preloader

Global Wellness Day Kurucusu Belgin Aksoy ile İyi Yaşam Üzerine

30.01.2023
Global Wellness Day Kurucusu Belgin Aksoy ile İyi Yaşam Üzerine

Yazı Boyutu:

İyi yaşama dair mükemmel adımlar atan ve sayısız insana ilham veren Belgin Aksoy ile wellbeing dünyasını, İyi Yaşamı Dönüştüren En Etkili 30 Kişi listesine seçilmesini ve Global Wellness Day‘i konuştuk.

Global Wellness Day Kurucusu Belgin Aksoy ile İyi Yaşam Üzerine
Belgin Aksoy

Medika Life’ın ‘İyi Yaşamı Dönüştüren En Etkili 30 Kişi’ listesinde ‘Wellness Influencer and Voice of Health – İyi Yaşam Öncüsü ve Sağlığın Sesi’ seçildiniz. Bununla ilgili duygularınızı dinleyebilir miyiz?

Dünyada sağlık ve wellness sektörünün önde gelen liderlerinden oluşan bu listeye Türkiye’den tek kişi olarak seçilmek onur verici. Başarımı Global Wellness Day’e inanan, misyonumuza destek veren herkesle paylaşıyorum. Paha biçilmez bir yeni yıl hediyesi ve motivasyon oldu bana.

{15748}

Nasıl bir süreç sonunda bu 30 kişi seçildi?

Medika Life tarafından oluşturulan “İyi Yaşamı Dönüştüren En Etkili 30 Kişi” listesindeki 30 kişiye aslında ulaşmak ekip için aylar süren bir süreç olmuş. Seçilenler, yüzlerce, binlerce hatta milyonlarca insanın hayatına dokunmuş, iyi yaşam savunucuları ve öncüleri.

2022/2023 “İyi Yaşamı Dönüştüren En Etkili 30 Kişi” listesine seçilen herkes, toplumların refahını iyileştirmeye ve iyi yaşamı tüm dünyaya yaymaya kararlı olduklarını gösteren kişilerden oluşuyor. Bu listede yer alan isimlerin hepsi, sağlıklı yaşamın çeşitli alanlarında tartışmalı, önemli ve bir o kadar cesur fikirler üretiyor ve paylaşıyor.

Global Wellness Day Kurucusu Belgin Aksoy ile İyi Yaşam Üzerine

Global Wellness Day’i sizden dinleyebilir miyiz?

2004 yılında ciddi sağlık sorunları yaşadım. Sağlığımı geri kazanmak üzere geçirdiğim, zorlu ancak her gün yeni bir şey öğrendiğim bu süreçte, hayatımda radikal değişiklikler yaptım. Sağlık ve mutluluk dengesinin vazgeçilmez bir terazi olduğunu tecrübeyle sabitledim. Yaşamımdaki değişimin pozitif etkilerini gördükten sonra bu konuda eli kolu bağlı oturamazdım, bir şeyler yapmalıydım.

İşte bu emek dolu yolculuğun başlangıç noktası, basit ancak bir o kadar da manidar bir soru ile oldu; “İyi yaşamak hepimizin ortak hayaliyken, neden dünya genelinde kabul görmüş bir “İyi Yaşam Günü” yok?” Bu düşünceyle, bir Türk kadını olarak Global Wellness Day’i yaratıp, etkisini tüm dünyaya yaymak için yola koyuldum.

Global Wellness Day, her yıl haziran ayının ikinci cumartesi günü, 170’den fazla ülkede, on binlerce farklı noktada, eş zamanlı olarak milyonlarca insan tarafından sadece ücretsiz etkinliklerle kutlanıyor.

Bugün GWD, cumhurbaşkanları, belediye başkanları, okullar, hastaneler, dernekler, vakıflar, dünyaca ünlü sporcular, iş insanları, Hollywood yıldızları ve daha birçok kişi ve kurum tarafından destekleniyor.

{32854}

Global Wellness Day girişiminde uzun yılları geride bıraktınız. Geriye dönüp baktığınızda bu girişimde aklınızda en çok kalan anlar/yaptıklarınız nelerdi?

