preloader

Gelin Buketi Önerileri: Belinda

Gelin Buketi Önerileri: Belinda

Yazı Boyutu:

Mevsimsel çiçekleriyle romantik buketler yaratan Belinda markasının kurucusu Çağla Kılınç, gelin çiçeği önerilerini OGGUSTO ile paylaştı.

Gelin Buketi Önerileri: Belinda
Çağla Kılınç

Gelin buketlerinin vazgeçilmez çiçeği nedir?

Gelin buketlerinin vazgeçilmez çiçeği bence şakayık ve modası hiçbir zaman geçmeyen güller. Pek çok farklı türde çiçek ile gelin buketi hazırladığım oldu ancak gelinlerin tercihi çoğunlukla bu iki çiçekten yana diyebilirim. Beyaz güller ile bir araya gelen delphiniumların romantik görüntüsü ise benim kişisel favorim.

Gelinlik modellerine göre gelin buketi seçimi nasıl olmalı?

Gelin buketi düğünün en önemli öğelerinden biri. Buket, sadece gelinliği tamamlamakla kalmıyor, aynı zamanda gelinin kişisel tarzını ve düğünün estetiğini yansıtan en değerli parça olarak da her zaman dikkat çekiyor. Modeller ile bir eşleşme düşünecek olursak;

Gelin Buketi Önerileri: Belinda
Gelin Buketi Önerileri: Belinda
  • Balık kesim gelinlik ile uzun saplı orkide veya gala buketi hem zarif hem de sofistike bir görünüm yaratacaktır.
  • Prenses kesim gelinliklerin masalsı havası, gösterişli bir şakayık buketi veya güller ve krizantemlerle hazırlanmış bir buketle tamamlanabilir.
  • Bohem veya Helenistik gelinlikleri tercih edenler için ise; doğadan gelen ilhamla hazırlanan lavanta, papatya, lunaria, yabani çiçekler, dallar ve yeşilliklerin tercih edildiği bir buket çok hoş olacaktır.
  • Mimimalist tarzı seçen gelinler, tek bir çiçek türünden oluşan bir buket veya az sayıda çiçek içeren düzenlemelere ipek kurdele ekleyerek sade ve zarif tarzlarını tamamlayabilirler.

Düğünün konsepti ve mekanın atmosferine göre buket tasarımında nelere dikkat etmek gerekiyor?

Her zaman gelinlerin arzusu öncelikli olmakla beraber, buket tasarımının gerek mekan gerekse atmosferi tamamlayıcı niteliklerde olması önemlidir. Açık havadaki bir yaz düğünü için fuşya, sarı, turuncu gibi parlak ve canlı renklerin kullanıldığı bir buket tasarımı da uygun olabilecekken, bir kış düğünü için lila, mint yeşili, açık pembe gibi daha pastel tonlar daha estetik durabilir.

Gelin Buketi Önerileri: Belinda

Vintage temalı bir düğünde, sepya ve kuru çiçekler düşünülebilir. Doğal yeşilliklerle dolu bir bahçe/kır düğünü, çevreyle uyum sağlayan çiçek tonlarının kullanılması yönünde ilham verebilir. Büyük bir balo salonu düğününde ise, ortamın ağırlığı ve şıklığına uyum sağlamak için bordo, gold temalı lüks renkler tercih edilebilir; şakayık, orkide, gala gibi sofistike çiçekler buket tasarımında kullanılabilir.

Çiçeklerin tazeliğini düğün boyunca korumak için hangi yöntemleri önerirsiniz?

Gelin Buketi Önerileri: Belinda

Şayet taze kesme çiçekler kullanıldıysa gelin buketini nikahın hemen öncesine kadar serin bir ortamda muhafaza etmek gerekir. Bazı türler oldukça narindir ve doğrudan güneş ışığından uzak tutulmalıdır. Meyveler ve yiyeceklerden ortaya çıkan etilen gazı çiçeklerin çürümesini ve solmasını hızlandırır bu nedenle buket ayrı, ancak havadar bir yerde saklanmalıdır.

Damat yaka çiçeği olarak tercih ettiğiniz çiçek türleri nelerdir?

Damat yaka çiçeği gelin buketindeki çiçeklerle uyum sağlayacak şekilde gül, gala, erengül, wax, lisianthus, astrantia ile hazırlanabilir. Çeşitli otlar, sarmaşık ve yapraklar hem fon olarak hem de yaka çiçeğine derinlik vermesi için kullanılabilir.

Kuru çiçek ya da formunu muhafaza edebilecek çiçekler için önerileriniz neler?

Kurutulmuş veya şoklanmış çiçekler uzun ömürlü olmaları nedeniyle gelin buketlerinde de sıklıkla tercih edilmektedir. Güller, protea, lunaria, lavanta, okaliptüs ve daha pek çok farklı kuru çiçek kullanılarak tasarımlar yapılabilir. Farklı türleri bir arada kullanmak hoş bir doku yaratır. Kuru meyveler, kuru çiçekler ve renkli tüyler de bir harmoni yaratmak için tercih edilebilir. Ben en çok bohem veya vintage bir konseptin içerisine bu tür gelin buketlerini yakıştırıyorum.

Gelin Buketi Önerileri: Belinda

{17867}

Cemre Bosnalı Zeydanlı
Cemre Bosnalı Zeydanlı Tüm Yazıları