preloader

Begüm Salihoğlu'ndan Gelinlere Özel Tavsiyeler

19.04.2021
Begüm Salihoğlu'ndan Gelinlere Özel Tavsiyeler

Yazı Boyutu:

Moda trendlerinden ve gelinlerin gerçek ihtiyaçlarından ilham alan, BÉGUM Bridal Design House markasının kurucusu ve tasarımcısı Begüm Salihoğlu ile gelinlik seçimi üzerine keyifli bir röportaj yaptık.

Begüm Salihoğlu'ndan Gelinlere Özel Tavsiyeler

Begüm Salihoğlu

Gelinlik seçerken gelin adayları nelere dikkat etmeli?

Gelinlik seçerken gelin adaylarının kimliklerinden ve tarzlarından ödün vermeden seçim yapmaları ilerde de aynı mutlulukla fotoğraflarına bakmaları için en büyük sebep.

Vücut tipine göre gelinlik seçimi nasıl yapılmalıdır?

Günlük hayatınızda tercih ettiğiniz kesimleri gelinliğinizde de niye tercih etmeyesiniz ki? Mesela normalde halter yaka vücut tipinize çok yakıştırıyorsanız gelinliğinizde de bu kesimi düşünebilirsiniz.

Begüm Salihoğlu'ndan Gelinlere Özel Tavsiyeler

Gelinlik ve aksesuar seçerken en çok nelere dikkat edilmeli?

Gelinliğiniz çok sade bir model ise aksesuarda iddialı olup onu ön plana çıkartabilirsiniz. Ancak gelinliğiniz iddialı ise aksesuarla yarışmamalı. Unutmayın ki saç ve makyaj da bir aksesuardır; düğününüz diye abartılı saç ve makyajdan kaçının, o gün en doğal, en taze ve en mutlu görünümünüzle ışıldamalısınız.

{773971}

Ne kadar zaman önceden gelinlik bakılmaya başlanmalı ve siparişi verilmeli?

Bu süreçte sizin ne tarz bir model istediğiniz konusunda kararlı olup olmamanız en büyük etken. Eğer kararlı iseniz üretim sürecini de göz önüne alarak en az üç ay öncesinden bakılmaya başlanmalı, değilseniz dört-beş ay öncesi en geç bakılmalı.

Begüm Salihoğlu'ndan Gelinlere Özel Tavsiyeler

Gelinlik seçiminde en çok yapılan hatalar nedir?

Yapılan en büyük hata kendini değil etrafını dinlemek ve herkesi mutlu etmeye çalışmak. Çok kalabalık gelinlik denemeleri her zaman gelini mutsuz ederek sonuçlanır çünkü herkes kendi hayalindekini geline yüklemeye çalışır. Özellikle karar aşamasında sizi en iyi tanıyan ve zevkine güvendiğiniz tek bir kişiyle bakmaya başlamanızı öneririm.

{771050}

Moda ve gelinlik dünyasında kendinizi nasıl tanımlarsınız?

Gelinlik konusunda mütevazı olamayacağım sanırım; çünkü marka kimliğimizi bile değiştirmek pahasına gerçekten yapmak istediğim gelinlik tarzını yaratabilmek için büyük bir risk aldım ve hayalimdeki gelinlik markasını yarattım. Vizyoner ve farklı bir bakış açısına sahip, tarzından ödün vermeden kendini sürekli yenileyen bir marka olduğumuzu söyleyebilirim.

Begüm Salihoğlu'ndan Gelinlere Özel Tavsiyeler

Bu yıl evleniyor olsanız hangi tasarımınızı giyerdiniz?

Daphne modelimizi giymek için en yakınlarımla önceki akşam bir pre-wedding party yapardım, esas düğünümde ise Alessi modelimizi tercih ederdim. Eğer sadece bir nikahım olacaksa Alin tulumumuzu tercih ederdim.

Begüm Salihoğlu Kimdir?

Begüm Salihoğlu, ünlü Parsons School of Design’nın Moda ve Ürün Tasarımında Entegre Tasarım Müfredatı derecesine sahip bir mezunudur. Boston’da uluslararası ticaret okuduktan sonra, derin sanat tutkusu keşfedip, bu tutkunun peşinden koştu ve 2003 yılında New York Parsons’a başvurup kabul edilmeden önce çizim kursları aldı. Salihoğlu burada “Türk moda sektörünün en yetenekli genç tasarımcılarından biri” olma yolunda göz alıcı bir yolculuğa çıktı. Kendi kendini yetiştirmiş bir moda tasarımcısı olan Salihoğlu, Jill Stuart, Alessandro dell’Acqua, Oxford Collections, Hussein Chalayan ve Via Malaura Paris gibi birçok tanınmış markayla çalışarak terzilik sanatındaki becerilerini geliştirdi. Kumaşlara, ince detaylara ve ince işlemelere olan anlayışını artırdıktan sonra, 2007 yılında İstanbul’da ilk atölyesini açarak kendi masalını tanımlamaya başlamıştır.

OGGUSTO
OGGUSTO Tüm Yazıları