preloader

Güne Mutlu Başlamanın 5 Yolu

16.05.2023
Güne Mutlu Başlamanın 5 Yolu

Yazı Boyutu:

Son günlerde yataktan çıkmak sizin de içinizden gelmiyorsa fikrinizi değiştirecek ve yeni güne daha mutlu başlamanızı sağlayacak önerilerimize mutlaka kulak verin.

Telefonunuzun alarm sesi, tüm teknolojik aletlere karşı savaş açmanıza mı neden oluyor? Alarmımızı ertelemek o anda cazip gelse de hiçbirimiz koşturmaca içinde geçecek, stres dolu bir sabaha uyanmak istemeyiz. Fazla efor sarf etmeden büyük fark yaratmak ise sizin elinizde. Güne mutlu başlamak ve gün boyu bu etkiyi devam ettirmek için yapabilecekleriniz var.

Erken Saatte Yatın

Güne Mutlu Başlamanın 5 Yolu

Sleep Deprived No More adlı kitabın yazarı ve psikoloji profesörü Jodi A. Mindell, yeterli şekilde uyumamanın duygularımız üzerinde etkili olduğunu belirtiyor. Binghampton Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmaya göre ise gece geç yatanlar, düzenli bir uyku saatine sahip olanlara göre daha fazla negatif düşünceye sahip oluyor. Sabahları tek istediğiniz kimseyle göz teması kurmadan ve konuşmadan kendi başınıza kalmaksa, bir durup düşünmenizde fayda var. Sabahları sıcak gülümsemesiyle herkese hal hatır soranların bir bildiği olmalı.

Bilim insanlarının yaptığı çalışmalar da erken uyumanın faydalarını kanıtlıyor. Erken saatte uyumak için motivasyon arıyorsanız bu içeriğe mutlaka göz atın.

Şarkı Söyleyin

Güne Mutlu Başlamanın 5 Yolu

Şarkı söylemek endorfin salgılanmasına yardımcı olarak coşku ve haz duygusunu artırıyor. Alarm sesi olarak; sevdiğiniz ve eşlik etmekten hoşlandığınız bir şarkıyı tercih edin. Böylelikle alarmınızı ertelemek yerine direkt uyanabilirsiniz. Sadece 15 dakika daha fazla uyuduğunuz için yaşadığınız uyku sersemliğini de bertaraf etmiş olursunuz.

{52847}

Pijamalarınızı Çıkarın

Güne Mutlu Başlamanın 5 Yolu

Zamanımızın çoğunu evde geçirdiğimiz bu günlerde, pek çok insanın içinden evde bütün gün pijamalarla gezmek gelse de bilinçaltımızda uyku ile özdeşleştirdiğimiz bu giysiler, gün içerisinde enerjimizi düşürüp verimsizliğe sebep oluyor. Bu, evde ofise gidermiş gibi giyinmek zorundasınız demek değil elbette ama güne başlarken içinde rahat hissettiğiniz kıyafetler giyerek sabahın iilk saatlerinden itibaren kendinizi daha mutlu ve motive hissedeceksiniz.

Telefonunuzu Bırakın ve Kahvaltı Hazırlayın

Güne Mutlu Başlamanın 5 Yolu

Sabah uyanır uyanmaz e-postalarınıza bakarak iş moduna geçmeyin. Sosyal medya hesaplarınıza da daha sonra bakabilirsiniz. Bunun yerine kendinize hızlıca, yoğurt ve yulaf ezmesini karıştırarak bir kahvaltı hazırlayın. Böylece probiyotik ve lif alarak; bağırsak sağlığınıza da katkıda bulunacaksınız. Çünkü bağırsak sağlığımız iyiyse, bağışıklık ve sindirim sistemimiz de güçlü olacağı için kendimizi mutlu ve zinde hissederiz. Eğer kahvaltı ederken telefonunuza bakmak istiyorsanız, tercihinizi sizi mutlu eden içerikleri izlemekten yana kullanın ve güne pozitif başlayın.

{20282}

Plan Yapın

Güne Mutlu Başlamanın 5 Yolu

Gün içinde sizi mutlu edecek ve heyecanla beklemenizi sağlayacak bir şey planlayın. Dilerseniz, uzun zamandır görmediğiniz bir arkadaşınızı arayıp uzun uzun sohbet edebilirsiniz. Sevdiğiniz bir atıştırmalık ile kendinize minik bir kahve molası vermek bile günün diğer yarısını daha mutlu geçirmenize yardımcı olacaktır.

Pınar Şen
Pınar Şen Tüm Yazıları