• Arama

Andy Warhol: Hayatı, Eserleri ve Bilinmeyenleri

Pop Art akımının temsilcisi Andy Warhol'un hayatı, eserleri ve hakkında az bilinen gerçeklerini derledik.

Andy Warhol Kimdir?

Slovakya göçmeni bir ailenin üçüncü çocuğu olarak 6 Ağustos 1928’de dünyaya gelen Andrew Warhola, sanat eğitimine annesi ile başlar. İlk öğretimini Pittsburgh’de tamamladıktan sonra, New York’un en prestijli okullarından Carnegie Institute for Technology’de klasik sanat eğitimi aldığı yıllarda adını Andy Warhol olarak değiştirir.

Okul hayatı sürerken dünyayı gezmeyi de ihmal etmeyen Warhol, Japonya, Hindistan, İtalya, Mısır ve Kamboçya’nın etkisi altında kalır. İngiltere’de karşılaştığı Pop Art (Popüler Sanat) akımın geleneksel sanat anlayışını sarstığını görür ve bu akımı benimser. 1962 yılında ilk defa sergilediği ¨Campbell's Çorba Konserveleri¨ ile tarzını ve adını pekiştirir.

Andy Warhol’un Hayatı 

New York’un canlı hayatı, değişen sanat akımı ve yaşam biçiminin etkisinde kalan Warhol, bir süre sonra Pop Art’ın önde gelen isimleri arasında yer alır. Yemek kitabından dizilere, gece kulübü işletmesinden ürün tasarımına el attığı her sektörde başarılı olmuş ender isimler arasındadır. Vasiyeti gereği görsel sanatlara destek olması için 1987 yılında açılan Vakıf, Andy Warhol’un en önemli mirası sayılabilir.

Doğduğu Pittsburg’da 1994 yılında açılan Andy Warhol Müzesi’nde eserleri, çizimleri, heykel, film ve fotoğraf arşivini ve uzun yıllar çıkarttığı Interview dergisinin sayılarını incelemek mümkün. Ayrıca, ses kayıtları, günlükleri, peruk ve dev parfüm koleksiyonu da burada görülebiliyor.

Andy Warhol’un Eserleri

Warhol’un meşhur ipek baskı portreleri arasında politikacılar, arkadaşları ve sipariş verenler olsa da bu çalışmaları arasında en ünlü olanlar Marilyn Monroe ve Elizabeth Taylor olarak biliniyor. Bu baskıları Pop Art’ı, adından anlaşıldığı gibi popüler hale getirmek için seri imalat olarak çoğaltan Warhol, büyük tartışmalara yol açmıştır.

Ondan nefret ediyorum. Sırtımdan yeteri kadar para kazandı. Aynada görebildiğim için bir de ona ödem yapmayacağım.

- Elizabeth Taylor

Andy Warhol ayrıca 60 filme yönetmenlik yapmış, üç TV dizisine imza atmış ve The Velvet Underground, Rollings Stones ve John Lenon’un albüm kapaklarını da hazırlamıştır. 1971 yılında Rolling Stones için tasarladığı albüm ise Grammy ödülüne aday gösterildiği için ayrıcalık taşımaktadır.

Andy Warhol’un Stili ve İlhamı

Andy Warhol, tüm çalışmalarını yapabileceği ve New York’un canlı sanat camiasının buluşabileceği The Factory (Fabrika) adını verdiği atölyesinin kapılarını 1962 yılında açmıştır. Üç kere taşınan atölyeyi 1987 yılına kadar kullanır. Özellikle film ve fotoğraf çekimlerinde kullandığı ve gümüş folyo ile kapladığı alana “Gümüş Fabrika” adını verdiği mekan, bugün hayranlarının ziyaret ettikleri yerler arasında yer alıyor.

İleride herkes 15 dakika boyunca ünlü olacak.

                          - Andy Warhol

Günlük objelerin oranları ve renk yerleşimleri ile oynayarak farklı bir bakış açısı sunan Warhol’un ilham aldığı en garip nesne ise adı Cecil olduğu için satın aldığı doldurulmuş danua köpeği. The Factory’nin kapsında 17 yıl bekçilik yapan nesne, ayrıca Canis Major serisinin de ilham kaynağıdır.

Andy Warhol Hakkında Az Bilinen Gerçekler

Arkadaşları ve asistanlarının Drella ismiyle seslendikleri Andy Warhol, bu ismi Dracula ve Cinderella’yı birleştirerek yaratmıştır. Nadiren içten ve gerçek cevaplar vermesi ve iki ismi de kullanması, çift ruhunun Dr. Jekyll ve Mr. Hyde yapısında olmasıyla ilişkilendirilmiştir.

 

Fırça gibi saçları ile hemen tanınan sanatçı, bu perukları yirmili yaşlarında dökülen saçlarını kamufle etmek için kullanmıştır. Kendi tarzını oluşturması ile bağdaşan gümüş perukları, hayatının sonuna kadar tercih etmiştir. 1986 yılında serileştirdiği otoportrelerindeki mor saçlı alternatif ise 2010 yılında 32 milyon USD’de satılması ile hatırlanıyor.

Akli dengesi bozuk yazar Valerie Solanas, Warhol’un bir yapıtını çalacağını düşünerek, 1968’de telefonda konuştuğu bir anda Warhol’u vurur. O anda Factory’de bulunan başkalarına da ateş etmek istediğinde yakalanır. Warhol, hastanede öldüğü anons edildikten birkaç saat sonra kendisine gelir. Sanatçının vefatı bu olaydan yirmi yıl sonra, 1987’de geçirdiği bir ameliyatta yaşadığı komplikasyonlar sonucu olur.

E-Bülten Üyeliği
X
SÖZLEŞME

Bu internet sitesine girilmesi veya mobil uygulamanın kullanılması sitenin ya da sitedeki bilgilerin ve diğer verilerin programların vs. kullanılması sebebiyle, sözleşmenin ihlali, haksız fiil, ya da başkaca sebeplere binaen, doğabilecek doğrudan ya da dolaylı hiçbir zararlardan ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını, tarafımdan internet sitesinde E-Bültene üye olmak için veya başkaca bir sebeple verdiğim kişisel verileri, özellikle de isim, adres, telefon numarası, e-posta adresi, banka bilgisi, yaş ve cinsiyetle ilgili benzeri bilgileri kendi rızam ile paylaştığımı, ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun nin bu bilgileri kullanmasına muvafakat ettiğimi, bu bilgilerin 3.gerçek ve/veya tüzel kişilerin eline geçmesi ve bu şekilde olumsuz yönde kullanılması halinde ve/veya bu bilgilerin başkaca kişiler ile paylaşılması halinde ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını gayri kabili rücu, kabul, beyan ve taahhüt ederim.