preloader

En İyi Catering Firmaları: Roka Davet

27.11.2018
En İyi Catering Firmaları: Roka Davet

Yazı Boyutu:

2003 senesinden beri yenilikçi yemekleri ve zarif sunumları ile dikkat çeken Roka Davet markasının sahibi Erim Leblebicioğlu, catering hakkında bilinmesi gerekenleri OGGUSTO için anlattı.

Nasıl kuruldunuz?

Roka Davet, 2003 yılında Arda Türkmen tarafından kuruldu. Ben de kuruluş aşamasından itibaren içerisinde bulunuyordum. 2012 yılında Arda’nın yiyecek içecek sektöründe restorancılık üzerine yoğunlaşma kararı vermesi üzerine kendisiyle bir anlaşma yapıp Roka Davet’i bir aile şirketi olarak kuzenim Kemal Peker ile satın aldık.

En İyi Catering Firmaları: Roka Davet

Markanızın catering sektöründeki farkınız ne?

Kurulmuş olduğu ile günden itibaren Roka Davet her zaman kalite, sunum ve lezzete odaklanmış bir firma olmuştur. Bunun yanında en büyük özelliği ise daha önceden event sektöründe olan tecrübelerimizden kaynaklı olduğunu düşündüğümüz hızlı problem çözme yeteneğidir. Her davette bazı durumlar ters gidebilir, sizden kaynaklı olmasına gerek yok, önemli olan bunları misafire yansıtmadan çözüp, davetin iyi geçmesini sağlamanın önemli bir yeti olduğunu düşünüyorum.

{771576}

Catering sektöründe yakın gelecekte ne gibi yenilikler ve trendler göreceğiz?
Yiyecek içecek sektörüne şu aralar baktığınızda, ülkemizde geçte olsa sağlıklı yemek trendi dünyada olduğu gibi popülerliğini koruyor. Bu trend uzun bir süre devam edecek diye düşünüyorum. Eğer ülkemizde tarımın eski günlerine döneceğini ümit ederek yakında farm to table catering’in trend olacağına inanıyorum ama bunun için ekonomik durumların daha düzelmesini beklememiz gerekecek.

En İyi Catering Firmaları: Roka Davet

Menünüzün imza yemeği nedir?

Açıldığımız ilk günden beri pancar cipsleri her zaman en önde olmuştur. Bunun dışında mini hamburger trio, susamlı teriyaki soslu bonfile şişleri, yoğurt bazlı pannacotta üzerinde frambuaz sos ile ve buna benze bir çok ürünümüz yer almaktadır.

En İyi Catering Firmaları: Roka Davet

Yemek hizmeti dışında masa kurma, yemek takımı, çiçek, süs vs gibi hizmetler veriyor musunuz?

Tabiki bu hizmetleri de sağlıyoruz.Ama benim her zaman tavsiyem her işi bir profesyoneline bırakmak. Örnek olarak düşünürsek bizim asıl işimiz güzel sunumlarla (kullanılan tabak ve sunum malzemeleri dahil) lezzetli bir yiyecek içecek servisini mükemmel olarak sağlamak. Ben öncelikle yemeğime sunumuma ve servisime konsantre olmak istiyorum, bunun için sadece dekorasyon, çiçek ve süsleme yapan profesyonel firmalarla çalışmayı daha çok tercih ediyorum.

En İyi Catering Firmaları: Roka Davet

Sizce catering firması seçerken nelere dikkat edilmeli?

Bence başta en önemli konu hijyen. Catering şirketinin yemek üretimi yaptığı yer nasıl? Bu şirket genel hijyen kurallarına uygun taşıma yapıyor mu? Çünkü bizim işimiz restorancılık değil arkada pişirip hemen anınada servise veremiyoruz. Biz ürünleri bir bakıma transfer ediyoruz, bu transfer sırasında ürünlerin soğuk zincir ve hijyen kurallarına uygun yapılması gerekiyor. Bunun dışında ise referanslara dikkate almak ve catering şirketi çözüme odaklı mı bu da ayrı bir önemli konu. Zaten lezzet sunum gibi detayları referanslar sayesinde öğrenmiş olacaksınız.

Başak Güsar
Başak Güsar Tüm Yazıları