preloader

Yeni Yıla Girmeden Önce Kendiniz İçin Almanız Gereken Notlar

11.12.2023
Yeni Yıla Girmeden Önce Kendiniz İçin Almanız Gereken Notlar

Yazı Boyutu:

Yeni bir yıla girerken, geride bıraktığınız yıla neler sığdırdınız, hangi hedeflerinize ulaştınız ve gelecekten beklentileriniz neler gelin birlikte keşfedelim…

Yeni Yıla Girmeden Önce Kendiniz İçin Almanız Gereken Notlar
Romina Kuyumcuoğlu

Bir yılı daha geride bırakıyoruz. Peki, yeni bir yıla girmeden önce geride bıraktığınız yıla neleri sığdırdınız gözden geçirdiniz mi? Gelin geçirdiğiniz bir yıla bütünsel olarak kuş bakışı bir göz atalım. En çok neye üzüldünüz mesela? En çok neye mutlu oldunuz? Başarı dediğiniz, başarısızlık dediğiniz neler yaşandı? Hayatınıza kattığınız, hayatınızdan çıkarttığınız neler ya da kimler oldu? Nelere cesaret edip, neleri ertelediniz? Nelere başlayıp, neleri bıraktınız? Ya da neleri ya kimleri hayatınızdan çıkartmak istediniz?

Tüm bu soruları kendinize sorarken geride bıraktığımız yıl yaşadıklarınızı özümseyip, yaşanılanları kabul edip, hayatınızdan çıkarttıklarınızın yarattığı boşlukları içselleştirip, seçimlerinizin sorumluluğunu alıp yeni bir yıla giriş yapmalısınız.

Yeni Yıla Farkındalıkla Giriş Yapın

Yeni Yıla Girmeden Önce Kendiniz İçin Almanız Gereken Notlar

Geride bıraktığınız yılı gözden geçirmeniz ne işe mi yarar? Geçen yılı farkındalıkla kapatıp, yeni yıla bu farkındalıkla giriş yapmanızı sağlar. Hayatın tatmin edici bir şekilde yaşanabilmesi için farkındalık çok önemlidir. Tüm bu farkındalığı yaşamak için ise geride bıraktığınız yılda nelere ulaşabildiğinizi kendinize sormalısınız.

Geçen yıl belirlendiğiniz hangi hedeflere ulaştınız? İşinizde yükselmek, yeni bir dil öğrenmek, beslenme alışkanlıklarını değiştirmek ve kilo vermek, para biriktirmek, okunmuş kitap repertuarını genişletmek, farklı bir şehir ya da ülke görmek. Belirlenen hedeflerle ilgili hangi noktalara varıldığını görmek, bugün iyi bir plan yapabilmeniz için önemlidir.

Geride Bıraktığınız Yılı Değerlendirin

Yeni Yıla Girmeden Önce Kendiniz İçin Almanız Gereken Notlar
 • Geçtiğimiz yılda neler farklı olsun isterdiniz?
 • Ne yapsaydınız bu durum daha farklı olurdu?
 • Hangi hedeflerinize hayallerinize ulaştınız?
 • Hangileri sadece akılda uçuşan niyetler olarak kaldı?

Bu sorular sorulmadan, atılan adımlar gözden geçirilmeden yeni yılda da farklı bir sonuç elde etmeniz mümkün olmaz. Şimdi alın bir kalem ve kağıdı elinize bu soruları sorun kendinize. En son soru da; ‘Bu istediğim şey için bu yıl ne yapabilirim? olsun. Doğru adımlar doğru sonuca ulaştırır. Doğru adımları da doğru soruları sorarak bulabilirsiniz.

{774395}

Bakış Açınızı Değiştirin

Yeni Yıla Girmeden Önce Kendiniz İçin Almanız Gereken Notlar

Yeni yıl, yeni bir sayfanın başlangıcı demek. Bu yeni hikayenin yazarı da olabilirsiniz, vay başıma gelenler diye başına gelenleri izleyen kurban da.

