preloader

Koronavirüs Sonrası Değişen Otelcilik Trendleri: Serap Akkuş

17.11.2020
Koronavirüs Sonrası Değişen Otelcilik Trendleri: Serap Akkuş

Yazı Boyutu:

Four Seasons Hotel Bosphorus Yeme-İçme Direktörü Serap Akkuş ile pandemi sonrası otelcilik sektörü ve değişen gastronomi trendleri üzerine sohbet ettik.

Koronavirüs Sonrası Değişen Otelcilik Trendleri: Serap Akkuş

Serap Akkuş

İçerisinde bulunduğumuz dönemde, otelcilik sektöründe meydana gelen trend değişikliklerinden bahsedebilir misiniz?

Şüphesiz oteller ve restoranlar bu dönemden en çok etkilenen sektörlerden biri oldu. Hepimiz yenilikler ve süprizler ile dolu bir zaman dilimi geçirdik. Mayıs ayından bu yana tüketici davranışları ve beklentilerine göre kendi işletmelerimizde farklı uygulamalar yaptık. Bu dönemde misafirlerin aslında dışarı çıkıp sosyalleşmek ile ilgili bir tereddüt yaşamadığını ancak güvenilir ve açık alanlara sahip mekanları tercih ettiklerini anladık. Minimum temas ve iletişim amaçlayarak, kişiselleştirilmiş hizmet verme yollarını sunduk. Şu anda oteller bütün birimlerinde misafirin çalışan ile olan temasını en aza indirecek uygulamalar getiriyor veya var olan uygulamaları geliştiriyorlar. Örneğin rezervasyon aşamasında misafirden bütün bilgileri alıp otele girdiklerinde check in, check out işlemlerini veya concierge hizmetlerini elektronik sistem üzerinden kolayca yapmaları sağlanıyor. Böylelikle misafirler resepsiyona dahi uğrama ihtiyacı hissetmiyorlar. Burada işletmelerin dikkat etmesi gereken nokta, önlem alırken kalite ve konfordan ödün vermemek. Yeni normallerimiz kapsamında en iyi konforu nasıl sağlayabiliriz diye düşünüp yaratıcı fikirler ile ülke turizmimizi ileri bir boyuta taşıyabileceğimize inanıyorum.

Koronavirüs Sonrası Değişen Otelcilik Trendleri: Serap Akkuş

Restoran gibi ortak alanlar için alınan önlemler neler? Misafirler neye dikkat etmeli?

Bu dönemin bir sonucu olarak çalışanların ve misafirlerin beklentilerinin değiştiğini biliyoruz. Four Seasons da bu değişikliklere cevap vermek adına azami özen gösteriyor. Toronto’daki merkez ofisimizin liderliğinde hazırlanan Lead With Care adı altında bir sağlık ve güvenlik programını hayata geçirdik. Otelin tüm alanlarında olduğu gibi, yiyecek ve içecek birimlerimizde de Four Seasons markasının ve yerel yönetimin kararlarını koşulsuz yerine getirmek durumundayız. Bütün restoranlarımızın oturma düzenleri sosyal mesafe kurallarına göre düzenlendi, büyük büfeler hazırlamak yerine şeflerimizin misafirlerimize hizmet edebileceği sunumlar geliştirdik, tüm ikram ve servis malzemeleri kişiye özel paketlerde servis ediliyor. Temas konusunda çok dikkatli olmak durumundayız. Bu yeni dönemde dijitalleşme çok daha ön plana çıkıyor. Biz de FS App uygulamamız ve chat hizmetimizle, süreç içindeki temas gereksinimini minimuma indirirerek misafirlerimize daha konforlu ve hızlı bir deneyim sunmayı amaçlıyoruz. Otellerimizde basılı malzeme hemen hemen hiç yok. Misafirlerimize gazete hizmetini telefonlarına rahatlıkla indirebilecekleri linklerle veya menüleri yine kendi telefonlarından tarayacakları QR kodlar ile sağlıyoruz.

En çok önem verdiğimiz konu ise bilinçli ve eğitimli çalışanlar. Çalışanlarımızın bu konu ile ilgili eğitimleri otel doktorumuz ve gıda mühendisimiz tarafından sürekli tekrarlanıyor ve çalışma alanları kontrol ediliyor. Misafirlerimize, otelimizin her alanında Four Seasons konforu ve özeniyle güvenli bir deneyim sunmaya devam ediyoruz. Özel olarak oluşturduğumuz sanitasyon ekibimiz, gün boyu otelimizdeki ortak alanları sterilize ediyor. Bu sürecin sadece işletmelerin yaptığı uygulamalar ile atlatılamayacağı aşikar bu yüzden misafirlerimizden çalışanların ve diğer konukların sağlığını düşünerek otel kurallarına uymalarını bekliyor, kurallar konusunda taviz vermiyoruz.

{773077}

Bu dönemde restoranlarınızdaki yenilikler neler?

