preloader

Yurt Dışında Okuyacak Öğrencilere Kolaylık Sağlayacak Öneriler

02.01.2023
Yurt Dışında Okuyacak Öğrencilere Kolaylık Sağlayacak Öneriler

Yazı Boyutu:

Gün geçtikçe yurt dışında eğitim almak isteyen öğrencilerin sayısı da artıyor. Ülkeler arasında ulaşımın kolaylaşması ve ilerleyen teknoloji, bunun en önemli sebeplerinden. Peki, yurt dışında okuyacak öğrencilere neler kolaylık sağlar? Bu önerileri sizler için derledik.

Yurt dışında eğitim almak, gençlerin geleceği için önemli ve değerlendirilmesi gereken seçeneklerden biri. Gittikleri ülkelerde kariyer imkanlarından faydalanmak, dil eğitimi almak ve ülkenin güzelliklerini tanımak başlı başına bir tecrübe. Peki, yurt dışında eğitim almak isteyen bir öğrenci ne gibi hazırlıklar yapmalı da işlerini kolaylaştırmalı? İşte yurt dışında okuyacak öğrencilere kolaylık sağlayacak öneriler…

Doğru Bölümü Tercih Edin

Yurt Dışında Okuyacak Öğrencilere Kolaylık Sağlayacak Öneriler

İnsanın evinden, ülkesinden ve dilinden uzakta olması yeterince zor olacak. Öyleyse eğitim almak için doğru alanı tercih etmek çok önemli. Yurt dışında okumak istemek güzel bir tercih olabilir ancak ne istediğini bilmek de bir o kadar önemli. Size hitap eden, ileride yapmaktan keyif alacağınız bir alanı seçmelisiniz.

Öğrenci Burslarını Araştırın

Yurt Dışında Okuyacak Öğrencilere Kolaylık Sağlayacak Öneriler

Eğitim alacağınız üniversitenin bulunduğu ülkede öğrenci bursu imkânlarını araştırmak, gitmeden önce yapacağınız ilk işler arasında olabilir. Kendi ülkenizden uzak bir yere gitmek demek, maddi olarak her zaman ihtiyaçta olacağınıza işaret eder. Haliyle bir burs olanağı hiç de fena olmaz.

Burssuz okuyacak öğrencilere ise avantajlı bir teklif var;

EF Uluslararası Dil Kampüsleri yurt dışı yaz okulu, dil okulu veya akademik eğitim programlarında, HSBC Premier müşterilerine özel %20’ye varan indirim ayrıcalığından yararlanabileceğinizi unutmayın.

Üniversite İçin Gidiyorsanız Dünyanın İyi Okullarını Hedefleyin

Yurt Dışında Okuyacak Öğrencilere Kolaylık Sağlayacak Öneriler

Üniversite yılları denildiğinde herkesin aklına bir dersten öteki derse koşarken yaşanan telaş, final ve vize zamanı uykusuz kalınan geceler gelse de kampüs hayatı yıllar sonra bile yüzünüzde gülümsemeye yol açar. Peki, hangi üniversiteler hedeflenmeli? Uluslararası öğrencilerin en çok tercih ettiği üç üniversite ise şöyle;

Yüksek sayıda uluslararası öğrenciye de ev sahipliği yapan Cambridge, İngiltere’de tarihi birikimiyle dikkat çeken bir devlet üniversitesi. 1209’da kurulan üniversitenin binaları bile tarihi bir mirasa sahip.

Amerika Birleşik Devletleri’nin Kaliforniya eyaletinde yer alan Stanford Üniversitesi, oldukça köklü bir geçmişe sahip. Dünyadaki en büyük 3. bütçeye sahip olan özel üniversitenin aynı zamanda 17 bine yakın öğrencisi mevcut. “Özgürlüğün rüzgarı eser” sloganı ise okulun mottosunu temsil eder nitelikte.

1754 yılında New York’ta kurulmuş olan Columbia Üniversitesi, New York eyaletinin en eski üniversitesi olma özelliğine sahip. Şehrin tam ortasına kurulmuş bu üniversite, hem kampüs hayatı yaşarken hem de şehri keşfetmenize olanak sağlıyor. Okula kabul sürecinde sadece notlardan ziyade okul dışı aktivitelere de önem veren üniversitenin kabul oranları ise diğer üniversitelerle karşılaştırıldığında daha yüksek.

