• Arama

Rembrandt: Hayatı, Eserleri ve Bilinmeyenleri

Dört yüzyıl önce doğan dahi Rembrandt hakkında bilmeniz gerekenleri öğrenin.

Rembrandt Kimdir?

15 Temmuz 1606’da doğan ünlü ressamın gerçek adı, Harmen’in oğlu Ren’li Rembrant anlamına gelen Rembrant Harmenszoon van Rijn olarak Leiden şehir kayıtlarında bulunmaktadır. Sanatçı, 1633 yılında adına D harfini ekleyerek kendisini “Rembrandt” olarak tanımlamıştır. Hollanda’nın Altın Çağ ressamları arasında akla gelen sanatçı, özellikle portreleri ile öne çıkarken, o dönemin yaşam koşullarına ışık tuttuğu için de ayrıca önem taşımaktadır.

 Rembrandt’ın Hayatı 

Tüm yaşamını Hollanda’da geçiren sanatçı uzun yıllar en tercih edilen ressam olarak büyük başarılara imza atmıştır. Eşi Saskia ve çocuklarını kaybettikten sonraki savruk yaşantısı ve değişen eser tercihlerine ayak uyduramadığı için sefalet içinde 1669 yılında vefat etmiştir.

Rembrandt’ın Eserleri

En ünlü eseri Gece Bekçileri (The Night Watch) olarak bilinen “Kaptan Frans Banning Cocq ve Willem van Ruytenburch’ın İkinci Bölge Milis Kuvvetleri” tablosu, Rembrandt’ın en ünlü tablosu sayılmaktadır. Gece resmedildiği düşünülen tablo, tamamlandığı 1642 yılından üç yüz elli yıl sonra temizlendiğinde, aslında bir gündüz anını yakaladığı ve kararan verniğin yüzyıllarca seyredenleri yanılttığını ispatlamıştır.

Amsterdam Belediye Sarayı’ndaki duvara sığması için kesilen tablonun orijinalinde, soldaki iki figür ve tabloya derinlik veren merdivenler kayboldu. Kompozisyonun tamamını görmek isteyenler, 1885 yılından beri tablonun evi olan Rijks Müzesindeki küçük eskizi inceleyebilir.

Üç kere saldırıya uğrayan tabloda görülen meleğe benzeyen “Altın Kız” ise eserdeki en sıra dışı kişi olarak dikkat çekiyor. Kemerinde asılı olan tavuk ise askerlerin bağlı olduğu Kloveniers loncasını temsil ettiği ve figürün simasının ise Rembrandt’ın eseri tamamlandığı yıl vefat eden karısı Saskia olduğu düşünülmektedir.

Rembrandt’ın Stili ve İlhamı

Dönem ressamları arasında 90 otoportre resmeden Rembrandt, günümüzde selfie’nin mucidi sayılabilir. Yağlıboya eserlerine ilave olarak, kara kalem ve baskılar da yapan sanatçı, yılların üzerindeki etkisini ölümsüzleştirerek simasının unutulmaması sağlamış.

Ressamlar arasında boyayı bıçak ile tuvale süren ilk sanatçı olan Rembrandt’ın geliştirdiği teknik, “The Conspiracy of the Batavians under Claudius Civilis” tablosunda görülebiliyor. Portrelerindeki başarıyı manzara ve dini tablolarında da başaran sanatçının en önemli özelliği ışık ve gölgeyi eserlerinde daha önce ulaşılmamış mükemmellikte yakalaması sayılmaktadır.                

Haklı olarak Rembrandt’a sihirbaz demişler, kolay bir meşguliyet değil
Vincent Van Gogh

Rembrandt Hakkında Az Bilinen Gerçekler

Rembrandt’ın sipariş üzerine yaptığı, çoğunlukla lonca mensuplarını resmettiği kalabalık tablolarda, kendi simasını da ilave etmeyi ihmal etmemiş. İlk bilinen eseri olan “Aziz Stephen’in Taşlanması” tablosunda, kendisini taşı kaldıran figürün sol kolunun altına yerleştirmiş. Aynı saklambaç oyununu “Gece Bekçileri” de dahil pek çok eserinde oynamıştır.

Başarısını karısı Saskia’nın çeyizi ile birleştiren Rembrandt, Amsterdam’ın şık bölgesinde bir ev alır. Kendine stüdyo olarak ayırıdığı bölümde hem resim yapar hem resim dersleri verir. 1606 yılında inşa edilmiş yapı günümüzde Rembrandt House Museum olarak ziyarete açık olan evde eserlerini görmek ve aynı tekniklerin uygulandığı baskı atölyelerine katılmak mümkün.

Yeni ulaşılan bilgiler ışığında, Rembrandt’ın gözlerindeki stereo vizyon rahatsızlığı onun üç boyutlu görüntüleri çok daha kolaylıkla iki boyutlu olarak tuvale aktarmasına faydalı olmuştur. Gözlerin beraber sağladığı derinlik algısının oluşmamasına sebep olan rahatsızlık, derinlik algısına engel olduğundan, bir ressam için oldukça avantaj sayılabilir.

Bir grup mühendis ve bilim adamı tarafından algoritma ve 3D baskı teknikleri kullanılarak yaratılan “yeni” Rembrandt tablosu görenleri oldukça şaşırtıyor. Ressamın tüm çalışmalarındaki renk, geometri, boya, yüz şekilleri ve insanların baktığı yön incelenerek yapılan kompozisyon müthiş bir gelişme olarak sayılmakta.

E-Bülten Üyeliği
X
SÖZLEŞME

Bu internet sitesine girilmesi veya mobil uygulamanın kullanılması sitenin ya da sitedeki bilgilerin ve diğer verilerin programların vs. kullanılması sebebiyle, sözleşmenin ihlali, haksız fiil, ya da başkaca sebeplere binaen, doğabilecek doğrudan ya da dolaylı hiçbir zararlardan ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını, tarafımdan internet sitesinde E-Bültene üye olmak için veya başkaca bir sebeple verdiğim kişisel verileri, özellikle de isim, adres, telefon numarası, e-posta adresi, banka bilgisi, yaş ve cinsiyetle ilgili benzeri bilgileri kendi rızam ile paylaştığımı, ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun nin bu bilgileri kullanmasına muvafakat ettiğimi, bu bilgilerin 3.gerçek ve/veya tüzel kişilerin eline geçmesi ve bu şekilde olumsuz yönde kullanılması halinde ve/veya bu bilgilerin başkaca kişiler ile paylaşılması halinde ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını gayri kabili rücu, kabul, beyan ve taahhüt ederim.