preloader

Termal Wellness'ı Deneyimlemek için Beş Neden

01.12.2022
Termal Wellness'ı Deneyimlemek için Beş Neden

Yazı Boyutu:

aaa

Antik dönemden beri güzelliğin, sağlığın sırlarından biri olarak kabul edilen termal suları deneyimlemek için birçok neden var.

Rahatlamak, vücudunuzu dinlendirmek, cildinizi yenilemek için ne yapabileceğinizi arıyorsanız cevabı termal sularda bulabilirsiniz. Farklı kültürlerde sağlığın şifresi olarak görülen, tarih sahnesi boyunca şifa kaynağı olarak tanımlanan termal sular; günümüzde de vazgeçilmez bir iyi yaşam parçası.

Kendinize iyi gelecek bir tatil planlamak ve yenilenerek döneceğiniz aralar vermek için termal wellness’ı değerlendirmek için birçok nedeniniz var.

Termal Wellness'ı Deneyimlemek için Beş Neden

Kaynaklardan İyiliği Getirmesi

Termal suyu en basit tabiriyle anlatmak gerekirse jeotermal olarak ısınan suyun yeryüzündeki kaynaklardan çıkması olarak tanımlayabiliriz. Sığ magma tabakasında ısınan ve yeraltındaki madenlerden faydalı mineralleri alan termal su yeryüzüne farklı kaynaklardan çıkıyor. Yeraltındaki maden ve tuz gibi kaynaklardan içeriğini alan termal su, çıkan bölgeye göre farklı faydalarla anılabiliyor. Evlerimizde kullandığımız sulardan farklı olan yer altı kaynaklarının iyiliğini suyla buluşturuyor. Bu nedenle farklı termal kaynaklar içerikleri değiştiği için farklı tedaviler için önerilebiliyor.

Ruha İyi Gelmesi

Termal sular sadece fiziksel iyileşme için değil ruhen dinlenme, kendini daha iyi hissetme için de öneriliyor. Hem sıcak hem de içerisinde faydalı mineraller olan su sayesinde ruhsal dinlenme de sağlanıyor. Termal su sayesinde rahatlayıp gevşeyen vücudun iyiliği ruha da yansıyor. Termal wellness’ı deneyenler kesinlikle kendilerini çok daha dingin hissettiklerini, tatil dönüşü hayatın akışına daha iyi uyum sağladıklarını söylüyorlar.

Daha Genç Hissettirmesi

Gün içerisinde yaşanılan yorgunluğu kronik bir hale gelenler ve sürekli halsiz hissedenler için de termal sular iyilik getiriyor. Termal suyun dinlendiriciliği sayesinde ruh da arınıyor ve çok daha sakin hissediliyor. Termal suyu deneyenlerin sonrasında çok daha zinde ve genç yenilenmiş hissettiğinin altı çiziliyor.

Termal Wellness'ı Deneyimlemek için Beş Neden

Cildi Güzelleştirmesi

Termal suyu deneyimledikten sonra en etkili değişim ciltte görülüyor. İçeriğindeki mineraller sayesinde cilde temas eder etmez beslemeye başlayan termal su sonrasında cilt nemleniyor ve onarılıyor. Ciltteki gözenekler açıldığı için de daha ışıltılı ve sağlıklı bir görünüme kavuşuyor.

Sağlığı Koruması

Hem Uzak Doğu hem de Avrupa kültüründe termal suların iyileştiriciliğine çok inanılıyor. Öyle ki ağrılar ya da hastalıklar başlamadan yılda bir – iki defa bile düzenli olarak termal suyu deneyimlemenin vücudu yenilediği, olası rahatsızlıkları önlediğine inanılıyor. Suyun içerisindeki mineraller ve saflığı sayesinde vücut arınıyor, dinleniyor ve olası rahatsızlıklar engelleniyor.

Hangi Termal Otele Gitmeli?

Termal Wellness'ı Deneyimlemek için Beş Neden

Termal otel seçiminde gerçekten dinlenebileceğiniz, şifalı suları kaliteli hizmetle birleştirerek sunan bir otel seçimi yapmak gerekiyor. Türkiye, termal su kaynağı bakımından Avrupa’da birinci olduğu için termal otel anlamında da seçenekler sunuyor.

Sakinliği hissedip dinlenebileceğiniz, termal sulardan gelen iyiliği deneyimleyebileceğiniz NG Afyon’da isteyenler otel içerisindeki Aliva Spa’ da zaman geçirebiliyor. Uzman masaj terapistlerinin sunduğu masajlardan alabiliyor ya da farklı SPA kültürlerini deneyimleyebiliyorsunuz. Oteldeki açık ve kapalı havuzdaki termal sularda hiçbir katkı maddesi kullanılmıyor; uygun ısıya getirilerek kullanılıyor.

Termal Wellness'ı Deneyimlemek için Beş Neden

Aile oteli olarak tasarlanan ve odalarından ortak alanlarına her detayı buna göre dekore edilen NG Afyon’da çocuklara özel alanlar da mevcut. Hem açık büfe hem de A la Carte restoranlar farklı damaklar için en lezzetli yemekleri sunuyor

NG Afyon hem termal suyun kalitesi hem de misafir ağırlama anlamında en iyiyi sunan otel olarak tanınıyor. Kaynaklardan çıkan suyu SPA ile birleştiren ve termal wellness deneyimi sunan otelden dinlenmiş, gençleşmiş ve çok daha dinç hissederek ayrılıyorsunuz.

İstediğiniz termal wellness’ı deneyimlemek ve tüm iyiliğini keşfetmekse NG Afyon bunun için en ideal yer.

Tatilinizde Afyon’u Keşfedin

Termal Wellness'ı Deneyimlemek için Beş Neden
Frig Vadisi

İç Ege’de yer alan Afyon adeta keşfedilmeyi bekleyen şehirlerden bir tanesi. Hem görülecek tarihi güzellikleri hem de enfes tatları olan şehirde termal sularla şifa bulduktan sonra keyifli vakit geçirmek mümkün.

Yüzyıllar öncesinde burada yaşamış olan Friglerin izlerini keşfedebilir, peribacaları arasında gezebilir, Büyük Taarruz Şehitliği ve Kocatepe’deki Başkomutan Mustafa Kemal Anıtı’nı görebilir ya da 45 bin parçanın sergilendiği Arkeoloji Müzesi’ni gezebilirsiniz.

Termal Wellness'ı Deneyimlemek için Beş Neden

Afyon’un gastronomi konusundaki değerini de göz ardı etmemek gerekiyor. 2019’dan beri UNESCO’nun Yaratıcı Şehirler Ağı’na da yer alan Afyon’da denenebilecek birçok lezzet var. İlk olarak akıllara sucuk, kaymak ve lokumun geldiği Afyon’da özellikle et yemekleri ve hamur işleri enfes oluyor. Afyon’a yolunuz düştüğünde ise tandır çorbası, sakala çarpan çorbası, etli tandır, patlıcan kebabı, patlıcan böreği, bükme, ilibada dolması, keşkek, göce köttüsü, ağzı açık, ekmek kadayıfı tatmadan dönmemelisiniz.

*Bu içerik NG Afyon sponsorluğunda hazırlanmıştır.