Her şeyden önce, tüm GWD Ailemle gurur duyuyorum; birliğimiz, moral veren tavrımız, birbirimizi desteklememiz, iyi yaşamı yaymak için gece gündüz birlikte çalışmamız ve sonunda Global Wellness Day’in tüm dünyada milyonlarca kişi tarafından kutlandığını görmek beni çok mutlu ediyor. 11 yıl sonra, Tayland – Myanmar sınırında bulunan Prachuab Kirikhan’daki Padeng köyünde mülteci olarak yaşayan birçok kabileye tıbbi desteğin yanı sıra gıda yardımı, bit temizliği ve çocuklar için eğlenceli aktiviteler sağlayan GWD etkinliğine katılma fırsatına sahip olduğum için gurur ve onur duyuyorum.

https://www.instagram.com/p/CelxXa6LrDp/

İlk kez bir fotoğraf aldığımı hatırlıyorum, gönüllülerden oluşan ekip önce köprüsüz bir nehir geçidinin tehlikesini değerlendirmiş, ardından bir yıl sonra GWD’yi köylülerin güvenli geçişini sağlamak için bir köprü inşa ederek kutlamışlardı. Köprüde Global Wellness Day bayrağının önünde duran yerlilerin fotoğrafını aldığımda gözyaşlarımı tutamadım.

Son olarak, asla değişmeyecek bir diğer gurur verici an da Global Wellness Day bayrağının Everest Dağı Zirvesi’ne ulaşmasıdır, umarım bir gün benim de bu zorlu ama güzel tırmanışı yapma şansım olur.

Dünya genelinde iyi yaşam artık çok daha anlaşılan ve değer verilen bir alan; hatta ayrı bir ekonomi. Wellness anlayışının geleceğini siz nasıl görüyorsunuz?

Her zaman iyi yaşamın dünyadaki her insan için basit bir gereklilik olduğuna ve sağlıklı yaşamın bir lüks değil, her bireyin doğuştan gelen hakkı olduğuna inandım. 2012 yılından beri tüm dünyaya Global Wellness Day ile birlikte bu mesajı yaymak için yola koyuldum.

Covid-19 salgını ile birlikte GWD daha da önem kazandı. 10 yılı aşkın süredir amacımız herkesin her zaman “iyi yaşamı” günlük hayatının bir parçası haline getirebileceği oldu.

Son 3 yıldır seyahat edemedik, kapana kısılmış ve yalnız hissettik. Hayal kırıklığı zirvedeydi ve vücudumuz oksitosin ve serotonin için çaresizdi. Her 10 kişiden 1’inin zihin ve ruh sağlığı bozukluğu yaşadığı bir dünyada, zihnimizi ve ruhumuzu korumak için gerekli adımları atmalıyız. İşte tam da bu noktada wellness alanında yatırımların geleceğimiz için önemli olduğunu düşünüyorum.

Covid-19 sonrası bireyler, markalar ve yatırımcılar “iyi yaşam” konusunda daha bilinçli hale geldi. Wellness anlayışının ve sektörünün ileriki yıllarda daha çok yatırım alacağını, hatta wellness ekonomisinin daha da çok büyüceğine inanıyorum. Wellness sektörüne yatırım yapılması kesinlikle bir gereklilik, öyle ki gelecek nesilleri daha iyiye doğru şekillendirmeye yardımcı olacak bir yatırım.

Global Wellness Day Kurucusu Belgin Aksoy ile İyi Yaşam Üzerine

Önümüzdeki günlerde adını sıkça duyacağımız iyi yaşam trendleri arasında sizce neler var?

Global Wellness Institute (GWI), sağlık ve iyi yaşam alanında sektör tarafından takip edilmesi veya en azından dikkate alınması gerektiğine inandığım yeni trendler öngörüyor. Ekonomistler, akademisyenler, fütüristler ve uluslararası şirketlerin CEO’ları da dahil olmak üzere dünya çapındaki uzmanlardan oluşan bir ekip tarafından bir araya getirilen wellness trendlerinden bazıları:

Yeni Nesil Natüralizm

Kısacası, her şey hayatta kalma ve basit düşünme ile ilgilidir. Bunun sağlıkla ne ilgisi var derseniz… Aslında çok. Sağlıklı yaşamın bir zamanlar anlamsız ve pahalı görüldüğü yerde, şimdi uyku, hareket, dengeli beslenme ve zihinsel sağlık gibi temellere dönüşü görüyoruz. Yeni nesil natüralizm, sallantılı bir geleceğe hazırlanmak için doğala, dünyaya ve eski basit uygulamalara yeniden odaklanan bir sağlıklı yaşam biçimidir.

