preloader

Uyurken Güzelleşmenizi Sağlayacak En Etkili Öneriler

05.10.2020
Uyurken Güzelleşmenizi Sağlayacak En Etkili Öneriler

Yazı Boyutu:

Uyurken güzelleşmenizi sağlayacak ve cildinizi canlandıracak önerileri öğrenin.

Amerikan Ulusal Sağlık Enstitüsü’nün 2010 senesinde yaptığı bir araştırmada, uyku problemi yaşayan kişilerin daha az sağlıklı, daha az çekici ve daha yorgun göründüklerini aynı zamanda toplumdaki kişilerin bu görünüme duyarlı olduğunu ve sosyal yargılarını etkilediğini ortaya koymuş. Yapılan bir diğer çalışmada ise uyku problemi yaşayan kadınların, yaşamayanlara oranla iki kat daha fazla kırışıklık, leke ve sarkma gibi yaşlanma belirtisine sahip olduğu kaydedilmiş.

Günümüzde birçok klinik çalışma ve araştırma, sirkadiyen ritmin ve yetişkinlerde ortalama 7-8 saatlik gece uykusunun önemini vurguluyor. Hayatınıza ve uykunuza uyarlayacağınız birkaç minik dokunuşla bu 8 saatlik uyku dilimini çok daha verimli bir hale getirebilir, uyandığınızda cildinizin çok daha genç, canlı ve sağlıklı görünmesini sağlayabilirsiniz. İşte güzellik uykunuzu çok daha etkili hale getirecek öneriler;

Yatmadan önce cildinizi mutlaka temizleyin

Uyurken Güzelleşmenizi Sağlayacak En Etkili Öneriler

Cildiniz gece boyunca ölü hücrelerini atarak, yeni hücreler üretir. Ancak cildinize gün boyu oturan kir, makyaj ve sebum bu süreci zorlaştırır. Yaşla beraber nemini kaybeden cildi, kurutmamak ve kırışıklıklardan temizlemek için hassas bir temizleyici ve ılık su kullanın. Makyaj yapmamış dahi olsanız, cildinizi kurutmadan, etkili şekilde temizlediğinizde ertesi gün farkı mutlaka hissedeceksiniz.

İpek veya saten yastık kılıfı kullanın

Uyurken Güzelleşmenizi Sağlayacak En Etkili Öneriler

Sırt üstü yatmaya özen gösterin, çünkü karnınızın üzerine yattığınızda yastığınızın cildinize uyguladığı basınç uzun süre devam ettiğinde, yıllar içerisinde kırışıklıklarınız daha belirgin bir hal alır. Eğer yan yatmaya alışmışsanız, en azından her gece bir diğer tarafınıza yatarak iki yanı eşitlemeye çalışın. Uyku süresince cildinize temas edecek olan yastık kılıfınızı düzenli olarak değiştirmek ve ipek / saten bir kılıf tercih etmek büyük bir fark yaratacaktır. Yumuşak yastık kılıfları cilde daha az baskı uygulayarak çizgilerin belirginleşmesini önler ve cilt yaşlanmasının temel nedenlerinden biri olan enflamasyonu minimize eder. Ayrıca üst üste iki yastık kullanmak yüzünüzü daha yüksekte tutacağı için, suyun cildinize toplanarak ödem yapmasını engelleyecektir.

Uykudan önce stresi uzaklaştırın

Uyurken Güzelleşmenizi Sağlayacak En Etkili Öneriler

Stres hormonu kortizol, ciltteki kolajen yıkımını tetikleyici bir faktördür. Ayrıca ciltte kızarıklığa, hassasiyete ve akneye neden olabilmektedir. Bu nedenle kortizol salınımını azaltmak için iyi bir uyku büyük önem taşır. Uyumadan rahatlatıcı bir müzik dinlemek, sıcak bir banyo veya meditasyon yapmak, sabaha daha ışıltılı bir ciltle uyanma ihtimalinizi artıracaktır. Bunun yanı sıra uyumadan en az 1 saat önce ekranlarla (telefon, tablet vb) iletişiminizi kesmeniz de uyku kalitenize büyük katkı sağlayacaktır.

Uyumadan önce dinleyebileceğiniz müzik listesi için tıklayın.

Hem odanızı hem de cildinizi nemlendirin

Uyurken Güzelleşmenizi Sağlayacak En Etkili Öneriler

Kış aylarında soğuk ve kuru hava, yaz aylarında ise klimalar ciltteki nemi çekerek kurumasına yol açabilir. Uyuduğunuz odada bulunduracağınız hava nemlendirici bir makine, cildinizin daha nemli ve diri kalmasına yardımcı olacaktır. Buna ek olarak baş ucunuzda bulunduracağınız bir bardak suyu, gece uyandıkça yudumlamak, cildinizin kaybettiği nemi yerine koymasına yardımcı olacaktır.

Aromaterapi ve mumlardan destek alın

Uyurken Güzelleşmenizi Sağlayacak En Etkili Öneriler

Tüm duyulara hitap eden bir spa deneyimi için, ortamı kokulu mumlarla aydınlatabilir, enerjik hissetmek istediğiniz durumlarda aromaterapi difüzörünüze neroli ve greyfurt uçucu yağlarından, rahatlamak istediğiniz durumlarda ise paçuli ve papatya uçucu yağlarından kullanarak modunuzu dilediğiniz şekilde yönlendirebilirsiniz.

Esra Er Kursan
Esra Er Kursan Tüm Yazıları