preloader

2021 Dekorasyon Trendleri

03.12.2019
2021 Dekorasyon Trendleri

Yazı Boyutu:

Yeni yaşam pratikleri doğrultusunda 2021’in evlerinde öne çıkacak trendler neler? Hangi renkler, malzemeler, form ve stiller yükselişe geçiyor? 2021 ev dekorasyon trendlerini keşfedin.

Trend uzmanı Li Edelkoort pandemi sürecinde evlerimize verdiğimiz önemin artığını ve yaşam alanlarımızı kişisel ihtiyaçlarımız doğrultusunda yeniden düzenlemeye başladığımızı söylüyor. Ofis, spor salonu, restoran kısacası her şeyimiz haline gelen evlerimizde 2021 yılı itibariyle daha işlevsel kurguların peşine düşeceğiz. Edelkoort, multifonksiyonel mobilyalarla konforlu bir mekan aritmetiği arayışına gireceğimizi belirtiyor. Yeni yaşam senaryolarının izinde 2021 dekorasyon trendleri için okumaya devam edin…

Sürdürülebilir Tasarım

2021 Dekorasyon Trendleri

Lexington

Uzmanlar 2021’in bir tür farkındalık çağı olacağına işaret ediyorlar. Dekorasyon markalarının üretim şekillerinde radikal değişiklikler yaratan sürdürülebilirlik kavramı yeni tasarımlarda kendini daha çok yer bulacak. Tasarımcılar ürünlerini şekillendirirken kullandıkları malzemeleri ve karbon salınımı düşük üretim tekniklerini yeniden gözden geçirecekler. Bioplastik, geri dönüşüm veya üst dönüşüm malzemeler dekorasyon devlerinin yeni koleksiyonlarındaki yerini alacaklar.

Organik Formlar

2021 Dekorasyon Trendleri

Ferm Living

Geçtiğimiz sene tasarım fuarlarının yıldız oyuncalarının ortak noktası, kıvrımlı, boğum boğum sevimli formları, neotenik yaklaşımları, insanda iyi duygular uyandıran renkleriydi. 2021’de de popülaritesi koruyan bu organik formlar kanepelerden, top gibi koltuklara, yuvarlatılmış hatlarıyla aydınlatmalara kadar dekorasyonun her alanında karşımıza çıkıyorlar. Mekana dinamik bir çekicilik ve akıcılık kazandıran organik formlara evinizde yer açma vakti!

70’ler Geri Dönüyor

2021 Dekorasyon Trendleri

Cole&Son

Tasarım dünyasının tanınmış markaları son koleksiyonlarında 1970’lerin renkli ve eğlenceli stiline saygı duruşuna geçiyorlar. Mobilyalarda yuvarlatılmış hatlar, kalem bacaklar, canlı tonların başını çektiği bir renk paleti, psychedelic desenler ve retro çizgilerle evlerde disko çağına geri dönüyor, daha iyi hissettiren ve pozitif enerji veren seçimlere yöneliyoruz. Renk ve desenlerin özgür frekanslarıyla evlerde 70’lerin funk ruhunu yeniden canlandırıyoruz.

{773050}

Cocooning Akımı

2021 Dekorasyon Trendleri

IBLaursen

Rahatlık, samimiyet ve keyif cocooning felsefesinin anatomisinde var. Covid-19 sonrası evlerde geçirdiğimiz uzun vakit evlerimizin değerini anlamamızı sağladı. Kişisel kozamıza çekildik, dış dünyadan soyutlandık ve içinde kendimizi iyi hissedeceğimiz bir alan kurgulamaya çabaladık. İşte Cocooning akımı da tam buna işaret ediyor. Vücudumuzu sarmalayan bir kanepe veya koltuk, kadife gibi yumuşak tekstiller, ahşap dokular cocooning’in mihenk taşları arasında.

Arts&Craft Yükselişe Geçiyor

2021 Dekorasyon Trendleri

Affari Of Sweden

İnsanlar günden güne el işçiliğinin değerini ve biricikliğini daha iyi anlıyor ve artizanal tasarımlara yöneliyorlar. El dokuması kilimler, hazeran ve hasır örgülü mobilyalar, seramik aksesuarlar, üfleme cam aydınlatmalar evlerde karşımıza daha çok çıkacaklar. 19. yüzyılın hızla endüstriyelleşen global dünyasına bir başkaldırı olarak doğan Arts&Craft akımı yeniden gündeme geliyor. Sanayileşmenin karşısında sanatsal bir eylem olarak doğan bu akım dijital teknolojilerin şekillendirdiği yaşamlarımızda kendine yer buluyor.

İç Mekan Bitkileri

2021 Dekorasyon Trendleri

Eightmood

2020 birçoğumuz için köklere döndüğümüz, basit yaşam prensiplerini yeniden benimsediğimiz bir yıl oldu. Evlerde kapalı geçirdiğimiz uzun süreç dört duvar arasına sıkışmış bedenlerimizi evimize bitkiler alarak onlarla bağ kurmaya teşvik etti. Bir bitkinin yaşam döngüsünü gözlemlemenin büyüsünü, yeşilin sakinleştirici, huzur veren kimyasını yeniden keşfettik. Uzmanlar iç mekan bitkilerinin 2021 evlerinde popülasyonunu artıracağına işaret ediyorlar.

{771665}

Yüz Silüetleri

2021 Dekorasyon Trendleri

Bloomingville

İlk olarak 2020’de karşımıza çıkan bu trend 2021’de de yükselerek gelişimine devam ediyor. İlkel ve basit çizgilerle şekillendirilmiş yüz figürleri ev tekstillerinden, aksesuar ve tablolara kadar evin farklı yerlerinde karşımıza çıkacak.

Dört Mevsim Hasır+Rattan

2021 Dekorasyon Trendleri
Nordal AW2020 Campaign Photo by Mikkel Völcker

Nordal

Eskiden hasır ve rattan mobilyalar bahçe dekorasyonunun vazgeçilmez elemanlarıyken iç ve dış mekan arasındaki sınırların belirsizleşmesiyle salon, mutfak ve hatta yatak odalarına da dahil olmaya başladılar. Hafifliği ve doğallığı ile tercih nedeni olan hasır koltuklar, rattan yatak başları, hasır kapaklı dolaplar, rattan komodinler iç mekanlarda farklı stillerle uyumlu bir bütün yaratıyorlar.

Naz Gürlek
Naz Gürlek Tüm Yazıları