Banka Hesabı ve Döviz İşlemlerini Gitmeden Halledin

Yurt Dışında Okuyacak Öğrencilere Kolaylık Sağlayacak Öneriler

Söz konusu yurt dışında eğitim almak olunca, kolaylık sağlayacak maddelerden biri de HSBC gibi global bir bankada Global Premier Hesap açarak bankacılık işlemlerinizi yurt dışına gitmeden önce halletmek…

Global Premier hesabınızı USD, EUR, GBP, AUD ve CAD para birimleri cinsinden açabilir ve yurt dışındaki ana hesabınız olarak kullanabilirsiniz.

Böylelikle, HSBC Premier Banka Kartı ile Global Premier Hesabınızdan tüm bankaların ATM’lerini kullanarak ücretsiz olarak para çekebilirsiniz! Örneğin, HSBC Premier Banka Kartı ana hesabınızı Sterlin olarak belirleyerek, İngiltere’deki tüm ATM’lerden ücretsiz ve komisyon ödemeden Sterlin, ana hesabınızı Kanada Doları olarak belirleyerek Kanada’daki tüm ATM’lerden ücretsiz ve komisyon ödemeden Kanada Doları çekebilirsiniz.

HSBC Global Premier Hesap ile Öğrencilerin Yaşamı Yurt Dışında Daha Kolay

Yurt Dışında Okuyacak Öğrencilere Kolaylık Sağlayacak Öneriler

HSBC, Global Premier Hesap ile çocuklarınızın en iyi eğitimi almasının ne kadar önemli olduğunu biliyor ve Global Premier Hesap ile öğrencilere ve ailelerine destek olmak için yurt dışı eğitim süreci boyunca tüm ihtiyaçlarına uygun çözümler sunuyor. Kısaca Global Premier Hesap hem yurt dışında okuyacak gençlere hem de onların ailelerine ayrıcalıklarla dolu bir bankacılık deneyimi sunuyor.

HSBC Global Premier Hesap ile;

Eğitim kredinizi masrafsız alabilirsiniz. Sizin veya aile bireylerinizin eğitim ihtiyaçlarını karşılamak için özel olarak hazırlanmış olan eğitim kredisinden Premier müşterilere özel faiz oranlarıyla masraf ödemeden faydalanabilirsiniz.

Yurt dışı vize başvurusu ve okul kayıt işlemlerinde kullanabilmeniz için bankada bulunan varlığınızı gösteren bir Referans Mektubu temin edebilirsiniz.

Kişiye özel Premier müşteri temsilcisi ile görüşmelerinizi yapabilirsiniz. Finansal piyasalar konusunda uzmanlaşmış, SPK lisanslı, Premier Müşteri Temsilciniz risk seviyenize uygun kapsamlı birikim yönetimi ürünleri sunar. Ayrıca müşteri temsilcisiyle istediğiniz an iletişime geçebileceğiniz için ihtiyaçlarınıza en uygun ve hızlı şekilde çözüm bulma şansına da sahipsiniz.

Varlık kriterini sağlayan Premier ebeveynlerin 18-30 yaş arasındaki çocuklarına Premier tanımlanarak Premier’in ayrıcalıklarından yaralanabilir. Ebeveynlerin 13+ çocukları, ek kart ve banka kartlarından, 12+ çocukları ise HSBC Premier Banka Kartı imkanından faydalanabilir.

Global Premier Hesap’a başvuru yapmak için tıklayın.

Sağlık Sigortasını İhmal Etmeyin


Sahip olduğumuz en değerli varlığımız, kuşkusuz sağlığımız. Hayatın karşımıza ne zaman hangi sürprizlerle çıkacağını bilemediğimize göre, sağlık sigortası yaptırmak çok önemli. Tabii, vize başvurusunda seyahat sağlık sigortası yaptırmak zorunlu fakat tercihinize göre gideceğiniz ülkenin şartlarını araştırarak ek bir sağlık sigortası yaptırabilirsiniz.

*Bu içerik HSBC iş birliğinde hazırlanmıştır.

Damla Karakuş
Damla Karakuş Tüm Yazıları