preloader

Koronavirüs Sonrası Güzellikte Eyeliner Dönemi Mi Başlıyor?

31.05.2020
Koronavirüs Sonrası Güzellikte Eyeliner Dönemi Mi Başlıyor?

Yazı Boyutu:

Koronavirüs sonrası ön plana çıkan gözler için eyeliner dönemi yeniden mi başlıyor? Eyeliner’ın hakimiyet süreceği yeni döneme dair tüm detayları öğrenin.

Daha önceki krizlerde olduğu gibi bu krizde de tüketiciler zaruri olmayan harcamalarını azaltma eğilimi gösteriyor. McKinsey tarafından yayınlanan bir rapora göre ise, bu eğilimin etkileri kozmetik sektörüne kıyasla tekstil sektöründe daha çok hissedilmekte. 2001 yılındaki ekonomik krizde de görülen bu durum, “Lipstick Effect” olarak adlandırılıyor. Bu kavram, savaşlarda ve ekonomik buhranlarda bile insanların kendilerine hayatın devam ettiğini göstermek için kendilerini hayat bağlayacak nispeten lüks harcamalar yapması olarak açıklanmıştır. Önceki krizlerde kadınlar için bu kendini ruj ile göstermiş olan bu durum, Korona salgını günlerinde ise göz makyajı olarak karşımıza çıkıyor. Başta eyeliner olmak üzere, rimel ve far gibi göz makyajı ürünleri rekor satışlara ulaşıyor.

Koronavirüs Sonrası Güzellikte Eyeliner Dönemi Mi Başlıyor?

Ünlü Arap influencer Huda’nın çıkardığı Mercury Retrograde göz farları neredeyse çıktığı an bitti. Çin’in en büyük online lüks satış platformlarından T-Mall, göz makyajı ürünlerinde geçtiğimiz seneye kıyasla 2020’nin ilk çeyreğinde %41 artış görüldü. Yine Çin’de, #musthavesforfacemaskmakeup 100 milyondan fazla görüntülendi. Kimilerinin “Eyeliner effect” olarak tanımladığı bu etkinin sebeplerinden bir tanesi herkesin hayatının bir parçası haline gelmiş Zoom toplantıları olabilir. Bu toplantılarda daha bakımlı ve dinç gözükmek isteyen herkesin ilk tercihi ise göz makyajı ürünleri oldu. Bunun yanı sıra, işin başka bir boyutu daha var. TBWA’nın CSO’su Agathe Guerrier’e göre, maske takan insanların ne renk ruj sürdükleri onlar için çok da önem taşımıyor. Bunun yerine, ön plana çıkarabilecekleri tek yer olan gözlerine odaklanıyorlar. Hayatımıza son dönemde giren maskelerin uzun bir süre daha hayatımızda kalacağı düşünülürse göz makyajının popülerliğini koruyacağı söylenebilir.

Kaynaklar

BOF (Business of Fashion), Bloomberg, Insider, Jing Daily, Highsnobiety, Luxury Daily, McKinsey, Vogue Business, WWD (Women’s Wear Daily)

OGGUSTO
OGGUSTO Tüm Yazıları