preloader

Dünyanın En Merak Edilen Diş Estetiği: Hollywood Gülüşü

22.05.2021
Dünyanın En Merak Edilen Diş Estetiği: Hollywood Gülüşü

Yazı Boyutu:

Hollywood yıldızlarının etkileyici gülüşlerine ve bembeyaz dişlerine sahip olmak isteyenleri Hollywood Smile estetiğiyle tanıştırıyoruz. Senede 396.000 kez aratılan bu işlemi, diş hekimlerinin görüşleriyle beraber ele aldık.

Sosyal medyanın, hayatımızın vazgeçilmez bir parçası haline geldiği bu günlerde hepimiz için en önemli sorulardan biri; “Nasıl görünüyorum?” Artık fotoğraf çekip sosyal medyada paylaşmak günlük rutinlerimizden. Bu sebeple, kusursuz gülüşlere, bembeyaz ve düzgün dişlere sahip olma isteği de oldukça arttı. Kusursuz gülümsemeleri düşününce hepimizin aklına ilk olarak Hollywood filmlerinde gördüğümüz o muhteşem gülümsemeler geliyor. Peki, izlediğiniz bu filmlerde gördüğünüz Hollywood yıldızlarının etkileyici gülüşlerine ve bembeyaz dişlerine sahip olmak gerçekten mümkün mü? Bu sorunun cevabı; evet!

Tüm dünyanın hayalini kurduğu “Hollywood Gülüşü” nedir?

Dünyanın En Merak Edilen Diş Estetiği: Hollywood Gülüşü

Hollywood gülüşü aslında; hastanın burun, dudak, çene, diş, diş eti ve suratının incelenerek ona en uygun gülüşün tasarlanmasıdır. Bu tasarım kişiye göre özel olarak yapılır. Gerçek bir Hollywood Gülüşü’ne sahip olmanın kriterleri ise; güldüğünüzde üst azı dişlerine kadar bütün dişlerin görünmesi, üst dişlerin kesici kenarlarından geçen hayali çizgiyle alt dudağın güzel bir uyum oluşturması ve üst diş etlerinin en fazla 2 milim görünmesidir.

Hollywood Gülüşü, dünyada en çok aranan estetik operasyonlardan biri. ExpressDentist.com, dünyada en çok aratılan diş estetiğini öğrenmek için analiz aracı Ahrefs ile bir araştırma yaptı. Rekor Amerika’da olsa da ülkemizde de bu işlem senede 396.000 kez aratılmış. Aramalarda, Amerika ve İngiltere’nin gerisinde olsak da dünyada üçüncü sırada yer alıyoruz. Özellikle son birkaç senede Hollywood Gülüşü’ne ilgi çok fazla.

Sadece dişlerin üzerine yapıştırılacak ince seramikler, hem estetik dişlere kavuşmanızı sağlıyor hem de diş yüzeylerini kırılma, çürüme, aşınma gibi etkilerden koruyor.

“Hollywood Gülüşü” nasıl yapılıyor?

Dünyanın En Merak Edilen Diş Estetiği: Hollywood Gülüşü

İşlemde, porselen veya kompozit lamine kullanılıyor. Gülüş tasarımı ile estetik diş görünümü kazandırılıyor. Lamine türüne karar verildikten sonra işlem şu şekilde ilerliyor:

  • Öncelikle diş ve çene yapısı ortaya çıkarılarak dişler için model oluşturuluyor.

  • Bilgisayar aracılığıyla ideal diş formu yapılıyor.

  • Alınan veriler doğrultusunda diş prototipleri oluşturulur.

  • Prototipler kişinin dişlerine takılıp, dişlerin nasıl durduğu kontrol ediliyor. Bu prototiplerden memnun olan kişiye 7-10 gün içinde gerçek dişler takılarak işlem tamamlanıyor.

{773745}

Diş hekimlerinden Hollywood Gülüşü’yle ilgili görüşler

Dünyanın En Merak Edilen Diş Estetiği: Hollywood Gülüşü

Dt. Pınar Baksı Cebe

Ağız ve Diş Sağlığı, Amerikan Hastanesi

Son yıllarda güzelleşmek ve genç görünmek adına yapılan estetik uygulamalar arasında diş estetiği büyük bir yer kaplıyor. Sağlıklı, pırıl pırıl bir cilde sahipken dişlerin çarpık ve sağlıksız olması güzelliği olumsuz etkileyebiliyor.

