preloader

Genç Yetişkinler için Yatırım Konusunda Dikkat Edilmesi Gerekenler

30.11.2023
Genç Yetişkinler için Yatırım Konusunda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yazı Boyutu:

Finansal büyüme, güvenlik ve varlık sağlamak için genç yetişkinlerin yatırım konusunda neler yapacağına dair önerilerimizi yazdık.

Yatırım yapmak, mali güvence sağlamak ve belirlenen finansal hedeflere ulaşmak için bir stratejik hamle olarak gün geçtikçe daha önemli hale geliyor. Değişken ekonomik zeminlere ve buna bağlı enflasyona dayalı belirsiz süreçleri, yatırım faaliyetleri ile optimize etmek mümkün. Henüz iş hayatına başlayan ve geleceği için güçlü temeller oluşturmak isteyen genç yetişkinlerin bir yerden başlayarak hayatlarına entegre edebilecekleri yatırım önerilerini birlikte inceleyelim.

Öncelikle yatırımın önemine odaklanmak gerekiyor, ki aşağıda sıralayacağımız önerilerin uygulanırlığının nasıl temellere dayandırıldığını ifade edebilelim.

Bu konuda bir duayeni dinleyerek işe başlamak isterseniz Odea’nın Yatırım Odaklı Podcast’in Atilla Köksal ile “Neden Yatırım Yaparız?” bölümünü de mutlaka dinlemenizi öneririz.

Kişiler; finansal güvenlik sağlamak, varlık büyümesine odaklanmak, enflasyonla mücadele edebilmek, finansal hedeflere ulaşabilmek, aktif ya da pasif gelir oluşturabilmek için yatırımı farklı şekillerde hayatlarının bir parçası haline getiriyorlar.

Genç Yetişkinler için Yatırım Konusunda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yatırım yapmaya başlamadan önce yapmanız gerekenleri ise şöyle sıralayabiliriz.

  • Finansal durumunuzu değerlendirmek ve tabii ki varlık akışlarınızı, gelir-gider tablonuzu takip etmek.
  • Hedeflerinizi belirlemek; bunlar kısa ya da uzun vadeli hedefler olabilir belli bir dönem içinde yapılacak birikim ya da uzun vadeli yatırım fırsatları veya emeklilik planlaması gibi…
  • Risk toleransınızı belirlemek; yatırım yaparken gerçekleşecek dalgalanmalara karşı uygun portföy oluşturmak.
  • Yatırım araştırması yapmak; yatırım yapılacak varlık sınıfına uygun araçları belirlemek veya ilgilendiğiniz sektör ve şirketleri incelemek, trendleri takip etmek gibi…
  • Yatırım stratejisi belirlemek; çeşitlendirmek, uzun ve kısa vadeli planlamaları yapmak, risk toleransınıza göre çerçeveyi belirlemek.
  • Yatırım hesabı açmak ve yatırım yapmaya küçük denemelerle başlamak.
  • Yatırımı izlemek ve ayarlamalar yapmak, belirli aralıklarla takip ettiğiniz yatırım için piyasa koşulları ve performansı gözlemleyerek güncellemeler yapmak.
Genç Yetişkinler için Yatırım Konusunda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Gelecekte finansal özgürlüğünü sağlamak açısından yatırım, genç yetişkinler için önemli bir adımdır. Finansal büyüme, güvenlik ve varlık sağlamak için genç yetişkinlerin yatırım konusunda neler yapacağına dair önerilerimizi burada bulabilirsiniz.

Hisse Senedi Alımı

Uzun vadeli büyüme potansiyeli sunan popüler bir yatırım seçeneği olan hisse senetleri ile genç yaşta alacağınız paylar sayesinde zaman içinde sermayenizi büyütebilirsiniz. Hisse senetleri dalgalanmaya müsait yatırım araçları olduğundan araştırma yapmak ve çeşitlendirmeye gitmek hisse senedi alımı konusunda oldukça önemli sayılır.

Hisse senedi alımında temettü ödemesi yapan şirketleri tercih etmeniz halinde düzenli gelir elde etmenize yardımcı olabilir.

Hisse senedi alarak portföyünüzü çeşitlendirebilirsiniz. Farklı şirketlere ve sektörlere yatırım yaparak riskleri dağıtabilir ve potansiyel getiriyi artırabilirsiniz.

Bireysel Emeklilik Hesabı Oluşturma (BES)

Bireysel emeklilik kişilerin emeklilik dönemindeki mali ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla birikim yapmalarını sağlayan bir emeklilik sistemi türü olarak tanımlanabilir. Genç yetişkinlerin erken yaşlarda başladığı bu yatırım türü uzun vadeli birikim, disiplinli bir yatırım hamlesi ve vergi avantajlarını da beraberinde getirir.

Emeklilik döneminde düzenli bir gelir kaynağı sağlayan bireysel emeklilik sisteminde biriken fonları emeklilik döneminde satın alınabilecek bir emeklilik geliri sağlamak için kullanılabilir. Bu yatırım, emeklilik döneminizde finansal güvenlik sağlamak ve yaşam standartlarınızı sürdürmek için önemli bir avantaj olduğu gibi bireysel emeklilik yatırımı miras olarak da bırakılabilir.

