preloader

Başarının Yol Arkadaşı Motivasyon

12.12.2023
Başarının Yol Arkadaşı Motivasyon

Yazı Boyutu:

İnsanı hedeflerine götüren, inişleri ve çıkışları asla bitmeyen motivasyonun tanımını ve hayatınıza kattığı etkileri bu yazıyla yeniden keşfedin.

Motivasyon, neredeyse hepimizin en sık kullandığı kavramlar arasında yer alıyor. Her ne kadar başarı için olmazsa olmaz öneme sahip olsa da, ibresi çoğu zaman sabit bir yerde durmuyor. Bazen çeşitli zorluklar karşısında düşüyor bazen de gerçek potansiyelimizi ortaya çıkarabileceğimiz harika seviyelere ulaşıyor. Onu bir kez yakaladığınızda işlerinizde yolunda giden bir şeyler olmaya başlar, zorluklar kolaylaşır.

Peki aslında nedir bu başarı yolculuğunun kapısında duran, bizimle yol alması için can attığımız bu kavram? Adına motivasyon dediğimiz bu kavramı nasıl en iyi seviyesine çıkarabiliriz?

Öncelikle motivasyonun nasıl işlediğine dair farkındalık kazanmamız gerekiyor.

Motivasyon nasıl tanımlanır?

Başarının Yol Arkadaşı Motivasyon

En genel ifade ile “İnsanı belirli bir amaç için harekete geçiren gücü, bilinçli ve amaçlı işlerde bulunmaya yönelten dürtülerin bileşkesi” olarak tanımlayabiliriz.

Bu ifadeden yola çıkarak motivasyonun aslında önemli kavramlar üzerine temellenirse istenen seviyeye ulaşabildiğini söyleyebilirim. Bu nokta gerçekten çok kritik bir öneme sahip. Peki nedir bu kavramlar? Bizi başarıya ulaştıracak bir motivasyona hangi şartlarda sahip olabiliriz? Şimdi gelin bu sorulara yanıt bulabilmek için önemli düşünürlerin bazı sözlerine kulak verelim.

Amerikalı yatırımcı ve finans yöneticisi Charles Schwab, “İnsan sınırsız bir coşku duyduğu her şeyin üstesinden gelebilir” sözleriyle başarı ve motivasyon için herhangi bir konuya duyulan “tutku”nun gerekliliğine işaret ediyor.

Amaçlarınızı belirleyin ve tutku sahibi olun

Başarının Yol Arkadaşı Motivasyon

Gerçekten de tutku sahibi olmak oldukça önemlidir. Yaşamınıza dair amaçlarınızı belirlemek, tutkunuzu ve bu konulara odağınızı dinamik tutar. Tutku duyduğunuz ve bu sayede bir amaç ile eşleştirdiğiniz konularda, motivasyonunuz kendiliğinden yükselir. Bunun hayatınız için önem verdiğiniz tüm konular için geçerli olduğunu düşünebilirsiniz. Eğitiminiz, kariyeriniz, kişisel gelişim veya sağlıklı yaşam. Tüm bu konular ile ilgili motivasyon seviyeniz, amacınızı doğru belirledikçe artar.

Aksi takdirde bir işe başlarken amacınız yoksa ve tutkulu değilseniz asla motive olamazsınız ve bir türlü o işin sonunu getiremezsiniz. Daha da kötüsü kendinizi suçlarsınız. Halbuki belki de sizinle hiç uyuşmayan bir şeyi başarmaya çalıştınız. Bu sebeple motive olamadığınızda asla gerçek performansınızı kullanamazsınız. Tutku sahibi olduğunuzda ise o işin en zor yanlarını bile aşmak için tüm gücünüzle mücadele edersiniz. O zaman kilit soru: Bu hayattaki tutkularınız neler?

{772952}

Kendinize inanın ve hayal kurun

Başarının Yol Arkadaşı Motivasyon

Ford Motor Company’nin kurucusu Henry Ford “İster yapamayacağınızı, isterseniz yapabileceğinizi düşünün. Her iki durumda da haklısınız” sözleriyle başarı için motivasyonda “Kendine inanmanın, hayal kurmanın” önemini vurgulamıştır.

İnsan beyni öyle şekillendirilmiştir ki düşüncelerimizi güçlü eylemlere dönüştürecek yeteneklerimiz vardır. Neyi arzuluyorsak onu düşüncelerimize yansıtarak, zihnimizi oraya ulaşmada bize yardımcı olacak şekilde programlayabiliriz. Bu sebeple başarmak istediklerinize dair hayal kurmak ve hatta hayallerinizle ilgili zihninizde bir film çekmek motivasyonunuza inanılmaz bir katkı sağlayacaktır. Hayaller, yaptığınız işin enerji kaynağıdır. Ne kadar büyük ve güçlü hayalleriniz varsa, o kadar güçlü ve büyük işler başarırsınız.

Örneğin beş yıl sonra nerede olmak istiyorsunuz, işiniz ile ilgili neyi geliştirmek istiyorsunuz, hangi konumda olmak ve hayatınıza dair neleri gerçekleştirmiş olmak istiyorsunuz? Tutku ve amaçlarınızı bu şekilde zihninizde görselleştirerek bilinçaltınıza “Bu hayali gerçek kıl” mesajı göndermiş olursunuz. Zihninizle hayalleriniz arasındaki harika bir iş birliğidir bu. Bu vesile ile üzerinde düşünmekte fayda var: Motivasyonunuzu en çok artıran, başarmak istediğiniz hayalleriniz neler?

Bireysel rolünüzü üstlenin ve kendi sorumluluğunuzu alın

Başarının Yol Arkadaşı Motivasyon

Ünlü filozof Friedrich Nietzsche ise “Kendi omzuna tırman, başka nasıl yükselebilirsin ki!” sözleriyle başarıdaki “Bireysel rolümüze ve kendi sorumluluğumuzu almamıza” vurgu yapıyor. Unutmamak lazım ki her şey insanın kendinde biter. Kendini doğru tanımak, güçlü yönlerinden ve yeteneklerinden yola çıkarak kendine bir yön çizmek de motivasyonu artırır.

Güçlü yönlerinizi ve yeteneklerinizi kullanarak hangi alanlarda daha yüksek motivasyon sağlayabilirsiniz?

Kendi alanlarında önemli başarılara sahip bu isimler, sözleriyle gerçek bir motivasyon için sahip olmamız gereken bileşenleri dile getirmişlerdir aslında. Tutku, kendine inanmak ve kendi sorunluluğunu almak… İşte motivasyon, tüm bu sözlerde vurgulanan noktaları içinde barındıran, sizi harekete geçiren sihirli bir durumdur.

Başarının Yol Arkadaşı Motivasyon

Bu noktada karşılaştığımız ve karşılaşacağımız zorluklarda hep yeni yollar aramak, potansiyelimizi en iyi şekilde ortaya çıkarabileceğimiz ve bu sayede motivasyonumuzun yüksek olacağı alanları da belirlemek başarıya ulaşmada kendimize yapacağımız en büyük yatırım konumunda. Tutku, kendine güven ve kendini tanıma ile güçlendirilmiş motivasyonunuzun başarılarınız için size eşlik etmesi dileğiyle.

{774081}

Ecehan Ersöz
Ecehan Ersöz Tüm Yazıları