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte, artık “Hollywood Smile” diye bilinen ve Hollywood yıldızlarınınki gibi bembeyaz, sağlıklı, yapılı ama doğal gülüşlere kavuşmak hiç zor değil…

Burada asıl amaç; kişiye sağlıklı diş ve diş eti görünümü kazandırmak ve simetrik, beyaz ve doğal diş görünümü sağlamak. Bu uygulama kişiye özel gülüş tasarımıyla sağlanır.

Hollywood gülüşünü planlarken, estetik değerlendirmede öncelikle kişinin beklentilerini dinlemek ve kişiyi tanımak büyük önem taşımaktadır. Sonrasında da dişler, dişleri çevreleyen diş etleri, dudak ve bunu çevreleyen yüzü bir bütün olarak ele almak, tedavinin başarısında son derece önemlidir.

Dünyanın En Merak Edilen Diş Estetiği: Hollywood Gülüşü

Gülme hattı, dudak hareketleri sırasında ve konuşurken görünen diş miktarı, dişlerin şekil ve boyutları, konumu ve rengi, estetiğin sağlanmasında diğer önemli kriterlerdir. Hastanın yaşı, cinsiyeti ve karakteri de bu noktada bize yardımcı olmaktadır.

Dişlerin beyazlatılması (ev tipi veya ofiste uygulanan ofis tipi beyazlatma), dişlerin üzerine uygulanan porselen laminalar, diş etleri fazla görünen, gülme hattı çok yukarda olan kişilere uygulanan diş eti ameliyatları ya da botox uygulamaları, dudak dolguları, kaybedilen dişlerin implant uygulamalarıyla yerine konulması, “Hollywood Smile” gülüşüne ve sağlıklı dişlere kavuşmayı sağlayacaktır.

Dünyanın En Merak Edilen Diş Estetiği: Hollywood Gülüşü

Dt. Birgül Metin

Herkes güzel bir gülümsemeye sahip olmak ister. Yüz yüze görüşmede ilk odak gözlerken, iki saniye sonra gözler dudak, diş ve gülüşe bakmaya başlar.

Güzel bir gülümseme sadece görünüm için değil, iletişim için de oldukça önemlidir.

Son 25 senede porselen laminate veneerlerin yapımının yaygınlaşmasıyla birlikte özellikle Hollywood ünlülerinin de tercih ettiği mükemmel dizilim ve en beyaz renk tercihi ile diğer toplumlarda da bu “Hollywood Smile” adıyla trend haline geldi. Oysa sağlıkla trend olmamalı. Her bedenin ihtiyacı farklıdır. Herkesin farklı yüz hattı, çene kavisi ve diş dizilimi var. Güzel bir gülüş tasarlarken trend olan bir tasarım yerine; kişinin cinsiyetine, mesleğine, yaşına, karakterine, yüz anatomisine, dişlerin fonksiyonel yapısına ve diş dudak ilişkisine göre zamansız doğal bir tasarım yapmak daha doğru bir yaklaşımdır. Üstelik uzun dönemde problem yaşamamak için önce sağlıklı bir alt yapı oluşturup sonra laminate veneer uygulamak gerekir.

Dünyanın En Merak Edilen Diş Estetiği: Hollywood Gülüşü

Zamansız güzel bir gülümsemeye sahip olmak için acele davranmayıp, gerekiyorsa ortodontik tedavi uygulanıp, diş eti tedavisi lazımsa mutlaka yapıp en son dişlere minimal dokunarak yaprak porselen diye de bilinen laminate veneer yapılmalıdır. Herkese aynı gülüş tasarlanırsa herkes birbirine benzer ve karakteristik özellikler kaybolur. O yüzden aslında en doğrusu ve güzeli,kusurlu mükemmellik sağlamaktır.

{773716}

OGGUSTO
OGGUSTO Tüm Yazıları