preloader

İç ve Dış Mekanlar İçin Bitki Satın Alabileceğiniz Markalar

İç ve Dış Mekanlar İçin Bitki Satın Alabileceğiniz Markalar

Yazı Boyutu:

İç ve dış mekânlarda yeşil alanlar yaratmak ve dekorasyonda farklılık yaratmak isteyenler için en iyi bitki markalarını bir araya getirdik.

Dünyanın içinde bulunduğu durumla beraber yeşil alanlara, bitkilere daha çok ihtiyaç duyuyoruz. Özellikle evden çalışanlar için çalışma ortamlarını daha huzur verici hale dönüştürmek önemli bir hal aldı. Evini yeşillendirmek isteyip de nereden bitki alacağına karar veremeyenler için botanik markalarını derledik. Küçük veya büyük bitki seçenekleri bulabileceğiniz markaları keşfedin.

Bakımı kolay bitkiler için: Little Miss Kaktüs

İç ve Dış Mekanlar İçin Bitki Satın Alabileceğiniz Markalar

Kuruluşu Ocak 2017 olan kaktüs ve sukkulentlerle yola çıkan harika bir adresle buluşturuyorum sizi. İlk açıldığı günden beri takibinde olduğum Sezen Hanım’ın, minik dokunuşlarla sizlere sunduğu iç mekân bitkileri burada mevcut. Sadece bitki alışverişi değil aynı zamanda bitkilerle ilgili bilgilendirmeler de sunan bir hesap kendisi. Benim Little Miss Kaktüs’te en çok tercih ettiğim bitkiler ise evinde pati dostum küçük kedim olduğu için hayvanlara toksik olmayan bitki türlerinden.

Özel tasarımlar için: Arelia Flowers And Events By Hüseyin Avni Özkan

Ulusal ve uluslararası düzeyde pek çok organizasyona başarıyla imza atan marka, geniş ürün yelpazesiyle hayatınızın her alanına güzel dokunuşlar yapıyor. Marka sahibi Hüseyin Avni Özkan’ın her projede bizzat kendi dokunuşlarına tanık olabilirsiniz. Ev ve iş yerlerinizde sizlere özel olarak tasarlanmış ürünleri bulunuyor. Son zamanların modası evlerimizde görmek istediğimiz teraryumlar için de harika tasarımlar var. Sadece iç mekân ve kesme çiçekle sınırlı kalmayan marka, balkon ve bahçelerinize de harika dokunuşlar yapıyor. Mutlaka takip etmeniz gereken hesaplar arasında bulunan firmanın, Kemerburgaz ve Göktürk’teki dükkânı da içinizi açacak kalitede.

Bitki aksesaurları almak ve botanikle ilgili bilgiler paylaşmak için: PLOT (Plant Lovers of Turkey Shop)

Instagram’da bitki topluluğu hesabı @PlantLoversOfTurkey’nin bitki ve bitki aksesuarları satışı yapan dükkânı. Bitki tutkunlarının ihtiyaçlarından yola çıkarak tasarlanan ürünler arasında şunlar var:

  • Köklendirme İstasyonu

  • Sarmaşık Merdiveni

  • Özel Karışım Topraklar

  • Saksı Askıları

  • Sepet Çantalar

  • Saksı

  • Bitki

PLOT, sosyal medya üzerinden Türkiye’deki bitki tutkunlarını bir araya getiriyor. Peki bitki aşıkları neden PLOT’u takip ediyorlar? Hangi bitkinin hangi ışığa, nasıl bir toprak karışımına ihtiyacı var, sulaması nasıl yapılmalı, yapraklar bize ne anlatıyor, bitki zararlılarıyla nasıl mücadele etmeli, köklendirme ve çoğaltma nasıl yapılmalı, bitki bakımıyla ilgili kadim bilgiler, neden annelerimizin unuttuğu bitkiler bizim üstüne titrediklerimizden daha sağlıklı… Bitki tutkunları, tüm bu deneyim ve sorularını (ve tabii binbir emek vererek büyüttükleri bitkilerinin harika fotoğraflarını) PLOT’u etiketleyerek paylaştıkça topluluğun sayfasında ve hikâyelerinde yer alıyor. Topluluğa dahil olan tüm bitki severler bu deneyimlerden ihtiyaçları olanı alıyor, kimi zaman sorulara deneyimleri doğrultusunda cevap veriyor. Böylece tüm bitki severler birlikte büyüyor.

