• Arama

Bütünsel Sağlık İçin Açık Havada İlham Veren Dekorlar

Uzmanlar açık havada vakit geçirmenin kaygı, depresyon, öfke, kafa karışıklığı ve yorgunluk düzeylerini düşürdüğüne işaret ediyor. Açık havada daha keyifli vakit geçirebilmeniz için evinizde rahatlıkla uygulayacağınız dekorasyon önerilerimizden ilham alın.

Bütünsel sağlık uzmanları, açık havada geçirilen vaktin fiziksel, zihinsel ve ruhsal önemini vurguluyorlar. Sosyal medyadan ve dijital evrenden biraz uzaklaşıp, bahçe, balkon ve teraslarınızda kişisel keyif saltanatınızı yaratabilir, açık hava davetleri için ilham dolu köşeler kurgulayabilirsiniz. Bambu mobilyalar, tik ahşaplar, hasır ve rattan dokular ve terracotta saksılar sizi tabiat ananın kollarına bir adım daha yaklaştıracak.

Güneşlenme köşesi yaratın

Vücudumuzdaki D vitamini açığını kapatmak için mutlaka güneşlenmek, bedenimizi güneşle buluşturup cildimize D vitamini ürettirmek zorundayız. Güneşten alınan D vitamini, kalp krizi ataklarına karşı koruyucudur. O halde ne yapıyoruz? Güneşli günlerde 15-20 dakika boyunca hayatın kenarını kıvırarak, keyifli bir siesta yapabileceğimiz köşemizi yaratıyoruz.

Mobilyalarınızı yeşile göre konumlandırın

Yapılan araştırmalara göre, yalnızca yeşile ve büyümekte olan canlı şeylere bakmak bile beyindeki denge ve mutlulukla ilişkili alanları aktive ediyor, stresinizi azaltıyor ve kan basıncınızı düşürüyor. Gün içinde sadece bitkilerinizi gözlemleyebileceğiniz zamanlar yaratmak size iyi gelecektir.

Egzersiz alanları kurgulayın

Açık havada ne kadar vakit geçirirseniz, o kadar enerjik hisseder ve o kadar çok hareket edersiniz. Bahçede, balkonda veya terasınızda egzersiz yaparsanız, daha derin nefes alarak kaslarınıza ve beyninize daha fazla oksijenin gitmesini sağlarsınız. Güneş ışığı doğal bir antiseptiktir. Aynı zamanda karaciğer fonksiyonlarını iyileştirerek toksinlerin atılmasına yardım eder.

Çocuklar için ekosistemler tasarlayın

Açık havada vakit geçirmek çocukları sakinleştirir. Araştırmalar, doğada yaşanan deneyimlerin çocukların duygusal gelişimlerini olumlu etkilediğini gösteriyor. Evinizin açık havaya açılan köşesini daha çok yeşillendirebilir, bu şekilde çocuğunuzun doğanın döngüsünü ve bitkileri gözlemleyebileceği minik bir ekosistem yaratabilirsiniz.

Toprakla uğraşın

Norveçli araştırmacılar, bahçıvanlık işleri yapmaya başlayan orta-ağır derecede depresyonda olan kişilerin, 12 hafta sonunda depresif belirtilerinde azalma yaşadıklarını keşfetmişler. İç huzurunuzu yakalamak, toprağa dokunmak ve doğayı gözlemlemek ile doğru orantılı.

Kuşları dinleyin

Kuşlar, zararlı böcekleri ve bitki bitlerini yedikleri için bahçenize faydalıdır. Onları dinlemek için gün içinde kendinize vakit ayırın. ‘trakus.org’ sitesinden Türkiye’deki kuşlar ile ilgili bilgi edinebilir, gözlemlerinizi paylaşabilirsiniz.

Kardeş bitki topluluklarına dikkat edin

Bitkilerinizi konumlandırırken, kardeş bitki topluluklarına internetten göz atın. Mesela soğanların yanına diktiğiniz havuçlar, soğanlara gelecek sineklere engel olma görevini üstlenirler. Bitkilerinizden hangilerinin güneşe daha çok ihtiyacı olduğunu öğrenin. Onları yerleştirirken güneş ve gölge alanları iyi hesaplayarak konumlandırın.

 

E-Bülten Üyeliği
X
SÖZLEŞME

Bu internet sitesine girilmesi veya mobil uygulamanın kullanılması sitenin ya da sitedeki bilgilerin ve diğer verilerin programların vs. kullanılması sebebiyle, sözleşmenin ihlali, haksız fiil, ya da başkaca sebeplere binaen, doğabilecek doğrudan ya da dolaylı hiçbir zararlardan ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını, tarafımdan internet sitesinde E-Bültene üye olmak için veya başkaca bir sebeple verdiğim kişisel verileri, özellikle de isim, adres, telefon numarası, e-posta adresi, banka bilgisi, yaş ve cinsiyetle ilgili benzeri bilgileri kendi rızam ile paylaştığımı, ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun nin bu bilgileri kullanmasına muvafakat ettiğimi, bu bilgilerin 3.gerçek ve/veya tüzel kişilerin eline geçmesi ve bu şekilde olumsuz yönde kullanılması halinde ve/veya bu bilgilerin başkaca kişiler ile paylaşılması halinde ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını gayri kabili rücu, kabul, beyan ve taahhüt ederim.