preloader

Yeni Yıl Kararlarınızın Kalıcı Olması İçin 7 Yol

11.12.2023
Yeni Yıl Kararlarınızın Kalıcı Olması İçin 7 Yol

Yazı Boyutu:

Yeni alışkanlıklar ve uzun süreli bir değişim yaratmanıza yardımcı olacak yedi ipucunu sizin için derledik.

Yeni yılda sigarayı bırakma, kilo verme, daha fazla egzersiz yapma, bazı zararlı alışkanlıklarınızı terketme gibi yeni kararlar almış olabilirsiniz. Belki de bu kararlar bir önceki seneden tanıdık geliyor olabilir. Öyleyse, yeni yılda daha sağlıklı olma kararınızın kalıcı olmasını nasıl sağlayabilirsiniz? Yeni alışkanlıklar yaratarak.

1. Büyük Hayal Edin

Yeni Yıl Kararlarınızın Kalıcı Olması İçin 7 Yol

Cüretkar hedefler koymaktan kaçınmayın. Bir maraton veya triatlonda yarışmak ister misiniz? 10 kilo vermek veya sadece bir zamanlar sevdiğin kıyafetlere sığmak? Azim, cesaret ve destekle hepsini gerçekleştirebilirsiniz. Hırslı bir amaç genellikle çevrenizdekilere de ilham verir. Size destek olacaklar, yardımcı olmaktan mutluluk duyacaklardır.

2. Büyük Hayalleri Küçük Adımlara Bölün

Yeni Yıl Kararlarınızın Kalıcı Olması İçin 7 Yol

Şimdi küçük düşünün. Küçük adımlar sizi hedefinize götürür. İlk aşamaya geçmek, daha zor görevlerin üstesinden gelmek ve başarılı olmak için güveninizi artırabilir. Kolay seçimleri küçümsemeyin. Her planınıza “Liste oluştur” ile başlarsanız, gerçekleşenlere kolayca tik atmak garantidir. Zor işleri daha küçük öğelere ayırın ve önce kolay görevlerin keyfini çıkarın.

3. Neden Değişiklik Yapmadığınızı Anlayın

Yeni Yıl Kararlarınızın Kalıcı Olması İçin 7 Yol

Neden eski alışkanlıkları ve rutinleri bırakamadığınızı anlayana kadar, değişime doğru yeni bir yola girmek zor olabilir. Size zarar veren alışkanlıklarınızın arkasında mutlaka başladığınız noktada keyif veren bir sebep vardır. Bu yüzden, bir değişiklik yapmayı düşünürken, boşluğu dolduracak yeni ve size fayda sağlayacak bir aktivite koymak gereklidir. Sigarayı bırakanların kilo aldıklarını düşündüren sebep tam da bu konudur. Bir boşluğu doldurmak. Eğer bir alışkanlığı bitirmeye karar verdiğinizde, faydalı olanı koyamaz iseniz yine negetif bir şey ile doldurmanız çok büyük olasılıktır. Sigaraya bırakırken yogaya başlamak, bırakmayı kolaylaştırmanın en büyük yardımcısı olabilir.

{773375}

4. Çevrenizden Destek Alın

Yeni Yıl Kararlarınızın Kalıcı Olması İçin 7 Yol

Hayal kırıklığına uğratmak istemediğiniz insanlara karşı yazılı veya sözlü kararınızı duyurarak kendinizi bir anlamda zorunlu kılın. Bu sizi sıkıştığınız noktalarda daha sorumlu hissetmeye teşvik edecektir. İlla bir Facebook sayfası yaratıp herkese ilan etmeniz gerekmez. Partnerinize, çocuğunuza, doktorunuza veya arkadaşlarınıza bir söz verebilirsiniz.

5. Kendinize Ödüllendirin

Yeni Yıl Kararlarınızın Kalıcı Olması İçin 7 Yol

Hayalinizdeki büyük maratonun son dönemecini geçene veya istenmeyen son kiloyu kaybedene kadar kendinizi kazanan ilan etmeyin. Ancak hedefinize giden yolda küçük ve büyük adımlar atarken kendinizi buna devam etmeye teşvik edin. Mesela istediğiniz kadar olmasa da, kilo verme kilosunda yolu yarıladıysanız, eğer canınız isterse çok sevdiğiniz çikolatadan minik bir parça yiyerek kendinizi ödüllendirmekten kaçınmayın.

6. Geçmişten Öğrenin

Yeni Yıl Kararlarınızın Kalıcı Olması İçin 7 Yol

Uğraşmanıza rağmen bir değişiklik yapamazsanız bile, bunu hedefinize doğru bir adım olarak düşünün. Neden? Çünkü her samimi girişim, öğrenilen bir dersi temsil eder. Bir engelle karşılaştığınızda, neyin işe yarayıp neyin yaramadığını düşünün. Belki çok büyük bir meydan okumaya giriştiniz, Öyleyse, daha az iddialı olana geri dönün veya büyük olanı daha küçük adımlara bölün. Yoğun günlerde bir saatlik egzersiz yapmak sizin için imkansız ise, belki belli aralıklara bölüp yapmak daha kolay olacaktır.

{773558}

7. Yaptıklarınız İçin Teşekkür Edin

Yeni Yıl Kararlarınızın Kalıcı Olması İçin 7 Yol

Mükemmelliği unutun. Gözlerinizi her zaman o maratonu koşmaya değil, bitirmeye dikin. Tamamlamak için yarışırsanız, koştuğunuz kadar yürümeye başlasanız bile kazanan siz olursunuz. Egzersizle ve belirlediğimiz diğer pek çok hedefle yapmak istediğinizden daha azını yaptığınızda bile fayda sağlarsınız. Herhangi bir aktivite her zaman hiç olmamasından iyidir. Hedefiniz spor salonunda 45 dakikalık bir egzersizse, ancak sadece 20 dakika içinde kalabiliyorsanız, bunun için minnettar olun. Belki bir sonraki gün daha iyi olur düşünün.

Yaprak Üner
Yaprak Üner Tüm Yazıları