preloader

Uzaktan Çalışma Modelinde Yöneticiler İçin Verimlilik İpuçları

27.03.2022
Uzaktan Çalışma Modelinde Yöneticiler İçin Verimlilik İpuçları

Yazı Boyutu:

Günümüzde pek çok şirket, uzaktan veya hibrit çalışma modellerini uyguluyor. Yöneticiler için uzaktan çalışma modelinde verimlilik için ipuçlarını paylaşıyoruz.

Bir sağlık krizi olarak başlayıp devamında ekonomik açıdan da küresel bir kriz haline gelen pandemi, hayatımızda pek çok değişimi zorunlu kıldı. Uzaktan çalışma ve dijital teknolojileri etkin kullanma gibi bazı değişimlerin kalıcı hale gelmesi, iş yerlerinde bazı tedbir ve yatırımları da gündeme getirdi. Günümüzde pek çok şirket, uzaktan veya hibrit çalışma modellerini uyguluyor. Bu şirketlerde ekipler yönetenler için der farklı bir deneyim söz konusu. Bu yazımızda yöneticiler için uzaktan çalışma modelinde verimlilik için ipuçlarını paylaşıyoruz.

Uzaktan çalışma modelinin kalıcı hale gelmesi ve şirketlerin bir bölümünün de hibrit modele geçiş yapması, yöneticiler için şu sorular gündeme getirdi: Ekibimin gerçekten çalıştığını nasıl bilebilirim?”, “çalışanlar uzaktan çalışmak için gerekli araçlara sahip mi?” ,Uzaktan çalışmanın verimliliği düşürmemesi için ne yapmalıyım?”

Bu alanda yapılmış araştırmalara göre uzaktan çalışanlar iş yaşam dengesi kurmada zorluk çekmediğinden zamansızlık sorunlarını çok daha az yaşıyor. Uzaktan çalışanların moral ve bağlılık seviyesi artarken stres seviyesi azalıyor. Ekip içi işbirliği ise çok daha iyi duruma gelebiliyor. Uzaktan çalışmanın avantajları ve zorlukları her işletme için farklılık göstermekle birlikte, bu olumlu tablonun geçerli olabilmesi, uzaktan çalışan ekibin doğru yönetilmesiyle mümkün olabiliyor. Siz de uzaktan çalışan bir ekibi yönetiyorsanız verimlilik için şu noktalara dikkat etmelisiniz:

Çalışanlarla bağlantıda kalın

Uzaktan Çalışma Modelinde Yöneticiler İçin Verimlilik İpuçları

Uzaktan çalışma süreci zorunluluktan kaynaklandığında bu durumu bir fırsat olarak görüp ekip ruhunun gelişmesini sağlayabiliriz. Bunun için de belirli zaman dilimlerinde toplantılar düzenleyerek ekibi beyin fırtınası yapmaya teşvik edebilirsiniz. Bireyler arası iletişiminin yüzde 55inin yüzdeki ifadeler ve beden dilinden, yüzde 38inin ses tonu ve sesteki alçalıp yükselmeden, yüzde 7sinin ise kelimelerden oluşması görüntülü iletişimin önemini gösteriyor. Ekiple iletişim kurarken şeffaf bir yönetim benimsemek alışık olunmayan bu çalışma senaryosunda da verimliliğin üst düzeyde olmasında etkili olabiliyor. Olumlu geribildirimle çalışanları takdir etmeyi de unutmayın.

Planlı ilerleyin ve net olun

Uzaktan Çalışma Modelinde Yöneticiler İçin Verimlilik İpuçları

Belirsizlik hedefe odaklanmanın önünde engel teşkil edeceğinden beklentileri netleştirmek gerekiyor. Çalışanın iş yükünü görüp kendi çalışma programını oluşturabilmesi için acil” gibi öznel ifadeler yerine net teslim tarihi belirleyin ve beklentileri aktarırken görüntülü toplantı için de bir periyot belirleyin. Böylece işlerin aksamadan istikrarlı bir şekilde devam etmesini sağlayabilirsiniz.

İlerlemeyi kontrol edin

Uzaktan Çalışma Modelinde Yöneticiler İçin Verimlilik İpuçları

Uzaktan çalışırken bazı gelişmeleri gözden kaçırma olasılığı bulunuyor. Bu durumun önüne geçmek için görev için ne kadar ilerleme kaydedildiğini kontrol etmek gerekiyor. Faaliyet ve sonuç hakkında net görüşe sahip olmak için soru sormak iletişimi canlı tutmak açısından da iyi olacaktır. Elbette ilerlemeyi kontrol ederken ekibin iş için ne kadar vakit ayırdığına değil ortaya çıkardığı işin kalitesine dikkat etmek, bir başka ifadeyle sonuç odaklı olmak önem taşıyor.

Değerli hissettirin

Uzaktan Çalışma Modelinde Yöneticiler İçin Verimlilik İpuçları

Kimi işletmelerde uzaktan çalışma vardiyalı gruplar haline olabiliyor. Bu tür durumlarda fiziksel çalışma ortamında çalışanlar ile uzaktan çalışanlara aynı ekipman ve teknik desteği verebilmek motivasyonun düşmemesi açısından hassasiyet gerektiriyor. Karar alırken uzaktan çalışanları sürece dahil etmek, iş dışında da fiziksel, gelişimsel, finansal ve duygusal olarak desteklemek çalışanlara değerli hissettirecektir.Nasıl hissediyorsun”, evden çalışırken seni en çok zorlayan nedir” gibi sorular sorarak çözüm geliştirebilirsiniz. Özellikle yeni işe başlayıp uzaktan çalışan personel için ekibe dahil olduğunu hissettirmek için etkileşimi sürdürmeye teşvik edin.

Sabırlı olun

Uzaktan Çalışma Modelinde Yöneticiler İçin Verimlilik İpuçları

Uzaktan çalışma nedeni sosyal izolasyon ise yeni bir düzene adapte olmanın zorluğunu göz önünde bulundurun. her hatayı bir suistimal olarak görmemeye çalışın ve iyi bir yöneticinin en önemli özelliklerinden biri olan empati duygunuzu ön plana çıkarın.

Uzaktan çalışma, yeni yeteneklerin ve ekonomik fırsatların kapısını açıyor. Uzaktan çalışma gelecek şu an gündeminizde olmasa da bu konuyu gündeminize alarak gerekli altyapıya sahip olmanızı öneririz.

Erdal Kaplanseren
Erdal Kaplanseren Tüm Yazıları