preloader

En İyi Düğün Fotoğrafçıları: İki Hayat Bir Kare

31.10.2018
En İyi Düğün Fotoğrafçıları: İki Hayat Bir Kare

Yazı Boyutu:

İki Hayat Bir Kare’nin kurucusu Kemal Uysal, düğün fotorafçılığının sırlarını OGGUSTO’ya özel anlattı.

6 yaşından beri fotoğraf çekmekten hoşlanan Kemal Uysal, Karayipler’den İngiltere’ye kadar bir sürü yerde bulunarak düğün fotoğrafçılığı deneyimi kazandıktan sonra duayen moda fotoğrafçısı Tamer Yılmaz’ın asistanlığını üstlendi. Düğün piyasasında farklı bir bakış açısına ihtiyaç duyulduğunu öngörerek İki Hayat Bir Kare markasının temellerini deneyimli ekibiyle birlikte oluşturmaya başladı.

Mutlaka Çekilmesi gereken kare nedir?

Bu harika günde mutlaka çekilmesi gereken tek bir kareden fazla elbette. Fakat İki Hayat Bir Kare olarak, olmazsa olmaz bir kare seçmek zorunda olsaydık gelinin hazırlık sonrası güzel bir portre olsun derdik.

En İyi Düğün Fotoğrafçıları: İki Hayat Bir KareFotoğraf çekimine gitmeden önce çiftlerin ön hazırlık yapması gerekir mi?

Farklı fotoğraf çekimlerimiz farklı hazırlıklar gerektirmekte ama öncelikle çekim öncesi muhakkak çiftlerimizle tanışma gerçekleştirerek onları tanımakta ve arkadaşlık bağı kurarak çekim günü rahat hissetmelerini sağlamaktayız. Düğün günü yaptığımız düğün hikaye fotoğraf çekimleri için çiftlerimiz kendilerini günün akışına bırakması ve günü olduğu gibi yaşamaları yeterli. Save The Date, düğün sonrası fotoğraf çekimleri yada balayı çekimleri gibi çekimlerimizde kararlaştırdığımız konsepte uygun şekilde ön hazırlıklar yapmaktayız. Bunun için kurgu çerçevesinde çeşitli aksesuarlar, tasarım eşyaları, saç aksesuarı ve çiçekleri gibi yardımcı ürünlerle renkli çekimler gerçekleşmektedir. Ayrıca her çiftimizden muhakkak çekim günü öncesinde yaptığımız önceki çekimleri incelemelerini şiddetle tavsiye etmekteyiz.

En İyi Düğün Fotoğrafçıları: İki Hayat Bir Kare

{771369}

En çok beğendiğiniz, ışığının mükemmel olduğunu düşündüğünüz dış çekim mekanları neresi?

Kuzey Avrupa ülkelerinde güneş ışınlarının düşüş açısından dolayı ışık yanal ve gün batımları uzun olmakta. Ayrıca bir çok Avrupa şehrinde tarihin korunmuş olması çekim açısından bize güzel mekanlar sunmakta. Türkiye’de ışığını sevdiğimiz şehirlerin başında ise Bodrum gelmekte.

En İyi Düğün Fotoğrafçıları: İki Hayat Bir Kare

Çiftlere fotoğraf çekilirken asla yapmayın dediğiniz bir tavsiye var mı?

Gelin ve damat adaylarının gergin olmamaları çok önemli. Asla poz vermeye çalışmamalılar. Oldukları halleriyle aşklarını hissetmeleri yeterli olacaktır.

En İyi Düğün Fotoğrafçıları: İki Hayat Bir KareSon zamanlarda çok popüler olan Save The Date çekimlerini yapıyor musunuz? Bu çekimleri yapmak için en çok beğendiniz yerler nereler?

Yenilikleri takip eden bir marka olarak bundan tam 8 yıl önce Türkiye’de ilk Save The Date çekimi tarafımızca gerçekleşmişti. Daha öncesinde 2008 yılında Amerika’da yapmaya başladığımız Save The Date çekimini 2010 yılında Türkiye’ye taşıdık. Sonrasında yaptığımız bir kaç dergi röportajı ile Türkiye’de popüler hale gelmesini sağladık. Save the date çekimleri için son zamanlarda en çok denk geldiğimiz şehir Paris ve İtalya’nın belli bölgeleri. Türkiye içinde ise bu aralar daha çok Kapadokya gibi sıradışı yerleri tercih ediyoruz.

En İyi Düğün Fotoğrafçıları: İki Hayat Bir KareSon zamanlarda oldukça fazla düğün videoları görüyoruz. Bazıları neredeyse bir klip gibi oluyor. Bu tarz düğün Video’larının konseptine nasıl karar veriyorsunuz?

Biz bu tarzı Sinematik Düğün Filmi olarak isimlendirmekteyiz. Piyasada herkesin fotoğrafta olduğu gibi film konusunda da kendi tarzı bulunmakta. Biz bu tür çekimlerde bir konsept oluşturmamaktayız. Tarzımız süreci tamamen en doğal haliyle takip edip sinematik açılarla belgeleyerek bilgisayar başında kurgusunu sinematik bir dille anlatmak. Bu söylemlerimizin örnek videolarda daha iyi anlaşılacağını düşünmekteyim.

Zeynep Ülgen
Zeynep Ülgen Tüm Yazıları