preloader

Boyun Skolyozu Hakkında Bilmeniz Gerekenler

21.04.2022
Boyun Skolyozu Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Yazı Boyutu:

Amerikan Hastanesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Bölümü’nden Prof. Dr. Yaprak Ataker ile boyun skolyozu hakkında bilinmesi gerekenleri konuştuk.

Boyun Skolyozu Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Prof. Dr. Yaprak Ataker

Skolyoz Nedir? Boyun Skolyozu Nedir?

Boyun Skolyozu Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Skolyoz omurgada en sık görülen şekil bozukluğudur. Bu şekil bozukluğu üç boyutlu olup radyolojik olarak ön arka planda 10 derece ve üzerindeki eğrilikler skolyoz olarak kabul edilir. Omurgaya yandan bakıldığında düzleşme ve kamburlaşma da bu şekil bozukluğuna eşlik edebilir. Skolyoz omurganın boyun, üst sırt, alt bel olmak üzere çeşitli seviyelerinde görülebilir. Boyun bölgesinde görülen skolyoz genellikle sırt ve bel bölgesini etkileyen büyük eğriliğin devamıdır. Tek başına boyun bölgesinde skolyoz daha nadir olarak görülmektedir.

Skolyoz Kimlerde Görülür ve Nedenleri Nelerdir?

Boyun Skolyozu Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Skolyoz her yaşta görülebilen bir omurga problemidir. Çoğunlukla çocukluk ve ergenlik döneminde tanı konur. Yapısal ve yapısal olmayan nedenler ile gelişebilir. Bir bacak boyunun kısalığı, şiddetli kas spazmı gibi omurga dışı nedenler yapısal olmayan nedenlerdir. Sinir- kas hastalıkları (nöromüsküler), doğumsal anomaliler, omurganın dejeneratif hastalıkları, osteoporoz, travmalar, tümöral durumlar ve idiyopatik nedenler ise yapısal skolyoz nedenleridir. Yapısal skolyoz hastalarının yüzde 80’i idiyopatik yani oluşum nedeni bilinmeyen gruptadır. İdiyopatik skolyozlar sıklıkla üst sırt, bel veya bu iki bölgeyi beraber etkiler.

Tek başına boyun bölgesini etkileyen skolyoz, omurganın doğumsal şekil bozuklukları (bir omurun şeklinin bozukluğu, iki veya daha fazla omurun birleşik olması gibi) veya boyun omurlarının travmalarına bağlı olarak karşımıza çıkabilir. Klippel- Feil sendromu, Chiari malformasyonu gibi nedenlere bağlı boyun skolyozu erken çocukluk ve ergenlik döneminde görülürken travmalara bağlı nedenler sıklıkla erişkin yaşlarda karşımıza çıkar.

{773929}

Boyun Skolyozu Ne Gibi Belirtiler Verir?

Boyun Skolyozu Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Omurga kolonunun diğer bölgelerinde görülen skolyozlardan farklı olarak boyun skolyozu, hastalarda daha fazla ağrıya neden olabilir. Boyunda sertlik hissi, kas spazmları, baş ağrıları, boyun omurları arasında sinir sıkışmasına bağlı kollarda uyuşma, ağrı olabilir. Çene eklemi boyun skolyozunda etkilenebilir ve bu durum nedeniyle ağız kapanmasında, yüzde asimetri olabilir, çiğneme sırasında çene ekleminde ağrı olabilir. Bunun dışında boyun bir yana daha fazla yatık veya dönük olabilir, omuzların seviyesi birbirinden farklı olabilir.

Ne Gibi Önlemler Alınabilir?

Boyun Skolyozu Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Skolyoz bizim günlük yaşantımızda yanlış oturmamız veya yanlış egzersiz yapmamız nedeniyle gelişmez. Ancak skolyozu olan bir kişi, bu problemi nedeniyle günlük yaşam aktivitelerinde uygun olmayan şekillerde oturabilir. Bu da skolyoza bağlı kas iskelet sistemi ağrılarına neden olabilir. Boyun skolyozunun nedeni mutlaka ortaya konduktan sonra bu bozukluğa bağlı gelişen ağrı ve kas spazmı gibi semptomlarını gidermek için kişiye özel egzersiz programları, ergonomi eğitimleri, fizik tedavi uygulamaları ve manuel tedavi (masaj, miyofasyal gevşetme, mobilizasyon vs) yöntemleri uygulanabilir. Özellikle sırt ve bel skolyozuna eşlik eden boyun skolyozlarında uygulanan skolyaza özel egzersiz teknikleri hem skolyozun ilerlemesini önlemede hem de kas dengesizliklerini gidermekte etkilidir. Gereken durumlarda sinir kökü blokajları, radyofrekans gibi ağrı tedavisi yöntemleri uygulanabilmektedir.

{774036}

Dünyadan en yeni haberleri ilk bilen olmak için OGGUSTO’nun haftalık e-bültenine kaydolun.

OGGUSTO
OGGUSTO Tüm Yazıları