Gayrimenkul Yatırımı

Uzun vadeli bir değer artışı sunan gayrimenkul yatırımı ev veya ticari gayrimenkul üzerinden yapılabilir. Gayrimenkul üzerinden kira geliri sağlandığı gibi ayrıca varlık değerinin artmasıyla da finansal büyümeyi destekleyebilir. Ancak gayrimenkuller yüksek maliyetli yatırımlar olduğundan dikkatli bir araştırma ve finansal planlama neticesinde yatırım olarak değerlendirilmelidir.

Borsa Yatırım Fonları

Exchange Traded Fund olarak ETF şeklindeki kısaltmasıyla kullanılan borsa yatırım fonları, birçok hisse senedi veya varlığı bir araya getiren ve borsada işlem gören yatırım fonlarıdır. ETF’ler, bir sepete birden fazla hisse senedi, tahvil veya emtia gibi varlıkları dahil ederek çeşitlendirilmiş bir yatırım imkanı sunar. Çeşitlendirilmiş bir portföy oluşturmaya yardımcı olan bu fonlar genellikle düşük maliyetlidir ve yatırım seçeneği olarak değerlendirilebilir.

Genç Yetişkinler için Yatırım Konusunda Dikkat Edilmesi Gerekenler

İnovasyon ve Teknoloji Şirketlerine Yatırım Yapma

Teknoloji sektörü, hızlı büyüme potansiyeli olan yenilikçi bir alan olarak çoğu yatırımcının dikkatini çekiyor. Genç yetişkinler de buradaki en büyük kitleyi oluşturuyor. Geleceğin trendlerine yatırım yapmak için, ilgi duyulan alanda çalışmak motivasyon yarattığı gibi aynı zamanda ürün ve çıktı bazında da değer yaratan bir alanda var olmak prestijli görünebilir. Bu alanda yatırım yapmanın en büyük riski ise, inovasyonların zaman zaman trendlere bağlı olarak değişmesi ve dalgalanmaların çok sert olabilmesidir. Riskleri doğru yöneterek bu alanda yatırım yapmak da genç yetişkinler için değerlendirilebilir seçeneklerden biridir.

Girişimcilik Faaliyetleri ve İşletme Kurma

Yaratıcılıklarını ve inovasyon becerilerini kullanmak isteyen gençler, girişimcilik faaliyetleriyle bu tutkularını yerine getirebilirler. Kendi stratejilerini belirleme ve büyüme odaklarını yaratma, gelir potansiyeli oluşturmaya bağlı finansal bağımsızlık ve finansal büyüme sağlama gibi sebeplerle gençler son dönemlerde sıkça kendi işlerini kurmaya ya da girişimci olmaya odaklandılar.

Henüz genç yaşlarda elde edilebilecek bu risk alma ve öğrenme fırsatı için devletin ve bankaların da çok sayıda teşviki bulunuyor. Özellikle 30 yaş altı genç girişimciler için vergiden muafiyet gibi, henüz işletmenin kendi rüştünü ispat etmeden vergi altında ezilmesini engelleyen çözümler birçok genç girişimci için yeni yollar sunuyor.

Girişimcilik, büyük bir özveri ve çalışma gerektiren bir süreç, ancak, genç yatırımcılar için büyük bir potansiyel ve fırsatlar sunabilir. Profesyonel destek, iyi bir iş planı ve araştırma yapmak, başarı şansını artırabilir.

Yatırım konusu, eğer çok bilmediğiniz bir alan ise risk faktörünü göz önünde bulundurarak minor adımlar atmanız ya da yatırıma başlarken bir danışman tavsiyesi almanız, finansal kayıplarınızı minimuma indirebilir.

UYARI NOTU:

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Yatırım yapmadan önce kendi risk ve getiri tercihlerinizi öğrenmeli ve her halükarda söz konusu faaliyetler için yetkili bir kuruluşu ile çalışmanızı ve diğer kaynaklardan faydalanmanızı öneririz. Zira sadece buradaki bilgilerle yatırım yolculuğunuza başlamanız beklediğiniz sonuçları doğurmayabilir. Beklentileriniz kapsamında bir getiri elde edemeyebileceğiniz gibi, risk algınızın üzerinde bir kayıp yaşayabilirsiniz. Buradaki yazılarda yer alan bilgiler, ulaşılabilen ilk kaynaklardan iyi niyetle ve doğruluğu, geçerliliği, etkinliği velhasıl her ne şekil, suret ve nam altında olursa olsun herhangi bir karara dayanak oluşturması hususunda herhangi bir teminat, garanti oluşturmadan, yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla derlenmiştir. İşbu yazılardaki yorumlardan; eksik bilgi ve/veya güncellenme gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan ve burada yer alan bilgiler dayanarak alınacak yatırım ya da benzeri kararların sonuçlarından Odea Bank A.Ş. ve çalışanları sorumlu değildir.

*Bu içerik Odea iş birliğinde hazırlanmıştır.

Bahar Ergel
Bahar Ergel Tüm Yazıları