preloader

Çalışırken Mola Vermenin Önemi

07.03.2023
Çalışırken Mola Vermenin Önemi

Yazı Boyutu:

Belki küçük bir kahve molası belki de kısa bir yürüyüş… Çalışırken mola vermek fiziksel ve mental açıdan birçok fayda sunuyor. İş hayatınızdaki bu küçük dinlencelerin neden ve nasıl önemli olduğunu keşfetmeye ne dersiniz?

Home office çalışma şekli gün geçtikçe daha da yaygınlaşıyor. Bazılarımız bu duruma kolayca uyum sağlasa da bazılarımız ofis ortamında çalışmayı daha konforlu buluyor. Evden çalışmaya alışamamanın en yaygın sebeplerinden biri molaların ev ortamında uygun bir şekilde sağlanamaması. Gelin hayatımızın bu yeni normalinde çalışırken mola vermenin ne kadar önemli olduğunu keşfedelim.

Enerjiniz Tazelenir

Çalışırken Mola Vermenin Önemi

İş hayatında yüksek bir enerjiye gün boyunca ihtiyaç duyuyoruz. Vücudunuzu ve zihninizi işinizle ilgili olmayan bir etkinlikle dinlendirmek enerjinizi tazeleyebilir. Küçük molalar sayesinde yenilenen ve yükselen enerjiniz yoğun iş temponuza ayak uydururken, gün sonunda yorgun hissetmek yerine sosyal hayatınıza da ayırabilecek enerjinizin olduğunu fark edeceksiniz.

Problem Çözme Yetkinliğiniz Artar

Çalışırken Mola Vermenin Önemi

Çözümsüz görünen bir problemi düşünmek için biraz ara vermeye ne dersiniz? İş hayatınızda karşılaştığınız bir sorunu hemen çözmek yerine önce ara vermek iyi bir mola vakti olabilir. Bu sayede yeni bir bakış açısı kazanırsınız ve çözüm bulmak daha kolay bir hale gelir.

Odağınız Yenilenir

Çalışırken Mola Vermenin Önemi

Ev ortamında dikkatinizi dağıtacak etkenlerin ofis ortamınıza göre çok daha fazla olduğu bir gerçek. Bu nedenle işinize biraz ara vermek dağılan odağınızı yenileyebilmeniz adına çok önemli. Zihniniz bu ufak mola sonunda tazelenir ve dikkat dağınıklıklarınız azalır. Böylelikle yoğunluğu ne olursa olsun işlerinize açık bir zihinle odaklanmak daha kolay olacaktır.

Yaratıcılığınız Gelişir

Çalışırken Mola Vermenin Önemi

İş hayatında yaratıcı olmak öne geçmenizi sağlayacak önemli bir yetkinliktir. Bazı zamanlarda bu yetkinliğinizin azaldığını gözlemliyor olabilirsiniz. Ve elbette yaratıcılığın korunmasında da molaların önemli bir yeri vardır. Örneğin size ilham veren bir müzikle ara verebilirsiniz. Bu keyifli aradan sonra işinize dönmenin daha yaratıcı hissettireceğini deneyimleyebilirsiniz.

Hafızanız Güçlenir

Çalışırken Mola Vermenin Önemi

Molalarınızı vakit kaybı olarak görmek yerine size kazandırabileceği zamana odaklanacağımız maddedeyiz. Özellikle çok dolu bir zihniniz varsa unutkan olmak ve sık sık iş planınızı kaçırmak gibi şikayetleriniz olabilir. Yoğun olduğunuz dönemlerde molalarınız için ayırdığınız vakitleri bir kez daha gözden geçirmenizi tavsiye ederiz. Molalar, beyninize yeni bilgilerin işlenmesi için ihtiyacı olan zamanı verir ve hafızanızı güçlendirir.

Üretkenliğiniz Kalıcı Hale Gelir

Çalışırken Mola Vermenin Önemi

Sürekli üreten zihinlerin yorulması kaçınılmaz bir durum ve iş hayatında bu üretkenliğin gün boyu yanınızda olmasına ihtiyacınız var. Zihninizi mola vererek dinlendirmeli, üretkenlikte ihtiyaç duyacağınız enerjiyi toplamalısınız.

Motivasyonunuz Yükselir

Çalışırken Mola Vermenin Önemi

Molalar, iş hayatında başarı sağlayan en büyük motivasyon kaynaklarından biri. Enerjiklik, üretkenlik, yaratıcılık… En güvendiğiniz yetkinliğiniz ne olursa olsun kendinize, zihninize ve bedeninize biraz dinlenmesi için vakit ayırın. Bu ufak molalar sayesinde motivasyonunuzun yükseldiğini ve işinizdeki verimi arttırdığınızı göreceksiniz

Esra Kurtuluş
Esra Kurtuluş Tüm Yazıları