preloader

Gelinlere Özel Şapka Tasarımları: Melis Erkol Hat Design

Gelinlere Özel Şapka Tasarımları: Melis Erkol Hat Design

Yazı Boyutu:

Vintage ve modern tarzları sentezleyerek birbirinden farklı şapkalar tasarlayan Melisa Erkol, gelinler için öneriler veriyor! Gelinliğinize uyumlu bir şapka seçerken dikkat etmeniz gereken tüm detayları öğrenin.

Özellikle İngiliz kraliyet ailesinin genç iki gelininden sonra şapkaya ilgi tüm dünyada artmaya devam ediyor. Türkiye’deki ilgi nasıl?

Sizin de bahsettiğiniz gibi özellikle son yıllarda İngiliz kraliyet ailesinin kullandığı şapkalar, sosyal medyanın da etkisiyle bilinirliğini arttırdı. Özellikle Royal Ascot at yarışlarında kullanılan şapkalar ilgiyle takip edilmeye başlandı. Ülkemizde belirli çevreler için kullanımı alışılagelmiş bir aksesuarken günümüzde herkesin ilgisini çeker hale geldi, aslında hak ettiği yeri aldı demek daha doğru olabilir.

Gelinlere Özel Şapka Tasarımları: Melis Erkol Hat Design

Gelinlik modeli ve şapka arasında nasıl bir uyum olmalı? Şapka seçimi sırasında nelere dikkat edilmeli?

Öncelikle görünmeyi arzu ettikleri kadını dinlemek istiyorum. Seçilen gelinlik, saç modeli, saç rengi, duruşu tüm detaylar belirleyici oluyor. Örneğin yakası kapalı bir gelinlik tercih edildiğinde, büyük bir şapka yerine daha minimal bir detay seçilmesi görüntüyü dengeliyor veya çok minimal bir gelinlikle dikkat çekici bir şapka ile ön plana çıkarılabiliniyor.

Gelinlikle kullanmaktan ziyade nikah seremonisinde kullanmayı tercih eden gelinlerimiz de oluyor. Seçilen kıyafete göre şapkaya ufak bir vualet detayı eklenerek romantik bir hava katılıyor.

Bunların yanı sıra şapka yerine tamamen aklımızdakileri yansıtarak bambaşka bir aksesuarlar veya daha minimal saç tarakları ve taçlar da tasarlanabiliyor.

Gelinlere Özel Şapka Tasarımları: Melis Erkol Hat Design

Peki, yüz tiplerine göre şapka seçimi nasıl olmalı?

Yüz şekli en önemli konulardan biri. Herkesin yüz hattına uygun bir şapka tipi olduğunu düşünüyorum. İnce uzun yüz hattına sahip kişinin, yüksek dik bir şapka yerine, detayları yatay şekillenen şapkalar veya geniş yüz hattına sahip birinin ufak bir kep yerine daha büyük şapkaları tercih etmesini önerebilirim.

Gelinlere Özel Şapka Tasarımları: Melis Erkol Hat Design

Markanızı kullanan gelinleri nasıl tarif edersiniz? Bu kadınlar kimler, nasıl giyinirler, nereye giderler, ne severler?

Tasarımlarımı kullanan kadınlar için özellikle aklıma gelen iki kelime “özgün” ve “cesur” olurdu. Benim için şapka çok karakteristik bir aksesuar. Taktığınızda sizinle bütünleşen, kendinizi olmak istediğiniz şekilde yansıtma biçimi… Farklı zevkleri olan, geniş bir gelin yelpazesine sahip olduğum için markamı tercih eden kadınlar her yerde!

Gelinlere Özel Şapka Tasarımları: Melis Erkol Hat Design

Tasarımlarınızda imzanız olarak nitelendirebileceğiniz bir dokunuş var mı?

İmza olarak nitelendirebileceğim ilk unsur kullandığım malzemeler ve detaylar… Şapkayı oluşturan her bir detayın tek tek elde üretilmesi, konsepte uygun boyanması, işlenmesi ve tamamının atölyemizden çıkıyor oluşu, beni ben yapan en önemli ve etkili dokunuş.

Gelinlere Özel Şapka Tasarımları: Melis Erkol Hat Design

Dünyadan ya da Türkiye’den hangi gelinin şapkalarınızı takmasını isterdiniz?

Heralde bir şansım olsa, şapka tasarlamak istediğim tek isim Monica Bellucci olurdu. İfadesi, duruşu ve tarzı beni her zaman çok etkilemiştir.

{116792}

Melisa Erkol Kimdir?

Çalışma hayatında önceliği her zaman sıradanlıktan uzak tasarımlar yapmak olan Melisa Erkol, uzun yıllardır gelin aksesuarları tasarlayan ve üreten, annesi Nazen Erkol’dan da ilham alarak kişiye özel şapka ve aksesuarlar tasarlamaya başladı. 2012 yılında Melisa Erkol etiketiyle şapka ve gelin aksesuarı markası olarak tasarım dünyasındaki yerini aldı. Çeşitli okazyonlar için hazırlanan şapkaların, en önemli kullanım alanlarından biri olan at yarışları için özel tasarımlar hazırladı. Ülkemizde düzenlenen; Gazi Koşusu, Cumhurbaşkanlığı Koşusu gibi büyük koşuların tek tasarımcısı olarak yer aldı. Bunun yanında İngiltere ve Amerika’da yer alan ‘’Royal Ascot’’ gibi pek çok büyük koşuda yarış severlerin tercihi oldu.

Cemre Bosnalı Zeydanlı
Cemre Bosnalı Zeydanlı Tüm Yazıları