preloader

En İyi Catering Firmaları: Ginger Patisserie & Catering

10.02.2019
En İyi Catering Firmaları: Ginger Patisserie & Catering

Yazı Boyutu:

Swansea Üniversitesi’nde Medya ve Pazarlama eğitimi aldım. Ardından içimdeki mutfak aşkının peşine düşüp, çocukluk hayalimi gerçekleştirdim ve Le Cordon Bleu İstanbul’dan Aşçılık ve Pastacılık eğitiminin ikisini de kapsayan Grand Diplome ile mezun olan Yasemin Önal, 2016 senesinden beri kurduğu Ginger Patisserie & Catering ile davet sofralarına renk katıyor.

Catering yapmaya nasıl başladınız?

Ben oldum olası evimde misafir ağırlamayı, yemek pişirmeyi çok seven biriyim. Profesyonel olarak bu işi yapmadığım dönemde de, sevdiklerimi mutlu sofralarda ağırlamak bana büyük keyif vermiştir. Çocukluğumda da annem ve anneannemin kurduğu muhteşem sofraları görerek büyüdüm ve onların bu zevk ve görgüleri zamanla bana da aşılandı. Boyum tezgaha ulaştığı günden beri mutfaktayım diyebilirim. İlerleyen yıllarda bu merakım mesleğe dönüştü ve aşçılık ve pastacılık okumaya karar verdim. Le Cordon Bleu’den Grand Diplome ile mezun olduğumda hedefim restoran mutfaklarında kariyer yapmaktı ancak birçok kişiye olduğu gibi zamanla benim de yolum, hedeflediğimden çok daha farklı bir rotada ilerlemeye başladı. İstanbul’daki birçok restoran ve butik pastanede deneyim elde ettikten sonra kendi çizgimi ortaya koymak için 2015 yılı Ekim ayında kendi markamı kurmaya karar verdim. Aldığım eğitimi, edindiğim deneyimleri, kişisel zevk ve yaratıcılığımı tek bir çatı altında topladım ve ‘Ginger Patisserie & Catering’ doğmuş oldu. Şubat 2016’da hizmet vermeye başladık ve o günden beri büyük bir heyecan ve mutlulukla, keyifli davetler tasarlamaya devam ediyoruz.

En İyi Catering Firmaları: Ginger Patisserie & Catering

Markanızın catering sektöründeki farkı ne?

Bizim öncelikli olarak prensibimiz katkı maddesi içermeyen ve en rafine damak zevkine hitap eden tatlı ve tuzlu ürünler üretmek. Kullandığımız tereyağ, çikolata, süt, yumurta gibi tüm malzemeleri özenle seçiyoruz ve insan sağlığına zararlı olduğunu düşündüğümüz hiçbir malzemeyi asla kullanmıyoruz. Örneğin şeker hamurunun yenmesini doğru bulmadığımız için pastalarımızı direkt olarak şeker hamuru ile kaplamıyoruz. Gelen yoğun taleplere de bu prensibimizden ödün vermeden cevap verebilmek için, ilk defa ve sadece Ginger’da görebileceğiniz ‘Matruşka’ adını verdiğimiz patentli modelimizi de geliştirdik.

En İyi Catering Firmaları: Ginger Patisserie & Catering

Farklı olmaya çalıştığımız bir diğer nokta ise; taklitten uzak, kişiliği olan, kendine özgü bir çizgide ilerleyen, sade bir şıklığı benimsemiş, butik ve kişiye özel kalmakta ısrarcı bir marka olmamızdır. Asla bir güne 3-4 catering almayız. Dikkatimizin dağılmaması için az sayıda ama öz iş yaparak, mümkün olan en yüksek kalitede hizmet vermek amacındayız. Ben her ürüne, her sunuma mutlaka kişisel dokunuşumu yansıtıyorum. Lezzete olduğu kadar, o lezzetin sunumuna da çok özen gösteriyorum. Her davetimizde ve görüşme süreçlerinde müşterilerimiz her zaman ve sadece benimle muhattap olurlar. Arada başka hiç kimse olmaksızın her müşterim ile ben ilgilenirim. Her davete şahsi imzamı atar ve baştan sona her detayı bizzat tasarlayıp, değerli ekibimle birlikte hayata geçiririm.

Catering sektöründe yakın gelecekte ne gibi yenilikler ve trendler göreceğiz?