Bu sezon otelimizde konaklayan misafirlerimizin farklı beklentilerini karşılayabilecek yiyecek, içecek ve servis seçenekleri olmasını hedefledik. Yenilenmiş, dinamik atmosferi ile Aqua’da şeflerimiz balık ve deniz ürünleri, barmenlerimiz ise sonbahar ve kış mevsiminin büyüsüne uygun kokteyl reçeteleri geliştirdiler. Yasemin salonumuzda ise akşam yemeklerinde Türk ve Anadolu mutfağının leziz reçetelerini servis etmeye hazırlanırken öğle saatlerinde misafirlerimizin keyifli saatler geçirebileceği şık ve zarif çay saatleri menüleri hazırladık.

Aynı zamanda büyük ilgi gören cam igloolarımız Boğaz’ın yanı başındaki terasımızda yerini alırken, amacımız, tüm alanlarımızda hijyen ve sosyal mesafe kurallarının titizlikle uygulandığı bir ortamda misafirlerimize farklı noktalarda farklı deneyimler sunmak olacak.

Koronavirüs Sonrası Değişen Otelcilik Trendleri: Serap Akkuş

Misafirlerinizin sizden beklentileri ve öncelikleri nasıl değişti sizce?

Misafirlerin ve çalışanların endişe ve kaygıları ile birlikte hayattan keyif almaya devam etme istekleri, biz otelcilerin hizmet sektörüne farklı bir pencereden bakmamızı sağladı. Tüketicilerin beklentilerinin ilk sırasında temizlik ve hijyen geliyor bu yüzden sosyalleşme planlarını marka güvenirliği yüksek işletmelere göre yapıyorlar. İşletmelerin Güvenli Turizm sertifikasyonu programına katılmaları ve bu kriterleri yerine getirip sertifikalaşmalarını sektör için çok kısa sürede elde edilmiş bir kazanç olarak görüyorum. Her ne kadar zor bir süreçten geçtiğimizi düşünsek de bence bu gelişmeler mükemmel bir başlangıcın ilk adımları. Önceliğimiz, misafiri anlamak ve kendilerini her konuda güvende hissetmelerini sağlamak. Bu unsur bizim temel taşımız oldu. Bundan sonra mesleğimiz ile ilgili yapacağımız hizmetler, bu gerçeğin üzerine eklenerek tekrar inşa edilecek.

{773089}

Yeme-içme sektöründe uzun yıllardır çalışan tecrübeli bir isim olarak, pandemi sonrasında gastronomi sektöründe yaşanan değişimlere dair neler söylersiniz?

İlk başlarda kendimizi büyük bir bilinmezliğin içinde hissettik. Nasıl hareket etmemiz gerektiği ve nasıl kararlar almamız gerektiği konusunda endişelendiğimiz anlar oldu. Fakat şimdi bulunduğumuz duruma çok daha olumlu bakıyorum. Süreç zor olmuş olabilir fakat sektörümüze kazandırdıkları gerçekten çok değerli. Bundan sonra işletmeler ve çalışanlar çok daha bilinçli bir şekilde mesleğini sürdürecek ve insan sağlığı ile bağlantılı olan bu iş sahiplerinin farkındalıkları yüksek olacak. Yaratıcı fikirlere ve bu fikirlerin denenmeye değer olduğuna daha sıcak bakacaklar. Gün sonunda yemek ve içmek temel ihtiyaçlarımızdan biri, azalması veya yok olması söz konusu olamayacağına göre biz her koşulda bu ihtiyacı konfor ve lüks ile birleştirip sunmanın yollarını bulacağız.

Koronavirüs Sonrası Değişen Otelcilik Trendleri: Serap Akkuş

Serap Akkuş kimdir?

Lise döneminde bir otelde staj yaparken, mesleğin büyüsüne kapılarak eğitimiyle birlikte staj yaptığı otelde çalışmayı sürdürür. 24 yıl önce Sultanahmet’te, Four Seasons Hotel Sultanahmet’in açılması üzerine başvurusunu yapar ve otele servis elemanı olarak kabul edilir. 19 sene farklı pozisyonlarda görev alarak Yiyecek ve İçecek Direktörlüğü’ne kadar yükselir. Amerika ve Orta Doğu’da Four Seasons aracılığı ile restoran işletmeciliği ve ziyafet organizasyonları hakkında eğitim programlarına katılır. Nişantaşı’nda yeni açılan başka bir beş yıldızlı otele Yiyecek ve İçecek Direktörü olarak geçiş yapar. Burada bir otelin sıfırdan yaratılması ve her şeyi A’dan Z’ye planlanması konusunda üç yıllık mükemmel bir deneyim yaşar. 2017 yılında Four Seasons Hotel Bosphorus’a çağrıldığında hiç düşünmeden kabul eder. Üç senedir Four Seasons Hotel Bosphorus’ta Yiyecek İçecek Direktörlüğü ve Otel Yönetim Kurulu üyeliği görevini sürdürmektedir.

OGGUSTO
OGGUSTO Tüm Yazıları