preloader

En İyi Catering Firmaları: Vanessa Catering

11.12.2018
En İyi Catering Firmaları: Vanessa Catering

Yazı Boyutu:

Gustolu lezzetleri ile dikkat çeken Vanessa Catering’in kurucuları Vanessa Menase Farhi ve Eli Menase, markalarını ve catering hakkında bilinmesi gerekenleri OGGUSTO için anlattı.

Nasıl kuruldunuz?

Vanessa Menase Farhi: Küçüklüğümden beri var olan yemek yapma olan tutkum her şeyin başlangıcı oldu. O zamanlar bu tutkunun çok üstüne gitmeyerek İTÜ İşletme Mühendisliği’nden mezun oldum. Ama gerçekten yapmanız gereken şey ne ise onu yapana kadar içinizde bir şey yanar. Benim de öyle oldu. Okulu bitirdikten sonra Le Cordon Blue’nun Paris kampüsünde aşçılık okudum ve benim için doğru mesleği buldum. Her zaman yeniliği ve kendimi aşmayı seviyorum. O yüzden yemek sektörü içinde bana en uygun alan catering’di. Catering işini ilk yapmaya başladığım zamanlar evimizin mutfağında çalışıyordum. Yani Google’ın garajda doğması gibi bir hikayemiz var. Şaka bir yana, küçük bir mutfaktan başlayıp geldiğimiz nokta beni çok heyecanlandırıyor. Şimdi de hem abim hem ortağım Eli ile birlikte her gün yeni heyecanlara imza atıyoruz.

En İyi Catering Firmaları: Vanessa Catering

Markanızın catering sektöründeki farkı ne?

Eli Menase: Kaliteden ödün vermeden, gustoya hitap eden özel lezzetler ve davetler sunmanın peşindeyiz. İster kurumsal ister ev daveti olsun, o gün davet sahibi için çok özel ve dolayısıyla çok heyecanlı bir gün. Lezzet ve sunumu her zaman odak noktamızda tutarak, çok fazla organizasyon yapmamızın getirdiği tecrübemizden de davet sahiplerinin faydalanmasını sağlıyoruz. Böyle özel bir günde, tüm detaylarıyla incelikli bir plan ve organizasyon yaparak davet sahibinin detaylar içinde kaybolmasını önlemek de amaçlarımız arasında. Servis personelimizden, mutfağa, tüm ekibimiz lezzetli yemeklerin yanı sıra akıllarda yer edecek bir davet ortaya çıkarmak için çalışırlar.

En İyi Catering Firmaları: Vanessa Catering

Catering sektöründe yakın gelecekte ne gibi yenilikler ve trendler göreceğiz?

Vanessa Menase Farhi:Son zamanlarda yemek sektörünü 3 trend şekillendiriyor. İlki Ortadoğu coğrafyasındaki baharatların tüm dünyada yeniden keşfedilmesiyle, dünya mutfaklarında Ortadoğu ve Geleneksel esintilerin hakim olmaya başlaması. Direkt uygulanması olmasa bile mutlaka ilham alınıyor. Humus, tahinli soslar gibi… Bizim de Vanessa Catering olarak takip edip, uyguladığımız bir akım. İkinci trend, sürdürülebilir yaşam yaklaşımının benimsenmesiyle, fazla tüketimi mümkün olduğunca azaltmak da amaçlar arasında yer alıyor. Bu felsefeden doğan ve hayvan kesimini en aza indirgemek için; dana but, dana yanak, kuyruk gibi eskiden çok revaçta olmayan etler tercih ediliyor. Biz de alışılagelmişin dışındaki etleri tercih ediyoruz tariflerimizde. Hatta Dana Yanak imza lezzetlerimiz arasına bile girdi.

En İyi Catering Firmaları: Vanessa Catering

Bir diğeri ise; paleo, glutensiz ürünler ve veganlık gibi sağlıklı yaşam trendi. Bu trende daha çok imza ürünler üreterek dahil oluyoruz. Karnabaharlı Paleo Cheesecake gibi. Önümüzdeki dönemde de sürdürülebilirliğin ve şeffaflığın odak noktası olduğu trendler damgasını vuracak yemek sektörüne. İnsanlar ne yediğine ve yediklerinin çevreye nasıl etkileri olduğuna daha çok önem vermeye başlayacak. Kısaca, trendleri takip ediyoruz ve klasik lezzetlerle harmanlayarak sunmayı seviyoruz.

{771576}

Menünüzün imza yemeği nedir?

Vanessa Menase Farhi: Pişmaniyeli ve Dondurmalı Cheesecake ve Dana Yanak herkesin hep sorduğu; tatmasa bile mutlaka duyduğu lezzetler. Ancak hep yenilik peşinde olan biriyim ve mutfakta da sürekli yeni imza lezzet arayışımız devam ediyor. Yakın bir zamanda mevcutların önüne geçecek yeni imza tatlarla karşınıza çıkabiliriz.

Yemek hizmeti dışında masa kurma, yemek takımı, çiçek, süs vs gibi hizmetler veriyor musunuz?

Vanessa Menase Farhi: #sunumönemlidir tag’i bizim en sevdiğimiz mottolardan biri. Lezzet ve kullandığımız malzemeler her zaman odak noktamız olsa da bir daveti güzel bir sunumdan ayrı düşünemiyoruz. Bir organizasyon firması gibi çalışmasak da bu tarz destekler verebiliyoruz davet sahiplerine.

En İyi Catering Firmaları: Vanessa Catering

Minimum kaç kişilik bir organizasyon olmalı?

Vanessa Menase Farhi: Her davetin ayrı bir ruhu var ve bununla birlikte değişen kişi sayısı… Tabii ki, yapılan hazırlık ve süresiyle dahil olan ekibin büyüklüğü değişiyor. Bunlar dışında, biz Vanessa Catering olarak kişi sayısından bağımsız her davet için ayrı heyecanlanıyoruz ve hazırlığımızı yapıyoruz.

Sizce catering firması seçerken nelere dikkat edilmeli?

Vanessa Menase Farhi: Davet sahibinin firmanın zaten hijyenik üretim yaptığına dikkat ettiğini varsayarak, başındaki şefin hangi ekolü benimsediğine dikkat edilmesini önerebilirim. O da davetinizde sunacağınız lezzet ve ortamın, sizin hayal ettiklerinizle örtüşüp örtüşmeyeceğini anlamak için önemli. Catering firması sizi can kulağıyla dinlemeli ve beklentilerinizi gerçeğe dönüştürebilecek vizyona sahip olmalıdır.

Eli Menase: Ben de şunu eklemek isterim; her ne kadar yemek odaklı bir iş yapıyor olsak da etkinlik esnasında sorunu hızla fark edebilme ve pozitif anlayışla çözüme kavuşturabilmek de catering firması seçerken mutlaka dikkat edilmesi gereken konular arasında.

Başak Güsar
Başak Güsar Tüm Yazıları