İster ev daveti ister kurumsal davet olsun, her tip davette insanlar artık ev yapımı lezzetinde ve kalitesinde ama şık bir şekilde sunulan yemekleri tatmayı bekliyorlar. Bu kalitede bir ürünü de ancak doğal ve sağlıklı malzemeler kullanarak yaratmak mümkün olabiliyor. Günümüz mutfak sektöründe maalesef, işi kolaylaştırıcı birçok yapay malzeme var. İnsanların bilinçlenmeye başlaması ile birlikte bu zararlı maddelerin bulunduğu ürünler artık tercih edilmemeye başlandı. Bu anlamda fabrikasyon ürünlere olan ilginin azalmaya başladığını görmek oldukça sevindirici benim için.

Bunun yanısıra glutensiz, şekersiz, unsuz veya vegan ürünlere ve bu ürünler ile oluşturulan menülere olan ilginin artarak devam edeceğini düşünüyorum.

En İyi Catering Firmaları: Ginger Patisserie & Catering

Menünüzün imza yemeği nedir?

Bu sorunun cevabı aslında oldukça göreceli. Herkesin damak zevki ve favori yemeği birbirinden çok farklı ama özellikle belirtmek gerekirse, menümüzde imza ürünlerimiz, tuzlu grubunda Salmon Wellington ve Bademli & Mantarlı Beef Stroganoff, tatlı grubunda ise pastalarımızın yanısıra Limonlu & Yabanmersinli Profiterol ve mevsiminde Balkabaklı Cheesecake diyebilirim.

En İyi Catering Firmaları: Ginger Patisserie & Catering

Yemek hizmeti dışında masa kurma, yemek takımı, çiçek, süs gibi hizmetler veriyor musunuz?

Elbette… Damak tadı gelişmiş her insan yemeği önce gözleri ile yer… Amacımız yalnızca bu ürünleri pişirmenin dışında, hoş bir sunumla bu ürünleri ikram etmektir. Biz cateringlerimizde yemek ikramının yanı sıra, davetin her bir detayı ile ilgileniyoruz. Firma sahibi olarak ben, tüm davetlerimizin başından sonuna kadar orada bulunuyorum ve tüm tasarımları ve kurulumları bizzat ben yapmaktayım. Evin dekorasyonuna uygun sunum takımlarımız ile masa tasarımı, şamdanlar, servis elemanının hizmet kalitesi ve üslubuna özen gösterilmesi, tabak, bardak, sıcak içecek grubu ekipmanları gibi servis malzemelerinin tedarik edilmesi, mekanın renk ve dokusuna uygun çiçek aranjmanlarının tasarımı gibi birçok detay ile ilgileniyoruz. Bir organizasyon şirketi değiliz ama talep edilmesi durumunda, catering dahil olduğu sürece ağırlama sanatının tüm detayları için hizmet veriyoruz. Amacımız ev sahiplerinin üzerindeki tüm yükü alıp, misafirleri ile geçirecekleri keyifli saatlerin tadını çıkarmalarını sağlamak…

En İyi Catering Firmaları: Ginger Patisserie & Catering
En İyi Catering Firmaları: Ginger Patisserie & Catering

Minimum kaç kişilik bir organizasyon olmalı?

Davetin içeriğine, ihtiyaca ve konsepte yönelik kişi sayısına özel menüler ve davetler tasarlıyoruz. 10-15 kişilik oturmalı düzende bir yemek daveti de tasarladığımız gibi, 70-80 kişilik kokteyl tarzı bir daveti de gerçekleştirebiliyoruz. Açıkçası, minimum kişi sayısından çok, biz maksimum kişi sayısını belirledik. Butik tarzda çalışmaya önem verdiğimiz için en fazla 150 kişiye kadar hizmet veriyoruz.

Sizce catering firması seçerken nelere dikkat edilmeli?

Bu konuda dikkat edilmesi gereken birkaç nokta var… Hijyenik koşullar zaten olmazsa olmaz bir kriterdir. Bunun aksi düşünülemez. Bunun yanı sıra profesyonel bir yaklaşım olarak, davetin onaylanması durumunda firma yetkilisinin davetin yapılacağı mekanı mutlaka önceden görmesi gerekir ve müşterisinin beklentilerini çok iyi algılaması gerekir. Davet sırasında oluşabilecek aksilikler öngörülüp, tedbir alınmalı veya herhangi bir sorun ile karşılaşıldığında etkili ve hızlı çözümler üretilebilmelidir.

En İyi Catering Firmaları: Ginger Patisserie & Catering
Başak Güsar
Başak Güsar Tüm Yazıları