preloader

LVMH, Tiffany & Co.'yu Satın Aldı

26.11.2019

Yazı Boyutu:

Fransız holdingi LVMH Moët Hennessy • Louis Vuitton S.A., Tiffany & Co. mücevher firmasını satın aldığını duyurdu.

Financial Times’da yayınlanan habere göre, Fransız lüks firması LVMH, ikonik Amerikan mücevher markası Tiffany & Co. için 14,5 milyar dolar teklif verdiği haberinin sızdırılmasından bir ay sonra, markayı satın aldı.

LVMH, Tiffany & Co.'yu Satın Aldı

LVMH, Tiffany & Co’yu 16,2 milyar dolara satın aldı. 25 Kasım Pazartesi sabahı yayınlanan basın bülteni ile satış onaylandı. Bültene göre lüks holding şirketi, elmas nişan yüzükleri ile ünlü Tiffany’nin her hissesi için nakit olarak 135 dolar ödeyecek. LVMH’in bir önceki teklifi ise hisse başına 120 dolar idi. Firmanın toplamda ödeyeceği tutar yaklaşık 16,2 milyar dolara tekabül edecek. Bu tutar, mücevher markasının satış haberi duyulmadan bir gün önceki hisse bedeli (hisse başına 98,55 dolar) üzerinden %37’lik bir kar payı gösteriyor. Ayrıca anlaşma, resmi olarak 350 milyon dolarlık net borcu da içeriyor.

LVMH, Tiffany & Co.'yu Satın Aldı

LVMH Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Bernard Arnault, satış için şu sözleri söyledi: “Tiffany’e yönelik sonsuz bir saygı ve hayranlık duyuyoruz. Onu, diğer tüm markalarımıza uyguladığımız özveri ve bağlılıkla geliştirmek niyetindeyiz. Tiffany'nin ikonik markalarımızın arasında yer almasından gurur duyacak ve Tiffany'nin gelecek yüzyıllar boyunca gelişmeye devam etmesini sağlamayı dört gözle bekleyeceğiz.”

{771128}

LVMH, Tiffany & Co.'yu Satın Aldı

Financial Times’a göre bu satış, lüks sektöründe bugüne kadar görülmüş en büyük anlaşma. Buna rağmen bazı analistler, firmanın 2011 yılında Bulgari için yaptığı 5,2 milyar dolarlık harcamayı da göz önünde bulundurarak, neden LVMH’in artık üst düzey olarak kabul edilmeyen bir marka için böyle bir harcama yapmak istediğini satış işlemi ile ilgili haberler konuşulmaya başlandığından beri sorguluyorlar.

LVMH, Tiffany & Co.'yu Satın Aldı

Bu devralım, bir yandan LVMH’e mücevher piyasasında daha güçlü bir yer sağlarken, bir diğer yandan LVMH’in oldukça hızlı bir biçimde büyüyen lüks sektöründeki, İsviçreli Richemont Group gibi firmalarla daha iyi bir şekilde yarışabilmesine olanak tanıyacak. Anlaşma, ayrıca LVMH’in uluslararası alanda Asya’dan sonra en büyük ikinci market olan Amerika’daki varlığını da arttıracak. Geçen ay Teksas’taki Louis Vuitton fabrikasının açılışı da Amerika’nın Fransız marka için büyük bir öncelik olduğunu göstermişti.

OGGUSTO
OGGUSTO Tüm Yazıları