Tıbbi Araştırmalarda Cinsiyet Farkını Kapatan Yenilikçi Teknoloji

Yapay Zekâ (AI), uygulamalar ve giyilebilir cihazlar, çok çeşitli kadın sağlığı koşulları için veri topluyor. Kadın sağlığı, menopoz, endometriozis ve kısırlık dahil olmak üzere çok sayıda kategoride yetersiz araştırma nedeniyle uzun süredir sıkıntı çekiyor. Teknoloji endüstrisi nihayet teşhis ve tedavileri iyileştirme umuduyla veri toplama izleyicilerinden akıllı sütyenlere kadar bir dizi yenilikçi teknolojiyi kullanarak alışılmışın dışında düşünmeye başladı.

Şehir Hamamları ve Wellness Oyun Alanları

İster hidrotermal özellikli yeni hamamlar, büyük wellness odaklı tesisler ya da doğanın sanat ve iyi yaşamla buluştuğu halka açık parklar olsun, dünyanın dört bir yanındaki – salgından yorgun düşmüş – şehirler birdenbire ortak banyo, su ve ısının temizleyici ve iyileştirici gücünün yeniden canlanmasıyla bir sıçrama yapıyor.

{52988}

Zehirli Kaslar Temizleniyor

Şişkin pazılar ve karın kasları erkek vücut imajı üzerinde nasıl olumsuz etki yaratıyor? Beden imajı artık sadece bir kadının sorunu değil. Kanıtların ortaya koyduğu gibi, erkekler de bedenlerinden memnun değiller ve erkek beden imajı, gecikmiş bir vücut pozitifliği tutumu alıyor. “Zehirli kaslar” kelimenin tam anlamıyla kullanılan takviyeler sebebiyle zehirli olabilir.

Dirt-y Wellness – Kirli Sağlık

Dünya toprağının sağlığı ve toprağa maruz kalmanın insan sağlığı üzerindeki etkisi çok daha önemli hale geliyor. Çiftlik ve giderek daha fazla artan yenilikçi tarım, spa ve fitness kadar önemli hale geliyor. Çiftlik-wellness deneyimlerinin tüm menülerini görebilirsiniz. Tarladan sofraya konseptinin de ötesinde “toprak banyosunu” ve topraktan misafire düşünün.

Global Wellness Day Kurucusu Belgin Aksoy ile İyi Yaşam Üzerine
Wellness Teknolojisinden Teknolojik Wellness’a

Dijital sağlığa yeni bir bakış. Giyilebilir cihazlar, akıllı ev-spor salonları ve sağlık uygulamaları arasında bizi iyileştirmeyi vaat eden birçok teknoloji bulunuyor. Ancak gerçek şu ki çoğu sağlığımıza yardımcı olmuyor, tam tersi zarar veriyor. İşte tam da bu noktada bizim artık durup, cihazlarımızı bırakıp, teknolojik zindeliğe yer vermemiz gerekiyor; nasıl sağlıklı beslenme ve egzersize önem veriyorsak, teknolojik zindeliğe de aynı önemi vermemiz gerekiyor.

Wellness Metaverse’ü Kucaklıyor

Sağlık ve iyi yaşam, oyun oynamanın ötesinde çeşitlendirmesi gereken metaverse için çok cazip bir alan. Metaverse’in gösterişli gerçeklikten daha kavramsal olduğunu unutmamak gerekir. Sanal gerçeklik ve artırılmış gerçeklikten birleştirilmiş gerçekliğe kadar, yaklaşan wellness metaverse’i, 4,4 trilyon dolarlık küresel wellness ekonomisinin her sektörü için büyük fırsatlar yaratacak.

Yaşlıların Yaşamı Sekteye Uğruyor

Artık zamanda kıvrılma yok! Önceki nesillerden daha sağlıklı ve daha aktif olan bugünün yaşlıları “yaşlı hissetmiyor” ve yaşla tanımlanmak ya da sosyal olarak yaş tarafından ayrıştırılmak istemiyorlar. Bu nedenle, sosyal etkileşimlerini ve bağlantılarını artırıp, emekli olduktan sonra kenara çekilmeyi kabul etmeyen yeni nesil yaşlılar oluşuyor.

Sağlık ve Zindelik Koçluğu

Sağlıklı değişimleri motive etme sanatı ve bilimi konusunda eğitilmiş koçlar, hem sağlık hem de iyi yaşamda hep eksikti. İyi yaşam koçluğu, dünyadaki en fazla kullanılan kelime olabilir. Herkes bu unvanı cesurca talep edebildiği için artık daha da belirsiz hale geldi. İyi haber şu ki, standartlar ve sertifikalar güçlendiriliyor ve umarız “Bir haftada hayatınızı değiştirin” zihniyetini günlük koçluk bağlantıları lehine silecek.

