preloader

Reiki: Nedir ve Neden Rutininize Eklemeyi Düşünmelisiniz?

02.02.2024
Reiki: Nedir ve Neden Rutininize Eklemeyi Düşünmelisiniz?

Yazı Boyutu:

Stresi, endişeyi ve depresyonu azaltabilen; rahatlamış, yenilenmiş hissetmenizi sağlayan çözüm önerisi arıyorsanız cevabı reiki olabilir.

Reiki Nedir?

Reiki: Nedir ve Neden Rutininize Eklemeyi Düşünmelisiniz?
Reiki: Nedir ve Neden Rutininize Eklemeyi Düşünmelisiniz?

Sağlık koçu, reiki master’ı ve yoga eğitmeni olarak “Reiki, enerji şifası olarak adlandırılan zihni, bedeni ve ruhu dengeleyen alternatif bir terapidir” diyorum.

Reiki, kadim Japon tıbbında enerji şifasına odaklanan bir tür tamamlayıcı terapidir. “Reiki” kelimesi iki Japonca kelimenin birleşimidir: “Daha yüksek bir gücün bilgeliği” anlamına gelen Rei ve “Yaşam gücü enerjisi” anlamına gelen Ki. Bu nedenle, reiki aslında ‘ruhsal olarak yönlendirilen yaşam gücü enerjisi‘dir.

Tüm canlıların içinden akan evrensel bir yaşam gücü enerjisi olduğu fikrine dayanır. Bu enerjinin düşük olması, fiziksel ve zihinsel sağlığı etkiler. Hastalanma veya stres hissetme olasılığı artar.

Basitçe açıklamak gerekirse; reiki, tıpkı bir hortumun bükülmesi ve suyun serbestçe akmaması gibi, tıkanmış veya durgun olan enerjinin hareket etmesine yardımcı olur. Enerjinin doğal dolaşmasına, vücudun en iyi şekilde çalışmasını sağlar.

Reiki, herkesin kullanabileceği basit, doğal, güvenli bir ruhsal şifa ve kişisel gelişim yöntemidir. Yararlı bir etki yaratan çok sayıda koşul ve rahatsızlığa yardımcı olmada etkili olmuştur. Ayrıca, yan etkileri hafifletmek ve iyileşmeyi desteklemek için diğer tüm tıbbi veya terapötik tekniklerle birlikte çalışır.

Reiki: Nedir ve Neden Rutininize Eklemeyi Düşünmelisiniz?

Bilim Reiki Hakkında Ne Diyor?

Reiki’nin etkilerini inceleyen çalışmalar bulunmaktadır.

Journal of Evidence-Based Integrative Medicine (Kanıta Dayalı Tamamlayıcı ve Alternatif Tıp Dergisi)’da yayınlanan bir çalışma, reiki’nin “plasebodan etkili” olduğunu ve “tamamlayıcı bir sağlık terapisi olarak geniş bir potansiyele sahip olduğunu” doğrulamıştır.

Sinir sisteminin reikiye plasebo reikiden farklı tepki verdiği bilinmektedir. Bu da reikinin otonom sinir sistemi üzerinde olumlu etkileri olduğunu güçlü bir şekilde gösterir.

{197210}

Amerika’daki hastanelerin önemli bir kısmının (Yaklaşık yüzde 15’i ve sayıları giderek artmakta) özel olarak reiki şifası sunması güvenli ve potansiyel olarak yeterince etkilidir. Yale, Harvard, Minnesota Üniversitesi, Arizona Üniversitesi, UCLA gibi önde gelen enstitülerin bazı bölümleri, tıbbi müdahalelerin tamamlayıcısı olarak reiki sunmaktadır.

Reiki: Nedir ve Neden Rutininize Eklemeyi Düşünmelisiniz?

Tipik Bir Reiki Seansı Nasıl Gerçekleşir?

Reiki uygulayıcısı tipik olarak danışanın aurasında çalışır. Şifayı alacak kişiden tek beklenen gözlerini kapatması ve deneyime teslim olmasıdır. Bazı kişiler seans sırasında uykuya dalar ve bu çok doğaldır.

Uygulayıcı ellerini vücudun üzerinde hafifçe tutarken, enerji akmaya başlar. Bu sürede uygulayıcının elleri sıcak ve karıncalanma gibi hislerle enerji akımını hisseder. Her el pozisyonu, uygulayıcı enerjinin akışı durana kadar belli bir süre ilgili bölgede tutar.

Uygulayıcıların çoğu seans için sakin ve sessiz bir alan ayarlar. Işık genellikle düşük tutulur. Mumlar ve tuz (selenit) lambaları yaygındır. Bazı şifacılar reiki’nin tamamen sessizlik içinde sunulması gerektiğine inanır. Bu durumda müzik ve konuşma yoktur.

Bazısı da rahatlatıcı müzikler çalmayı tercih eder.

Reiki: Nedir ve Neden Rutininize Eklemeyi Düşünmelisiniz?

Reiki Seansının Süresi Ne Kadardır?

Masa oturumları genellikle 60 ila 90 dakika uzunluğundadır. Sandalye oturumları ise daha kısa olma eğilimindedir: 20 ila 30 dakika ve daha az sıklıkla 40 dakika kadar uzundur.

Reiki Enerji Şifası Nasıl Hissedilir?

Reiki tedavileri genellikle hafifçe algılanır. Karıncalanma, gerilimin azalması veya hafif dolaşım akışı gibi yalnızca hafif hisleri fark edebilirsiniz. Vücudunuzda veya ortam sıcaklığında bir değişiklik algılayabilirsiniz. Bazen gerçek şifa derin olabilir birkaç saat, hatta birkaç gün sonra daha belirgin hale gelir.

Pek çok kişi gözleri kapalıyken renkleri görebilir, enerjinin hareket ettiğini hissedebilir. Başlangıçta bunun enerji olduğunun farkında olmayabilir.

Reiki: Nedir ve Neden Rutininize Eklemeyi Düşünmelisiniz?

Reiki Uygulayıcısında Aramanız Gereken Özellikler Nelerdir?

Uygulayıcının eğitim seviyesini öğrenin

Tüm uygulayıcılar aynı reiki eğitimine sahip değildir. Seviye I, Seviye II veya Seviye III/Usta eğitimine sahip olabilirler.

Reiki eğitiminin herhangi bir seviyesindeki birinden uygulamalı reiki alabilirsiniz. Uzaktan şifa arıyorsanız, ikinci derece bir uygulayıcıya ihtiyacınız vardır. Reiki’yi kendiniz nasıl uygulayacağınızı öğrenmek istiyorsanız da bu konuda Reiki ustasına/master’ına ihtiyacınız vardır.

{51911}

Uygulayıcının tavrını inceleyin

Duyarlı ve açık insanlar iyi bir enerji kanalı olma eğilimindedirler. Bir şifacı aynı zamanda empatik ve/veya sezgisel de olabilir. Tüm bu özellikler iyileşmenin kalitesine katkıda bulunur.

Sunulan Reiki enerjisinin türünü öğrenin

En yaygın olanları Batı Usui, Doğu Usui veya Geleneksel Usui ve Usui/Tibet’tir

Reikinin özellikle Amerika Birleşik Devletleri’nde en yaygın şekli Batı Usui’dir.

Reiki, refahınızı artırmak için değerli bir kaynak olsa da, reikinin herhangi bir hastalık veya durum için bir çare olmadığını unutmamak önemlidir. Sadece aldığınız diğer tedavileri tamamlayıcı bir terapi olarak kullanılmalıdır.

Yaprak Üner
Yaprak Üner Tüm Yazıları