Yaşadıklarınızın ya da karşınıza çıkan olayların; sizin seçimlerinizle, bazen yolu şaşırmanızla, bazen ne yapacağınızı bilemediğiniz için kaybolmanızla ilgisi olduğunu fark ederseniz farklı şeyler seçebilir, yeni tercihlerde bulunabilme gücünüzü de fark edebilirsiniz. Hayatta her ne olursa olsun, ne yaşanırsa yaşansın onun karşısında ne şekilde duracağınız sizin seçiminizdir. Yaşanacak olaylar üzerinde kontrolünüz yoktur ancak yaşananla ne yapacağınız sizin kontrolünüzdedir.

Hayat önünüzden akıp giden bir şey değil; tercihlerinizle, seçimlerinizle ve farkıdalığınızla çok tatmin edici bir şekilde yaşayabileceğiniz bir yerdir.

Yeni Yıldaki Hedeflerinizi Belirleyin

Yeni Yıla Girmeden Önce Kendiniz İçin Almanız Gereken Notlar

Yeni yıla girerken hayattan neler istediğinizi kendinize sorun. İhtiyaç ne kadar net olursa, atacağınız adımlar da o kadar belirginleşir ve atacağınız farklı bir adımla değişim başlar.

 • Bu yıl ne yaşamaya ihtiyacım var?
 • Hayatımda neyin değişmesini istiyorum?
 • Neyin başka olmasını isterim? Bunun için ne yapabilirim?

{774394}

Atacağınız Adımlarla Yeni Yılda Hedeflerinize Ulaşın

Yeni Yıla Girmeden Önce Kendiniz İçin Almanız Gereken Notlar
 • Hedef ya da amaç listesi oluşturun. Hedefleri somutlaştırmak, zihninizin netleşmesini sağlar. Örneğin; hedef sağlıklı beslenme ve kilo kaybetmek olsun. Listenizin başına; ‘Bu yıl X kadar kilo verip, Y kilosunda olmak istiyorum’ yazın.
 • Hedefe ulaşmak için atacağınız adımları belirleyin. Stratejiniz belli olsun. (Atılacak adım; diyetisyen aramak, sağlıklı beslenmek, spora başlamak.)
 • Adım atma cesaretini göstermek için kendinizi destekleyin. (Uygun beslenir ve spor yaparsam amacıma ulaşabilirim, bugün yeni bir beslenme düzenine başlayabilirim diye kendinizi yüreklendirin.)
 • Amacınıza ulaşma yolunda umutsuzluğa kapılmayıp, yolda kalma kararlılığınızı koruyun. (Nasılsa başaramam, bir kaç kilo kaybetsem de isteğime ulaşamam diye olumusuz düşüncelerinizle motivasyonunuzu kırmayın.)
 • Arada bir arkanıza bakıp, attığınız adımlar ile amaçlarınızın uyuşup uyuşmadığının kontrolünü yapmayı unutmayın.

Bol farkındalıklı ve tatmin edici yeni bir yıl dileriz…

Romina Kuyumcuoğlu Kimdir?

Uzmanlık alanı Klinik Psikoloji olan Romina Kuyumcuoğlu, 2012 yılında Doç. Dr. Hanna Nita Scherler’in Gestalt Terapisi eğitimine başlamıştır ve gestalt çalışmalarına devam etmektedir. Ağırlıklı olarak depresyon, panik bozukluk, yeme bozuklukları, obsesif kompulsif bozukluk ve yaygın anksiyete bozuklukları üzerinde çalışmakta ayrıca ilişkide yaşanan sorunlar ve stres üzerinde çalışmaktadır. Kurumlara ”Kişisel Gelişime ve Fakındalığa Dair” eğitim ve seminerler vermektedir. 2008 yılında TRT’de yayınlanan ‘‘Yaşam Sohbetleri’’ isimli programın danışmanlarındadır. Türk Psikologlar Derneği üyesidir.

OGGUSTO
OGGUSTO Tüm Yazıları