Wellness Seyahati: Arayanlar, Hoş Geldiniz

Pandemi sonrası gezginler maceraya ve etkileşime hazır. Niyet, 2022’de seyahatin geleceğidir. İyi yaşam seyahatinin gücünü niyetten aldığını biliyoruz: İster bir haftalık bisiklet gezisi, ister bir spa kaçamağı veya kilo verme inzivası olsun, uzaklaşmak ve yeniden odaklanmak için belirli bir zihniyetle iyi yaşam gezinizi planlamak önemli. Turizm sektörü de yeni talepleri ve yeni gezginleri karşılamaya hazırlıyor.

Wellness trendlerindeki kaynaklar: www.globalwellnesssummit.com, www.wellandgood.com, www.vacayou.com

Global Wellness Day Kurucusu Belgin Aksoy ile İyi Yaşam Üzerine

Sizin sağlıklı yaşam konusunda ilhamınız kim?

Geçen sene 100 yaşını kutlayan ve hâlâ bastonsuz yürüyüp, aktif olarak çalışmalarına devam eden, Wellness dünyasının babaannesi olarak bilinen Deborah Szekely, bana daha yapmam gereken çok şey olduğunu her gün hatırlatıyor.

Her yıl haziran ayının ikinci cumartesi günü kutlanan Global Wellness Day’de neler yapıyorsunuz?

Her yıl haziran ayının ikinci cumartesi günü on binlerce noktada, sadece ücretsiz aktivitelerle kutlanan ve yaklaşık 1 milyar kişiye ulaşan Global Wellness Day etkinlikleri, kahkaha terapisinden Tai Chi’ye, BoxHITT’ten zumbaya, pilates ve yogadan terapi seanslarına, grup fitness derslerinden 5k koşularına, salsa dans derslerinden fitness eğitimlerine, yaşlı evlerini ziyaretlerden hastanelerde çocuklar için yapılan birçok fiziksel, zihinsel ve ruhsal aktiviteyi içeriyor.

Global Wellness Day Kurucusu Belgin Aksoy ile İyi Yaşam Üzerine

2023’te Global Wellness Day nasıl kutlanacak?

Dans ile! Bu yıl dünyadaki herkesin hayatına ritim katacağız! #DanceMagenta, Global Wellness Day’in 2023 temasıdır. Uluslararası wellness dünyası içerisinde değeri her geçen gün artan dansı merkeze alan bir eylemler bütünüdür. Bize göre dans, evrenin senin içinde hareket etmesidir. Dans etmek kendinden çıkmak, dünyayla bir olmaktır. Dans etmek stresten uzaklaşmak, bedenini çalıştırmak aynı zamanda mutluluk saçmaktır. Global Wellness Day’e göre dans etmek sadece fiziksel bir eylem değildir. #DanceMagenta aynı zamanda dans eder gibi yaşamayı ifade eder. Yaşama doğru açıdan bakmayı bilirsen, gündelik hayatı tıpkı dans eder gibi yaşayabilirsin. Zihninle dans edebilirsin. Bu yıl Global Wellness Day elçileri ve gönüllüleri olarak, her yaştan insanı dans etmeye ve dans eder gibi yaşamaya davet edeceğiz.

{26681}

Hayatına wellness’ı dahil etmek isteyenler için ilk aklınıza gelen önerileriniz neler olur?

İyi yaşamı hayatınıza dahil etmeniz için Global Wellness Day’in 7 adımlık manifestosunu tüm kalbimle önermek isterim.

https://www.instagram.com/p/CmtasoLs7Vj/

Dünyada herkesin yaş, cinsiyet, milliyet ya da sosyo-ekonomik farkları gözetilmeksizin ‘iyi yaşam’a kolayca ulaşabilmeleri ve uygulayabilmeleri amacıyla yaratılan bu yedi basit adımı hayatınızın bir parçası haline getirebilirsiniz.

  • Her gün 1 saat yürü.
  • Daha fazla su iç.
  • Plastik şişe kullanma.
  • Sağlıklı beslen.
  • Sevdiklerinle birlikte aile yemeği ye.
  • Bir iyilik yap.
  • Saat 22.00’de uyu.

Ayrıca çocuk, genç, yaşlı, kadın, erkek demeden herkesi daha iyi bir yaşama adım atmak üzere Global Wellness Day’i 10 Haziran 2023/Cumartesi günü “Bir gün tüm yaşamınızı değiştirebilir” sloganımız ile kutlamaya davet ediyorum.

OGGUSTO
OGGUSTO Tüm Yazıları