{773607}

Geniş iç mekân bitkileri ve dekoratif saksılar için: Botanikama

Botanikama, geniş iç mekân bitki yelpazesi ve dekoratif saksılarıyla öne çıkan markalar arasında yer alıyorlar. Aynı zamanda Hollandalı girişimciler ve uzmanlar tarafından yeniden yorumlanmış ve yüzde 99 doğal Hindistan cevizi lifi ile harmanlanarak elde edilmiş dekoratif saksılar ve kokodamalardan oldukça seçkin çeşitlerin de satışları mevcut. Sitelerinde satın almak istediğiniz ürünlerle ilgili bilgi ve bakım kısmına da oldukça güzel yer verilmiş.

Yalın bitki objeleri ve iç mekân bitkileriyle ilgili danışma almak için: MÜZ

MÜZ; sıra dışı bitkiler, yalın malzemeler ve doğal objeler sunuyor. Çeşitli bitkiler, teraryum, saksı, bahçe aletleri, kitaplarla zengin bir seçenek mevcut. Aynı zamanda bitki meraklılarına kendi fikir ve tasarımlarını gerçekleştirebilmeleri için malzeme ve imkân sağlıyor. Çalışma alanları ve profesyonel mekânlara iç mekân bitkilendirme konusunda danışmanlık ve uygulama hizmetleri de veriyor.

Airplant ve Kokedama gibi farklı bitkiler için: Herbball

Herbball markasının tutkusu iç mekân bitkileri ve iç mekân bitki tasarım atölyesinden doğuyor. Sıra dışı iç mekân bitkileri ve farklı dekorasyon tasarımıyla ilgileniyorsanız sayfayı mutlaka ziyaret etmelisiniz. Gözde Özuğur’un bitkilere olan aşkıyla sahip olduğu markası sizi geniş bir ürün yelpazesiyle buluşturuyor. Hava bitkileri olan airplantlardan kokedemaya kadar harika seçenekler sunuyorlar. Üstelik bitki aşıkları eğer üzerinde bitkili takı seviyorsa mutlaka küpelere de göz atmalı.

{77971}

Minimalist bitkiler ve özel tasarım çerçeveler için: Cocodema

2017 yılında Sibel Gürcüoğlu tarafından kurulan Cocodema, ismini bir Japon sanatı olan kokedamadan alıyor. Koke (yosun) ve dama (top) kelimelerinden oluşan, Wabi-Sabi felsefesiyle yola çıkan Cocodema; bitki odağındaki tasarımlarında yardımcı materyal olarak sürdürülebilir ve doğa dostu malzemeler kullanmaya özen gösteriyor. Eviniz veya ofisinizde minimalist bitkilere ve özel tasarım çerçevelere ev sahipliği yapmak isterseniz sitelerini ziyaret edebilirsiniz.

Sürdürülebilir bitki tasarımı için: ROOT

Sürdürülebilir bitki tasarımlarıyla öne çıkan markanın harika objeleri mekânınıza şıklık katıyor. Kullandıkları malzemelerde öncelikli seçimleri doğal olması ve sonrasında geri dönüştürülebilir olması. Genellikle de pirinç, ahşap ve canlı materyal kullanılıyor. ‘ROOT’; yaşamın döngüsü ve süreçteki dönüşümü sırasında görünmeyen, toprak altında kalan kısmın yani kökün her daim sade ve güçlü olmasından yola çıkarak yaratılmış.

Farklı kaktüs çeşitleri için: Gron Atölye

Sizlerle şimdilik Instagram hesabı üzerinden buluşan birbirinden güzel ve farklı türleri ile kaktüs severlerin kendini kaybedebileceği bir hesap paylaşıyoruz. Özel tasarım saksıları ve kaktüs çeşitleriyle ilgileri üzerinde topluyor.

{773546}

Bonus

Birçok bitki markasını bir arada görmek için: Hipicon

Her şeyi bir arada bulabilme imkânı ve harika tasarımcılarıyla çok sevilen web sitesi Hipicon, hem bitki hem de saksı çeşitleriyle harika tercihler sunuyor. Toprak saksılardan ayaklı saksılara kadar evlerinizdeki tüm bitki türlerine uygun saksı bulabileceğiniz tasarımlar mevcut. Saksı tasarımlarıyla ve bitkilerle göz alıcı bir dekorasyon yaratmak isterseniz, web sitesini incelemeye başlayabilirsiniz!

OGGUSTO Botanik Editörü Duygu İlayda Çetin’in diğer yazılarını okumak için tıklayın.

Dünyadan en yeni haberleri ilk bilen olmak için OGGUSTO’nun haftalık e-bültenine kaydolun.

Duygu İlayda Çetin
Duygu İlayda Çetin Tüm Yazıları