preloader

Evinizi Gustolu Gösterecek 10 Öneri

06.12.2021
Evinizi Gustolu Gösterecek 10 Öneri

Yazı Boyutu:

İç mekân tasarımcısı Colin King, birkaç küçük değişiklikle evinizi kişiselleştirmek ve stil sahibi bir görünüm yaratmak için yapabileceğiniz ilham dolu fikirler veriyor.

İç mekân tasarımcısı Colin King’i Roman&Williams Guild, Zara Home, HAY, TRNK, Home Depot, Benjamin Moore ve Crate&Barrel gibi çeşitli markalarla gerçekleştirdiği başarılı projelerden tanıyoruz. Tutkularının peşinden giden çok yönlü bir karaktere sahip olan Colin, profesyonel bir dansçı olarak başladığı kariyer serüvenine art direktörlük, iç mekân tasarımı ve son olarak da ürün tasarımı yaparak devam ediyor. “Çocukken topladığım çakıl taşlarını eve getirip raflarda onları en güzel şekilde sergilemek için yerleştirmeler yapardım. Bugün yaptığım iş için de bunun biraz büyük ölçekli hali diyebiliriz. Ellerimi kullanarak objeler arasında dengeli bir bütün yaratıyor, onların ait olduğu yerleri bulmaya çalışıyorum” diyor.

Onun dekorasyon alemi, rafine detaylarla şekillenmiş sakin mekânlara işaret ediyor. Küçük dokunuşlarla evinizde gustosu yüksek bir atmosfer yaratmak için Colin King’in yaratıcı önerileri size ilham verecek.

El Yapımı ve Nadide Parçalar Kullanın

Evinizi Gustolu Gösterecek 10 Öneri

Blooming Ville

“Anılar ve yaşanmışlıklar bir mekânın kimliğini belirleyen en önemli unsurlardandır” diyor Colin King ve şöyle ekliyor: “İç mekân tasarımını yaptığım evlerde seyahatlerden getirilmiş aksesuarlar, zanaatkâr parçalar, el işi seramikler gibi ev sahiplerinin kişisel anılarını yansıtan objelere yer vermeye önem veririm. Bir mekânı özgün kılan şey, dekorasyonun orada yaşayanların karakterini yansıtmasıdır.”

Yastıklarınızı Yenileyin

Evinizi Gustolu Gösterecek 10 Öneri

H&M

“Kanepe ve koltukları süsleyen yastıkları ve throw’ları değiştirmek bir mekâna yeni bir soluk katmak için çok pratik ve kolay bir yöntem. diyor Colin. Kış aylarında kürklü ve yünlü yastıklar yazın ise keten kılıflar tercih edebilir, farklı renkler ve desenler kullanarak evinizin aurasını küçük bir dokunuşla değiştirebilirsiniz.

Kitapları Yaşam Alanınızdan Eksik Etmeyin

Evinizi Gustolu Gösterecek 10 Öneri

Rolf Benz

“Kitapsız bir evin bana göre ruhu yoktur. Salonda duvarı kaplayan bir kitaplık ve kitaplarla dolu raflar o eve yuva hissini aşılar. Tasarladığım mekânlarda kitaplığı kurgulamak benim için puzzle yapmak gibi. Her şey yerli yerini bulduğunda ortaya kitaplarla yaratılmış mükemmel bir denge çıkar” diyor Colin King.

{77874}

Wabi Sabi Felsefesine Kulak Verin

Evinizi Gustolu Gösterecek 10 Öneri

Maisons du Monde

Herkes kusursuzluğa ulaşmak için çabalarken King tasarladığı mekânlarda kusurluluğu arıyor. Japonlara özgü yaşam sanatı Wabi Sabi‘nin izinde, objeyi sıra dışı ve benzersiz kılan tesadüfi kusurları, el işi objeler ve sanat eserleriyle mekânlarına dahil ediyor. Colin King bu konuda şunlları söylüyor: Sanatçı ve zanaatkâr atölyelerini gezmeyi ve oralardan alışveriş yapmayı seviyorum. Öyle parçalar seçiyorum ki kullandığım mekânlarda sanki yıllardır orada duruyormuş hissi veriyor.

