan geometrik desenlerin kökleri ise, Dubai’nin dikkat çekici helezon şeklindeki Cayan kulesi gibi görkemli gökdelenlere uzanıyor.

Kala & Shield (Nijerya)

Kraliyet Ailelerinin Yataklarında Frette

Antik zırhlar, ahşap büyük kapılar, objeler ve kabilelere özgü takılar… Tüm bu özel objeler Nijerya’nın hatıra defterinden bir alıntı gibi. Nijerya’da, kendilerine has bir yöresel dil ve kültüre sahip Igbo halkı özel bir öneme sahiptir. İnsanları, hayvanları ve soyut kavramları sembolize eden çeşitli maske ve kıyafetlerde görülen etkisiyle bilinen Igbo sanatı ise, etnik bir çizginin, altın ve gümüş dokunuşlarla farklı bir tanım kazandığı Kala and Shield temasına ilham kaynağı oldu.

Tattoo Diamond (Meksika)

Kraliyet Ailelerinin Yataklarında Frette

Dünya tarihinin en sofistike kültürlerinden birine sahip Maya uygarlığının da anavatanı olan Meksika, son derece renkli ve eğlenceli doğal güzellikleri barındıran özel coğrafyalardan biridir. Tatoo Diamond teması, tabiata ve tabiat tanrılarına ithaf edilmiş eserleri yaratan son derece yetenekli sanatçılara sahip Mayaların benzersiz kültür dokusundan esinlenmiştir. Çok çok eski sanat eserlerinin günümüze jakar ile uyarlandığı tasarımların geometrik ve minimal desenleri, Mayaların detaycı mimarisine atıfta bulunuyor.

Chiné (Çin)

Kraliyet Ailelerinin Yataklarında Frette

Hem kültür yapılanmasında, hem de sanatsal anlatımlarında zengin bir çiçek sembolizminin öne çıktığı Çin kültürden etkilenen Chiné temasında, çiçek desenlerinin yoğun olarak kullanıldığı çağdaş jakar tasarımları dikkat çekiyor. Koleksiyon, Çinlilerin yaşam stilinde, sanat, şiir ve geleneklerinde etkisini gösteren, masalsı kültürünün bir parçası gibi hissetmenizi sağlıyor.

OGGUSTO
OGGUSTO Tüm Yazıları