preloader

Ünlü Tasarımcılardan Gelinlik Seçimi İçin Püf Noktalar

08.02.2024
Ünlü Tasarımcılardan Gelinlik Seçimi İçin Püf Noktalar

Yazı Boyutu:

Gelinlik alışverişinden önce nelere dikkat edilmeli, gelinlik nasıl seçilmeli? Gelinlik ve moda tasarımcılarından gelinlik seçerken nelere dikkat etmeniz gerektiğini öğrenin.

Arzu Kaprol

Vücut tipiniz ve proporsiyonunuza göre gelinlik seçin.”

Ünlü Tasarımcılardan Gelinlik Seçimi İçin Püf Noktalar

Gelin olmak aslında insanın kendisi gibi olmasını gerektiriyor. Çocukluktan gelen “prenses gelin” algısını klişeleştirmeden, kendi tarzında kalmak çok önemli. Gelin adayının gelinliğini seçerken kendisi gibi olabileceği, benliğini besleyecek bir tasarım giymesi değerli. İster diktirsin, ister markaların koleksiyonundan seçsin, her iki seçenekte de önemli olan kendini rahat hissetmesi!”

Görsel: Berta

Begüm Salihoğu

“Gelin adayları gelinlik seçiminde düğünü tamamlayan diğer etkenleri de göz önünde bulundurmalı.”

“Düğün tarihinden mekana, davetli sayısından düğün konseptine kadar birçok detay gelinlik seçiminde vücut proporsiyonu kadar büyük bir rol oynuyor. Düğün bir bütün olduğunda eşsiz oluyor. 200 kişiyi geçen bir davetli sayısında gelini diğer davetlilerden ayırmak için biraz daha A kesim veya pofuduk eteklere yönlendirmek gibi tavsiyelerde bulunabiliyorum.

Görsel: Begüm Salihoğlu

Ünlü Tasarımcılardan Gelinlik Seçimi İçin Püf Noktalar

Tabii ki önceliğim vücut proporsiyonuna uyması. Bir kır ya da sahil düğününde uzun kuyruklar ya da işleme detayları abartıya kaçabileceği gibi, kışın yapılan bir salon düğününde ise bohem bir gelinlik veya yazı çağrıştıran çicek detayları bütünlüğü bozabiliyor. Bu noktada gelin adayları gelinlik seçiminde düğünü tamamlayan diğer etkenleri de göz önünde bulundurmalı diye düşünüyorum.”

Maison Ju

“Kendi kişiliğinizi yansıtan bir gelinlik seçin.”

Ünlü Tasarımcılardan Gelinlik Seçimi İçin Püf Noktalar

“Her sene klişeleşen ve birbirini takip eden moda akımları piyasaya hakim olsa da gelinler her şeyden önce kendine özgü olmalı. Dolayısıyla seçim yaparken öncelikli olarak kişinin kendi stilini yansıtan ve bedenini doğru şekilde ortaya koyan tasarımlara yönelmeli.

Görsel: Maison Ju

Biz de Maison Ju olarak bu yönlendirmeleri yaparken gelin adaylarıyla öncelikli olarak karakteri, stili, hayata bakışı, evlenmeyi tercih ettiği ortam ve benzeri onlarca değişkeni birlikte konuşup belirleyip sonra ne tip bir tasarım istediğine birlikte karar veriyoruz. Kısacası gelinliği taşıyan kişinin gelinlik seçiminde stilinin yansımasına önem veriyoruz.”

Nihan Peker

Hayalinizdeki gelinlik olmasına özen gösterin.”

“Önce hayallerindeki gelinlik mi ve onları ne kadar mutlu ediyor, ona dikkat etmelerini öneririm. Sonra da tabii ki vücut tipine, mekan ve mevsim etkenlerine göre uygunluğuna bakarak karar vermelerini tavsiye ederim.”

Görsel: Nihan Peker

Ünlü Tasarımcılardan Gelinlik Seçimi İçin Püf Noktalar

Özlem Süer

“Hayal ettikleri ile kendi beden gerçekleri arasındaki noktayı iyi tespit etmeleri gerekiyor.”

Ünlü Tasarımcılardan Gelinlik Seçimi İçin Püf Noktalar

“Klasik bir cevap olacak; ancak mevsimlerden önce gelinler vücutlarını iyi tanımalılar. Hayal ettikleri ile kendi beden gerçekleri arasındaki noktayı iyi tespit etmeleri gerekiyor. Bu konuda bize başvuran gelinlerin bizimle birlikte doğru proporsiyonlarda giyinmeyi öğrenerek oluşturdukları prensipleri sadece gelinlikte değil, günlük hayat dinamiklerinde de uygulayabildiklerini söyleyebilirim…”

Görsel: Özlem Süer

Havaların ve iklimlerin değişerek zamansızlaşmasından bütün moda sektörünün etkilendiği gibi gelinlikler de etkilendi. Mekanlar daha önce de belirttiğimiz gibi gelinlik seçimlerinde en önemli etkenlerin başında geliyor. Düğünlerdeki mekan değişimleri de yine gelinlikleri etkileyen unsurlardan. Örneğin, kışın iç mekanlarda, saray ve tarihi alanlarda yapılan düğünlerde kabarık, çok katlı gelinlikler tercih ediliyor.

Zeynep Tosun

“Gelinliğiniz düğün konseptinizle uyumlu olsun.”

“Öncelikli olarak mekan, giyecekleri gelinlik, organizasyon, süsleme vb. her şeyin kendi istekleriyle örtüşmesi çok önemlidir. Örneğin, birkaç tane bohem konseptinin olduğu bir düğüne katıldım ve gelin adayının giydiği gelinlik salon düğününde giyilebilecek bir gelinlik modeliydi… Sonuçta evliliğe atılan bu adımda düğün önemli bir detay.

Görsel: Zeynep Tosun

Ünlü Tasarımcılardan Gelinlik Seçimi İçin Püf Noktalar

Eğer evlenen adayların kendi istekleri ile mekan örtüşmezse ana enerjide bir boşluk oluyor. Adaylar için önerebileceğim en önemli detay, samimi, doğal ve kendileri gibi olmaları.”

OGGUSTO
OGGUSTO Tüm Yazıları