Zamansız Mobilyalar Seçin

Evinizi Gustolu Gösterecek 10 Öneri

Cassina

Dekorasyon trendlerine takılıp kalmaktansa zamansız bir stil yaratmayı savunan Colin King, “Ev, içinde yaşayanlarla evrilir ve bu belirli bir zaman gerektirir. Trend olan popüler bir mobilya tercih etmek hem kısa vadeli hem de pahalı bir çözümdür. Benim yöntemim bir mobilya satın alırken önce kendime sorduğum şu üç soru: Fonksiyonel mi? Enteresan mı? Zamansız mı?”

Yatağınızı Yeniden Giydirin

Evinizi Gustolu Gösterecek 10 Öneri

Flexform

“Yorucu bir günün ardından kendinizi mükemmel yatağınızın kucağına atmaktan daha güzel ne olabilir ki?” diyor Colin ve şöyle ekliyor: “Yatak odanızda rahat ve zahmetsiz bir stil yaratın. Sadece ihtiyacınız olanlara yer verin ve yatağınız başrolde olsun. Fazlalıklardan arındırılmış, düzenli ve rafine bir görünüm yarattıktan sonra iş, yatak tekstillerini tercih etmekte. Kalıp gibi yapılmış bir yataktansa bir tarafı katlanmış bir yatak örtüsü, yatağın üzerine atılmış gibi duran yastıklar daha doğal ve çekici bir kurgu yaratacaktır.”

{77800}

Duvarlarınızda Sanat Eserlerine Yer Verin

Evinizi Gustolu Gösterecek 10 Öneri

Boråstapeter

Bir mekênı daha çekici ve gustosu yüksek kılmanın ilk adımı King’e göre sanat eserlerinden geçiyor. Salonunuzun duvarında galerilerden seçtiğiniz tablolarla yapacağınız başarılı bir kombinasyon algıda çekicilik yaratacaktır. King “Sıralanmış askerler gibi değil büyük ve küçük, farklı ebatlarda tablolar arasında doğal bir denge yaratarak ve aynı zamanda görsel boşluklar bırakarak kurguluyorum kompozisyonlarımı” diyor.

Işığa Göre Yerleştirin

Evinizi Gustolu Gösterecek 10 Öneri

H&M

King, “Evin karakterini yaratırken ışık büyük bir rol oynuyor. Sabahtan geceye, bir mevsimden diğerine ışık ve gölgelerdeki değişiklikler mekânda sakinleştirici ve rahatlatıcı bir etki yaratmalı, bu nedenle odadaki ışığa göre malzeme ve yüzeylerle oynamak önemlidir” diyor.

Yatağınız Güneş Işığı Alsın

Evinizi Gustolu Gösterecek 10 Öneri

Gubi

Uzmanlar kış aylarında güneş ışığından yararlandığımız süre kısaldığından uyku hormonu olarak da bilinen melatonin üretiminin artığını söylüyorlar. Güneşli kış günlerinde evde perdeleri sonuna kadar açın ve güneşin şifalı ışınlarının iç mekânlara kadar ulaşmasına izin verin. Colin King, doğal ışıkla aydınlanan mekânlarda renklerin çok daha doğal ve taze göründüğünün altını çiziyor.

{77965}

İkonik Tasarımlardan Yararlanın

Evinizi Gustolu Gösterecek 10 Öneri

Vtwonen

Colin King, tasarım literatürünün yıldız oyuncularının hem zamansız görünümleri hem de fonksiyonel yapılarıyla eviniz hangi stilde olursa olsun uyumlu bir bütün oluşturacağının garantisini veriyor. Eero Saarinen’in 1956 yılında Knoll markası için tasarladığı Tulip sandalyelerle kurgulanmış bir yemek masası, sanat eserlerinin süslediği bir duvarın önünde çağdaş ve gustosu yüksek bir atmosfer yaratmak için tercih edebileceğiniz harika bir ikonik tasarım.

Naz Gürlek
Naz Gürlek Tüm Yazıları